Rozwój dziecka w łonie matki - miesiąc po miesiącu

Rozwój dziecka w łonie matki - miesiąc po miesiącu
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 16 maja, 2018

Rozwój dziecka w łonie matki jest naprawdę zadziwiający. Większości zachodzących miesiąc po miesiącu zmian nie jesteś w stanie nawet odczuć. Jednak wszystkie mają sens i prowadzą do wzrostu i prawidłowego rozwoju płodu.

Miesiąc po miesiącu Twoje dziecko rośnie i  osiąga inną budowę fizjologiczną. Istotne zmiany mogą zachodzić nawet w ciągu jednego tygodnia. Rozwój dziecka w łonie matki zakrawa na istny cud.

Ciąża – rozwój dziecka w łonie matki

Aby określić wiek płodu, jako początek ciąży uważa się pierwszy dzień cyklu. Nawet jeśli fizycznie nie byłaś jeszcze w ciąży, do wieku płodu nadal wlicza się pierwsze tygodnie cyklu.

Ciąża trwa od 37 do 41 tygodni, czyli około 9,5 miesiąca. Jeśli jesteś w ciąży, lub planujesz zajść w ciążę, przeczytaj więcej o pierwszych miesiącach życia dziecka.

Pierwszy miesiąc

Przez pierwsze dwa tygodnie pomiędzy rozpoczęciem cyklu a dniem planowanej owulacji, twoje dziecko jeszcze nie zaczyna się rozwijać. Jednakże, proces jest już w toku.

Pierwszy miesiąc to czas, gdy następuje zapłodnienie i zygota podróżuje przez jajowód do macicy.

Już na tym etapie zygota posiada wszelkie informacje potrzebne do pełnego ukształtowania dziecka. Wcześniej jednak zygota musi rozwinąć się w blastocystę, a ta w zarodek.

W tym czasie, ciało matki przygotowuje się, aby w pełni chronić płód w swoim łonie. Rozwój dziecka w łonie matki właśnie się zaczyna.

Drugi miesiąc

Drugi miesiąc zaczyna się w piątym tygodniu ciąży. Jest to początek okresu zarodkowego. To czas, gdy rozwija się główna struktura, która będzie później chronić cały system życiowy.

W tym miesiącu następuje większość podziałów komórkowych. Oznacza to, że komórki zaczynają się specjalizować do różnych funkcji. Na tym właśnie etapie rozwijają się neurony, a także komórki krwi.

Rozwój dziecka w łonie matki obejmuje również formowanie elementów takich jak:

 • Mózg
 • Rdzeń kręgowy
 • Układ żołądkowo – jelitowy
 • Cechy zewnętrzne

Trzeci miesiąc

Płód - trzeci miesiąc

Trzeci miesiąc liczymy od szóstego do dziewiątego tygodnia ciąży. Zmiany są coraz bardziej widoczne. Zaczynają kształtować się kończyny górne i dolne, z tkanek formułują się kości.

Zwykle pod koniec trzeciego miesiąca, kończyny są już wykształcone, zaczynają pojawiać się palce.

Inne zauważalne zmiany to:

 • Bicie serca staje się coraz bardziej regularne
 • Przez główne naczynia krwionośne zaczyna płynąć krew
 • Oczy i uszy stopniowo nabierają kształtu
 • Zaczynają się formować płuca
 • Widoczne są niektóre nerwy tworzące czaszkę dziecka

Czwarty miesiąc

Na tym etapie, większość organów jest już uformowana i zaczyna intensywnie rosnąć. Dlatego właśnie od tego czasu zaczynamy zarodek nazywać płodem. Dodatkowo, od tego momentu, wygląd zewnętrzny twarzy zaczyna być coraz bardziej wyraźny. Rozwój dziecka w łonie matki nabiera tempa.

Rozwinięciu ulegają:

 • Łokcie
 • Sutki
 • Palce u stóp
 • Mieszki włosowe
 • Powieki
 • Uszy

Piąty miesiąc

Chociaż płód jest już w zasadzie dobrze rozwinięty, jego głowa nadal jest większa od reszty ciała, a jego skóra jest niemal przezroczysta. Powieki zostały wykształcone, pozostaną jednak zamknięte aż do 28 tygodnia ciąży.

Inne cechy, które rozwijają się w tym okresie to:

 • Wygląd struktury kości chroniącej zęby
 • Kształtują się cechy twarzy
 • Ujawniają się narządy płciowe
 • Zaczynają rosnąć paznokcie
 • Wątroba zaczyna produkcję czerwonych krwinek

Szósty miesiąc

Kobieta w ciąży ze zdjęciem USG

Chociaż na tym etapie twoje dziecko jest już w pełni ukształtowane, jego skóra nadal pozostaje prześwitująca. Skóra dziecka pokryta będzie bardzo delikatnym włosem, zwanym meszkiem płodowym. Jednakże,  jego mięśnie i kości stają się coraz silniejsze.

Na tym etapie twoje dziecko obraca się, prostuje i zaczyna praktykować ssanie. Płód staje się coraz bardziej aktywny i ponieważ słyszy, reaguje na stymulacje. Będziesz mogła również usłyszeć bicie jego serca przez stetoskop.

Siódmy miesiąc

W siódmym miesiącu oczy dziecka są już odpowiednio ukształtowane i formułuje się przewód jelitowy. Chociaż w płucach mogą tworzyć się pęcherzyki powietrza, jednakże poza łonem dziecko nie byłoby w stanie oddychać samodzielnie. 

Ósmy miesiąc

W ósmym miesiącu, nadal rozwijają się płuca płodu.  To dość złożony proces, jednakże oddychanie jest już dość regularne. Płuca będą nadal rosły i pogrubiały się. Kości zostały już całkowicie uformowane, są jednak jeszcze bardzo miękkie.

Na tym etapie, płód przygotowuje się do wchłaniania i magazynowania wielu składników odżywczych, głównie fosforu, żelaza i wapnia.

Dziewiąty miesiąc

To czas ciąży przypadający na okres od 34-go do 40-go tygodnia. Na początku dziewiątego miesiąca płód może ważyć około 2,5 kilograma. Nadal rośnie, ale już niewiele. Dzięki tłuszczowi odłożonemu pod skórą nie wydaje się taki pomarszczony.

Dodatkowo, wszystkie narządy są już w pełni ukształtowane, łącznie z mięśniami i kośćmi. Meszek płodowy, który początkowo pokrywał niemal całe ciało, występuje wyłącznie między łopatkami i na ramionach, gdzie jest nieco gęściejszy.

Dziecko od momentu zapłodnienia znajduję się w łonie przez 38 tygodni, więc może urodzić się w każdej chwili. Rozwój dziecka w łonie matki można uznać za zakończony!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Cabanyes Truffino, J. (2014). El comportamiento fetal: una ventana al neurodesarrollo y al diagnóstico temprano. Pediatría Atención Primaria16(63), e101-e110.
 • Carlson, B. M. (2019). Embriología humana y biología del desarrollo. Elsevier.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.