Rozmawiać z dzieckiem podczas ciąży – 5 powodów

Rozmawiać z dzieckiem podczas ciąży – 5 powodów
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Każda mama powinna rozmawiać z dzieckiem podczas ciąży, ponieważ jest to niezwykle korzystne. Jest to jedno z pierwszych działań, które pozwala nam zainicjować ten szczególny i magiczny związek między matką a dzieckiem. Odkryj pięć powodów, dla których powinnaś rozmawiać z dzieckiem podczas ciąży.

Od chwili, gdy kobieta otrzymuje wiadomość, że jest w ciąży, mieszanka emocji i wrażeń zalewa jej umysł. Ciężko to wytłumaczyć. Niepewność, podekscytowanie i strach to tylko niektóre z uczuć, których doświadcza kobieta i które towarzyszą jej podczas ciąży.

Bez wątpienia dziecko rozwijające się w Twoim łonie stanie się jedną z najbardziej ukochanych istot w Twoim świecie. Dzieci stają się powodem, dla którego walczymy o nasze marzenia i staramy się przezwyciężyć wyzwania, które stawia nam życie. Jesteśmy gotowi zrobić wszystko, aby zaspokoić ich potrzeby i zapewnić im dobre samopoczucie.

Oczywiście nie życzysz sobie niczego, poza tym, co najlepsze dla małego życia, które formuje się w Twoim łonie. Czy istnieje lepszy sposób na okazanie miłości do dziecka, niż stymulowanie jego rozwoju, kiedy próbujesz rozmawiać z maleństwem podczas ciąży?

Rozwiewanie wątpliwości

Na myśl, że trzeba rozmawiać z dzieckiem podczas ciąży wiele kobiet odczuwa wątpliwości. Jak ważna jest tego rodzaju stymulacja prenatalna? Jakie są zalety i wady? Czy opiera się na mitach? Czy, jeśli będę rozmawiać z dzieckiem podczas ciąży, to naprawdę zrobi różnicę?

Niektóre matki unikają tego rodzaju stymulacji z uwagi na przekonanie, że może to mieć całkowicie negatywne efekty. Te rzekome negatywne skutki obejmują nadpobudliwość i niepokój w przyszłości dziecka.

Ale chcemy Was zapewnić, że czas spojrzeć jeszcze raz na tę kwestię, ponieważ to negatywne przekonanie jest bardzo dalekie od prawdy.

Stymulacja prenatalna zapewnia nieskończoną ilość korzyści – zwłaszcza jeśli będziesz rozmawiać z dzieckiem podczas ciąży! Nie tylko wzmacnia to więź między Tobą a Twoim dzieckiem, ale pomaga także Twojemu dziecku rozwinąć umiejętność rozpoznawania dźwięków

Czytaj dalej, aby odkryć jeszcze więcej korzyści płynących z rozmowy z nienarodzonym dzieckiem.

5 powodów, dla których powinnaś rozmawiać z dzieckiem podczas ciąży

Rozmawiać z dzieckiem podczas ciąży - ciężarna kobieta

To normalne, że Twój instynkt macierzyński zachęca Cię, aby rozmawiać z dzieckiem podczas ciąży, kiedy tylko masz na to ochotę. Wspaniałą rzeczą jest to, że uszy Twojego dziecka i zmysł słuchu rozwijają się podczas pierwszych miesięcy ciąży.

Każde czułe działanie, które wykonujesz w ramach stymulacji prenatalnej, jest absolutnie pozytywne. Poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych powodów, dla których warto rozmawiać z dzieckiem podczas ciąży:

  1. Rozwój umysłowy. Rozmowa z płodem rozwija i wzmacnia układ nerwowy i sieć neuronów mózgu Twojego dziecka.
  2. Więź matki z dzieckiem. Dziecko zapoznaje się z tonem Twojego głosu i uczy się go bez problemu zidentyfikować.
  3. Zmysł słuchu. Jeśli będziesz często rozmawiać z dzieckiem podczas ciąży znacznie przyczyni się to do rozwoju jego zmysłu słuchu.
  4. Efekt uspokajający. Kiedy zauważysz, że Twoje dziecko jest niespokojne, wystarczy kilka słów od mamusi, aby dodać otuchy i przekazać spokój.
  5. Rozwój umiejętności językowych. Wyniki ważnej analizy przeprowadzonej przez Uniwersytet Stanforda wskazały, że rozmawianie z nienarodzonym dzieckiem stymuluje rozwój jego umiejętności językowych. Badania dowodzą, że dzieci stymulowane głosem matki podczas ciąży wypowiadały pierwsze słowa wcześniej niż dzieci, które nie otrzymały takiej stymulacji.

Twoje jeszcze nienarodzone dziecko jest w stanie odróżnić i zidentyfikować głosy, przyjemne sytuacje, szczęście, udrękę, złość i smutek.

Sposoby komunikowania się z maluchem podczas ciąży nie ograniczają się do mówienia. Istnieje wiele sposobów, aby dziecko znało Twoje myśli i uczucia:

  • Ty lub inny bliski członek rodziny możecie masować brzuch
  • Inni członkowie rodziny lub inni bliscy, tacy jak rodzice chrzestni, mogą również rozmawiać z dzieckiem podczas ciąży
  • Możesz używać kontrolowanego oddychania w sytuacjach, które Cię stresują lub niepokoją, dając dziecku znać, że wszystko jest w porządku
  • Spokojna i relaksująca muzyka to kolejny świetny sposób na komunikację z dzieckiem

Kilka dodatkowych słów na temat komunikacji z nienarodzonym dzieckiem

Ojciec rozmawia z nienarodzonym dzieckiem

Ważne jest, aby pamiętać, że nasze ciała są doskonale zaprojektowane. Wszystko, co przekazujemy naszemu dziecku poprzez nasze ciało, może mieć pozytywne lub negatywne skutki.

Mając to na uwadze, musimy być ostrożni ze wszystkim, co robimy i mówimy, aby utrzymać zdrowe i harmonijne środowisko dla naszego małego codziennego towarzysza.

Jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za wybór sposobu, w jaki komunikujemy się z naszymi dziećmi. Wszyscy robimy to na różne sposoby, w zależności od naszego usposobienia.

Ale jeśli przekażesz swojemu dziecku miłość i uczucie, pokażesz mu, że świat zewnętrzny będzie tak ciepły jak to miejsce, w którym przebywa teraz.

Na koniec pamiętaj, że aby osiągnąć pożądany cel, werbalna stymulacja prenatalna powinna mieć miejsce, gdy jesteś spokojna i zrelaksowana.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.