Prywatność mamy: jakie prawa stanowią dla niej zagrożenie

Prywatność mamy: jakie prawa stanowią dla niej zagrożenie
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 10 maja, 2019

Dobrze wiemy, że prywatność to prawo, które przysługuje każdej mamie. Jednak istnieją prawa, które w określonych przypadkach mogą je naruszyć. Czasem na przykład może zajść potrzeba ujawnienia kim jest ojciec dziecka. Chociaż jest to zgodne z prawem, to narusza prywatność mamy.

Czasem nie chcesz lub nie możesz mówić otwarcie o związku, w jakim się znajdujesz. Mimo tego możesz znaleźć się w sytuacji, która nałoży na Ciebie prawne zobowiązanie wykonania testu na ojcostwo. Niektóre państwa uznają to za sposób na zagwarantowanie ochrony niemowlęciu, jeśli istnieją jakiekolwiek niepewne informacje odnośnie jego pochodzenia.

Na przykład w Niemczech zapisy prawne tego typu mają za zadanie uchronić mężczyznę przed płaceniem alimentów, jeśli nie jest przekonany, że to właśnie on jest ojcem dziecka. Prawo nakłada także obowiązek zwrotu wszystkich pieniędzy, jakie do tej pory wyłożył na dziecko, jeśli okaże się, że rzeczywiście nie jest jego ojcem.

Macierzyństwo niesie ze sobą serię regulacji prawnych, o których często zapominamy. Posiadanie dziecka wiąże się bezpośrednio i nierozerwalnie ze społeczeństwem, w jakim żyjemy. Chociaż zazwyczaj koncentrujemy się na macierzyństwie i niesamowitych momentach, które spędzamy z naszym dzieckiem, należy pamiętać, że niektóre aspekty macierzyństwa mogą być gorzkie.

Czy prawa naruszające prywatność mamy są sprawiedliwe?

Mówi się, że prawo nie zawsze ma rację. Tak może być w przypadku praw naruszających prywatność mamy. Ignorowanie prawdziwego ojcostwa dziecka może mieć niewyobrażalne skutki. Pewnego dnia może na przykład zajść potrzeba przeprowadzenia zabiegu medycznego, który wymaga wykorzystania organów dawcy o podobnym genomie.

Selfie mamy w ciąży i taty w łóżku

Może nawet dojść do tego, że w dorosłości drogi dziecka skrzyżują się z rodzeństwem, o którego istnieniu nie miało do tej pory pojęcia. W niektórych społeczeństwach mama praktycznie nie ma prawa do prywatności. Kobiety są traktowane przedmiotowo, a prawo potrafi być nieugięte i bezduszne. Mimo tego zdarza się, że kobiety zachodzą w ciążę z kimś, o kim nie chcą mówić i myśleć.

W takim przypadku niemieckie prawo zakłada, że mężczyzna, który nie jest ojcem dziecka, nie musi na łożyć na jego utrzymanie. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości, mężczyzna ma prawo wystąpić o przeprowadzenie testu na ojcostwo, aby ustalić, czy jest biologicznym ojcem dziecka.

Jeśli okaże się, że nie jest ojcem, może domagać się zwrotu wszystkich środków przekazanych dziecku od jego prawdziwego ojca. W związku z tym na matce ciąży obowiązek prawny ujawnienia tożsamości ojca lub każdej osoby, która może być ojcem jej dziecka. Z kolei w Hiszpanii kobieta nie musi ujawniać ojca. Musi jedynie wykonać badanie DNA.

Test na ojcostwo to nie problem

Tata leżący na łóżku z niemowlakiem

Obecnie badania pozwalające ustalić ojcostwo wykonuje się coraz częściej, bo można je z łatwością przeprowadzić. Można je wykonać jeszcze w trakcie ciąży lub już po narodzinach dziecka.

Testy na ojcostwo rzadko kiedy wykonuje się po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia. Zazwyczaj przeprowadza się je, gdy mężczyzna nie ma pewności co do swojego ojcostwa lub jeśli matka musi udowodnić związek genetyczny między dzieckiem, a ojcem.

Jednak każda kobieta może obawiać się sytuacji, która zmusi ją do wskazania ojca swojego dziecka. Istnieją określone sytuacje, w których prawda może wiązać się z przykrymi konsekwencjami dla matki i dziecka.

Najbardziej niepokoi fakt, że nasza prywatność jest naruszana przez “prawomocne” środki. Dlatego nie przejmujemy się istnieniem testu na ojcostwo ani prawami, które nakazują go przeprowadzać. Jego wyniki mogą świadczyć o wierności lub niewierności.

Martwi nas jedynie nasze prawo do ochrony prywatności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.