Nacięcie krocza podczas porodu - czy można uniknąć tego zabiegu?

Nacięcie krocza podczas porodu - czy można uniknąć tego zabiegu?

Ostatnia aktualizacja: 15 listopada, 2019

Czy nacięcie krocza podczas porodu jest konieczne? To pytanie zadaje sobie większość kobiet w ciąży. Warto wiedzieć, że w ostatnim czasie poczyniono postępy w zapobieganiu tej procedury.

Wiadomym jest, że nacięcie krocza podczas porodu jest powodem do niepokoju dla wielu kobiet w ciąży. Jeśli się tego spodziewasz, możesz obawiać się rozdarcia lub przecięcia krocza w trakcie narodzin dziecka. Jednak wielu ekspertów sugeruje ograniczenie stosowania tej praktyki. Chyba że jest to absolutnie konieczne. W tym artykule podamy kilka wskazówek, jak uniknąć nacięcia krocza podczas porodu.

Na czym polega nacięcie krocza podczas porodu?

Polega ona na wykonaniu małego nacięcia krocza, czyli obszaru pomiędzy pochwą a odbytnicą, w którym zaczyna pojawiać się głowa dziecka. Nacięcie przedłuża otwór o 3-4 centymetry (1-1,5 cala), aby ułatwić urodzenie dziecka.

Rodząca kobieta

Ta praktyka rozpoczęła się w celu uniknięcia rozdarcia mięśni w okolicy krocza w momencie porodu i stała się rutynowa w taki sposób, że na przykład u ponad 80% kobiet w Hiszpanii przeprowadzono tę procedurę.

Jak uniknąć nacięcia krocza podczas porodu?

Możesz zabezpieczyć obszar krocza, umieszczając na nim ciepłe okłady, aby dać czas na urodzenie. Masaże krocza z użyciem olejków i ćwiczeń Kegla są zalecane w ciągu ostatnich sześciu tygodni ciąży.

Niektórzy specjaliści, tacy jak Asunción Gómez, fizjoterapeuta i położnik, uważają, że dopóki krocze jest zdrowe i zintegrowane z organizmem, ryzyko konieczności wykonania tej procedury jest mniejsze. Ponadto musisz pozwolić kroczu powoli i naturalnie się rozszerzać.

Aby uniknąć nacięcia krocza podczas porodu, możesz skorzystać z usług położnej. Pomaga to rodzić w najbardziej naturalny sposób, sprawiając, że cięcia krocza są wykonywane tylko, gdy jest to absolutnie konieczne.

Sprzyja to naturalnemu porodowi i najmniejszej liczbie zabiegów chirurgicznych. Inną opcją, którą należy rozważyć, jest poród wodny, który zazwyczaj zmniejsza ból i cięcia krocza.

Ćwiczenia mięśni Kegla

Dzięki ćwiczeniom Kegla kurczysz i rozluźniasz mięśnie dna miednicy. Jednym ze sposobów jest usiąść w toalecie z rozłożonymi nogami i zatrzymać oddawanie moczu w odstępach 5-sekundowych. Następnie pozwól mu ponownie płynąć bez poruszania nogami i oddychaj spokojnie.

Powtórz tę serię ćwiczeń 10 razy, kilka razy w ciągu dnia. Jeśli to możliwe, zwiększ czas relaksacji i skurczu, aż osiągnie 20 sekund.

Celem jest wzmocnienie mięśni krocza, aby uczynić je bardziej odporne i elastyczne. Dlatego kobieta w ciąży może rozluźnić ten obszar i wypracować tą elastyczność, aby osiągnąć dobre rozszerzenie podczas rodzenia dziecka.

W ten sposób głowa dziecka może się łatwo wydostać i dzięki temu można uniknąć nacięcia krocza podczas porodu.

Masaż prenatalny w okolicy krocza

Możesz wykonać te masaże w trzecim trymestrze ciąży. W jaki sposób? Właściwy czas jest po prysznicu.

Nasyć cały obszar krocza olejem z owoców dzikiej róży lub migdałowym. Kciukami masuj obszar w kształcie litery U, naciskając lekko w dół i na zewnątrz. Powtarzaj ruch, aż poczujesz lekkie uczucie pieczenia.

Masaż prenatalny

Wykonywanie tych ruchów konsekwentnie zmiękcza i napina tkanki, co zwiększa elastyczność krocza. Przygotowuje także ciężarną kobietę do odczuwania napięcia i presji, których doświadczy podczas porodu.

Kiedy należy wykonać nacięcie krocza?

Nacięcie krocza podczas porodu należy wykonać, gdy istnieje ryzyko udaru płodu. Na przykład w porodach powikłanych lub dystocji barkowej oraz u kobiet, które doznały rozerwania pochwy podczas poprzedniego porodu.

Jeśli krocze jest prawidłowo rozcięte i zszyte z precyzją, rekonwalescencja jego jest prosta, dyskomfort trwa kilka dni, a szwy odpadają same.

Aby złagodzić dyskomfort, możesz umieścić w jego okolicy ściereczki ciepłej wody i zachować dobre nawyki higieniczne. Podczas mycia rany należy ją wysuszyć i przykryć kompresem tak często, jak to możliwe. Należy również unikać pokarmów, które wstrzymują wydalanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carroli, G., & Belizán, J. (2008). Episiotomía en el parto vaginal. La Biblioteca Cochrane Plus, (2)
  • Liljestrand J. Episiotomía en el parto vaginal. Comentario de La Biblioteca de Salud Reproductiva de la OMS (última revisión: 20 de octubre de 2003); Ginebra: Organización Mundial de la Salud
  • Signorello LB, Harlow BL, Chekos AK, Repke JT (2000). «Midline episiotomy and anal incontinence: retrospective cohort study»

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.