Pozycja podczas snu - czy ma jakiś wpływ na Twoją ciążę?

Pozycja podczas snu - czy ma jakiś wpływ na Twoją ciążę?

Ostatnia aktualizacja: 12 sierpnia, 2018

Kobiety w ciąży muszą zmienić wiele swoich codziennych nawyków z powodu metamorfozy swojego ciała, jaką przechodzą w tym okresie. Jedną z najważniejszych jest ich pozycja podczas snu.

W czasie ciąży mogą wystąpić problemy ze spaniem. Możesz nie wiedzieć jaka pozycja podczas snu będzie odpowiednia dla Ciebie i dziecka oraz czy w jakiś sposób mu nie zaszkodzi. Twoja dieta i relacje z innymi mogą również znaleźć odzwierciedlenie w śnie.

Najlepsza pozycja podczas snu dla kobiet w ciąży

Przed zajściem w ciążę większość kobiet jest przyzwyczajona do spania w ulubionej pozycji. Niestety, niektóre z nich, takie jak leżenie na plecach lub na brzuchu nie są zalecane w czasie ciąży. Bardzo trudno jest znaleźć wygodną pozycję do spania w tym wyjątkowym okresie życia. Szczególnie jeśli przyzwyczaiłaś się do spania twarzą w dół i musisz zmienić swoje nawyki teraz, gdy Twój brzuszek urósł.

Jeśli zawsze spałaś na plecach -również powinnaś to zmienić. Pomoże Ci to uniknąć problemów z plecami i narządami wewnętrznymi, zwłaszcza biorąc pod uwagę dodatkową wagę, którą musisz teraz dźwigać. Chodzenie do łóżka powinno być szansą na naładowanie baterii. Jednak znalezienie odpowiedniej pozycji do spania w trakcie ciąży może zamienić się w niekończącą się walkę.

Właśnie dlatego tak często kobiety w ciąży mają kłopoty ze snem. Niektóre z nich prawie wcale nie śpią ze względu na rozmiar ich brzucha i wrażliwość biustu. Nagła zmiana pozycji snu może również okazać się trudna. Ale nie jest to niemożliwe!

Czy istnieje zalecana pozycja do spania w ciąży?

Specjaliści zalecają kobietom w ciąży spanie na ich lewej stronie. Ta pozycja ułatwia przepływ krwi. Aby ustabilizować ciało, możesz również umieścić poduszkę między nogami.

Uważa się, że pozycja ta sprzyja krążeniu krwi i transportowaniu składników odżywczych do macicy. Zapewnia to właściwy przepływ tlenu do płodu i sprzyja eliminacji odpadów i płynów przez nerki.

Ciężarna kobieta śpi na wznak

Pomaga także zmniejszyć obrzęk (nóg i kostek) – typowego stanu dla ciąży. Zapobiega żylakom i pomaga uniknąć niestrawności, która może stanowić problem dla niektórych kobiet. Zacznij ćwiczyć tę pozycję podczas pierwszego trymestru, aby później stała się rutyną.

Co najważniejsze, badanie przeprowadzone przez University of Auckland w Nowej Zelandii pokazuje, że u kobiet, które nie śpią na lewej stronie występuje zwiększone ryzyko śmierci płodu. Mimo tego, że jest bardzo niskie, należy wziąć to pod uwagę.

Spanie na prawej stronie ma negatywny wpływ

Według różnych badań, spanie na prawej stronie może mieć negatywny wpływ na różne narządy wewnętrzne. Rzućmy okiem na to, jak może wpływać na poszczególne obszary twojego ciała:

  • Żyła główna to największe naczynie krwionośne w Twoim ciele. Znajduje się po prawej stronie ciała i jest odpowiedzialna za transport dużej ilości krwi. Jeśli śpisz na lewej stronie unikniesz nacisku na tę żyłę. Zapewni to dobry przepływ krwi do łożyska i umożliwia cyrkulację tlenu.
  • Wątroba: ten ważny organ również znajduje się po prawej stronie w jamie brzusznej. Z tego powodu, jeśli śpisz na lewej stronie, unikniesz ucisku na ten narząd przez macicę.
Kobieta w ciąży śpiąca na poduszkach

Twoja pozycja wpływa na jakość Twojego snu

W ostatnich tygodniach ciąży mogą wystąpić trudności związane ze spaniem. Jednak przy pomocy wielu poduszek powinnaś być w stanie dobrze odpocząć. Jeśli cierpisz na niestrawność bardzo korzystne będzie dla Ciebie, gdy spróbujesz ułożyć swój tułów wyżej. Z tego powodu na tym etapie pomocne są poduszki.

Porządny materac z lekkim nachyleniem, który dopasowuje się do krzywizny kręgosłupa, pozwoli ci lepiej spać. Bardzo twardy materac lub spanie na podłodze jest tak samo szkodliwe, jak i miękki, który powoduje, że kręgosłup nie ma wsparcia i spada w dół. Twój materac nie powinien zapadać się w środku. Musi podtrzymywać cały kręgosłup.

Zalecenia dotyczące poprawy jakości snu w trakcie ciąży

  • Nie używaj zbyt grubych kołder, aby się rozgrzać.
  • Używaj trójkątnych poduszek.
  • Upewnij się, że opróżniłaś pęcherz przed pójściem spać.
  • Ogranicz spożycie płynów w trakcie ostatniego posiłku.
  • Zjedz kolację co najmniej na trzy godziny przed pójściem spać.
  • Unikaj picia kawy.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.