Niedobór snu matki jest wprost proporcjonalny do miłości do dziecka

Niedobór snu matki jest wprost proporcjonalny do miłości do dziecka
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Niedobór snu matki to zjawisko odwieczne. Gdy kobieta staje się mamą, zmienia się całe jej życie. Traci też możliwość swobodnego wysypiania się. Od momentu odkrycia, że w ich łonie rośnie nowe życie aż do dorosłego wieku dzieci, matki czuwają i nie przesypiają wielu nocy.

Bez wątpienia każde dziecko ma swojego anioła stróża. Nie trzeba go jednak szukać w zaświatach, lecz przy samym dziecięcym łóżeczku – tuż przy jego boku… W dzisiejszym artykule oddamy należny szacunek matkom, które wysilają się dla swoich dzieci, poświęcając dla nich dni, noce, miesiące i całe lata. Niedobór snu matki jest tego nieuniknionym skutkiem ubocznym.

Niedobór snu u kobiety w ciąży

Niedobór snu u matki zaczyna się już na etapie ciąży. Towarzyszy jej na każdym etapie rozwoju dziecka. Zwłaszcza pod koniec ciąży pojawią się noce, podczas których nie uda się zmrużyć oka.

Dlaczego kobietom w ciąży jest trudniej zasnąć? Jednym z powodów może być wyczuwanie ruchów dziecka, zmartwienia, problemy zdrowotne oraz typowe dolegliwości towarzyszące ciąży.

Niedobór snu matki tuż po narodzinach dziecka

Pojawiło się dziecko! Jesteś szczęśliwa i podekscytowana, a dom wypełnia się radością. Nie zmienia to jednak faktu, że nie będziesz dobrze spać. Świeżo upieczone mamy bardzo często nie mogą spać ze względu na dziecko. Niedobór snu u matki zdaje się być wpisany w pierwsze tygodnie życia dziecka.

Każde dziecko na pierwszym etapie swojego życia sprawia swojej mamie niemało trudu – czasami trwa to nawet miesiącami. Kobieta musi dokonać licznych zmian w swoim sposobie bycia oraz nabrać nowych zwyczajów. Nie można pominąć faktu, że noworodek często się budzi i czasami płacze zupełnie bez przyczyny.

Zmęczona mama leży na kanapie z dzieckiem

Czy dziecko jest głodne? Jest mu gorąco? Trzeba zmienić pieluszkę? Wydaje się, że nic nie jest w stanie ukoić jego płaczu. Nawet jeśli niedobór snu matki wywiera wielki wpływ na jej życie, mimo wszystko skupia się ona na szczęściu i zdrowiu swojego dziecka.

W miarę, jak dziecko rośnie…

Twój maluszek zaczyna rosnąć i z całą pewnością wiele rzeczy w życiu się zmienia. Jest coraz więcej kwestii, o jakich należy pamiętać. Z całą pewnością już niebawem Twoje dziecko będzie miało pierwsze ząbki, zacznie jeść pokarm stały, będzie raczkować a nawet chodzić.

Na tym etapie zauważysz coś niezwykłego – Twoje dziecko będzie spało znacznie dłużej i nieprzerwanie! Jeśli masz duże szczęście, Twoje dziecko być może będzie należeć do grupy dzieci, które przesypiają całą noc bez przebudzania się. Istny luksus!

Niedobór snu u matki na tym etapie może wynikać z prostej kwestii: dziecko może nie chcieć spać. Mijają minuty i godziny, odczuwasz senność, jesteś zmęczona, a malec ani myśli zasnąć. Cały dzień zabaw i odkrywania świata bardzo go zmęczył, ale nie zamierza poddać się senności.

Czasami codzienna rutyna składająca się z ciepłej kąpieli, kołysanki, bajki na dobranoc, przytulenia i pieszczot nie wystarczy, aby maluch się wyciszył i zechciał zasnąć. Ty walczysz z przemęczeniem, które Cię ogarnia, podczas gdy malec jest bardziej aktywny niż kiedykolwiek wcześniej. Usiłuje się bawić, przemieszczać, uciekać i czemu nie – skakać po łóżku w najlepsze!

Kobieta cierpi na bezsenność

Niedobór snu u matki – inne możliwe przyczyny

Być może już pomyślałaś, że zapomnieliśmy napisać o wszystkich tych nocach, podczas których czuwałaś przy dziecku z gorączką, z biegunką, kaszlem, wysypką i innymi niepokojącymi objawami, które skłaniają do wzmożenia czujności. Skłaniają do tego stopnia, że spędzają Ci sen z powiek.

Niedobór snu u matki może wynikać również z jakiejkolwiek choroby jaka pojawia się w życiu Twojego dziecka. Potrzeba czuwania sprawia, że zarywasz nocki i stajesz się wyczulona na każdy symptom, który może świadczyć o złym stanie zdrowia malucha.

W miarę, jak Twoje dziecko rośnie, niektóre sytuacje będą nieuniknione, na przykład pierwsze wyjścia z domu bez rodziców. Z całą pewnością  czekają Cię nieprzespane noce – i to niezależnie od tego, czy to pierwsza impreza czy też już dziesiąta. Czasami nawet nie wejdziesz do łóżka, bo będziesz wiedzieć doskonale, że i tak nie zaśniesz.

“Pa mamo, idę na imprezę, nie czekaj na mnie, idź spać”. Plan na noc? Duża dawka kawy, jakiś film i oczywiści zegarek w ręku, aby móc szybko sprawdzić upływ czasu. Wielu matkom spanie w takiej sytuacji wydaje się wręcz niemożliwe.

Niedobór snu u matki jest wprost proporcjonalny do jej miłości do dziecka – nie ulega to najmniejszej wątpliwości. Miłość ta jest niekwestionowana i bezwarunkowa. To właśnie ona sprawia, że matki niczym anioł stróż czuwają przy łóżeczku swojego dziecka już od najwcześniejszego dzieciństwa. Gromkie oklaski dla tych niezwykłych mam!

To może Cię zainteresować ...
Syndrom wypalenia – problem dotyczący każdej mamy
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Syndrom wypalenia – problem dotyczący każdej mamy

Jesteś wyczerpana, ciągle zmęczona, nie radzisz sobie z domowymi obowiązkami i opieką nad dziećmi? Każdy dzień masz ochotę spędzić w łóżku, gdyż ża...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.