Niepokój podczas porodu: jak możesz go kontrolować?

Niepokój podczas porodu: jak możesz go kontrolować?

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Niepokój podczas porodu towarzyszy większości kobiet. W znacznej mierze wynika z lęku i powszechnie powtarzanych mitów. Jednak możesz mieć pewność, że bez względu na sytuację, w jakiej się znajdujesz, tak jak każda kobieta masz wszystkie narzędzia, jakie są potrzebne do wydania na świat zdrowego dziecka.

Jeśli nie chcesz, by niepokój podczas porodu stał się Twoim nieodłącznym towarzyszem, musisz ufać swojemu lekarzowi. Pamiętaj także, że istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań, które zapewniają udany poród.

Każda przyszła mama odczuwa strach, ale nerwy zawsze można pokonać. Większość z nich zniknie, gdy będziesz miała odpowiednie informacje, pewność siebie i umiejętność właściwego działania. To one dadzą Ci siłę, by stawić czoła niesamowitemu doświadczeniu: narodzinom nowego życia.

Postaraj się zapanować nad nerwami. Chociaż to normalne, że je odczuwasz, a często zwiększają się wraz ze zbliżającym się terminem porodu, to uczucie braku kontroli w żaden sposób Ci nie pomoże.

Pamiętaj, że im mniejszy niepokój podczas porodu, tym łatwiej będzie Ci przejść przez to niesamowite doświadczenia. Lęk może stanowić przeszkodę, bo Twoje mięśnie zaczną się spinać, przez co ciało zacznie wydzielać większą ilość potu, a palpitacje staną się mocniejsze. Najlepiej jest zachować jak największe rozluźnienie, co wspomoże pracę macicy i zmniejszy nasilenie odczuwanego bólu.

Niepokój podczas porodu: wiedza da Ci siłę

Jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się lęku związanego z porodem to poszerzenie wiedzy o całym procesie. Warto zapoznać się ze wszystkimi rodzajami porodów, w tym z cięciem cesarskim. Znajomość wad i zalet różnych typów porodu może okazać się przydatna, gdy będziesz musiała podjąć decyzję odnośnie dalszego postępowania.

Wiedza oraz umiejętność odróżnienia prawdziwych skurczy od fałszywych dadzą Ci siłę, by stawić czoła wszystkim wydarzeniom, jakie czekają na Ciebie w dniu narodzin Twojego maluszka.

Powinnaś także zapoznać się z najczęstszymi komplikacjami porodowymi i zdać sobie sprawę z najczęściej stosowanych rozwiązań. Posiadając takie informacje będziesz miała większą świadomość własnego ciała, co z kolei pozwoli Ci przeżyć poród w bardziej świadomy i pozytywny sposób.

Rączka niemowlęcia trzymająca palec dorosłego

Musisz także mieć odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące znieczulenia zewnątrzoponowego, które może pomóc Ci znieść ból podczas porodu. Oprócz zbierania wszystkim dostępnych informacji na temat porodu, powinnaś także postawić na komunikację. To świetny sposób, by zwalczyć niepokój podczas porodu.

Możesz szukać wsparcia u swojego lekarza, który ukoi Twoje wątpliwości. Poza tym szczerze rozmawiaj ze swoim partnerem, rodziną i przyjaciółmi. To właśnie oni pomogą Ci zwalczyć złe myśli, które często atakują kobiety w ciąży. Kolejny dobry pomysł to regularne ćwiczenia i przygotowanie ciała na poród pod kątem fizycznym. Skoncentruj się zwłaszcza na mięśniach nóg i pośladków.

Dobre nastawienie zawsze pomaga

Pozytywne nastawienie pomoże przezwyciężyć każdy strach i lęk. Zawsze patrz z nadzieją w przyszłość, wyrzuć z głowy pesymistyczne myśli i skoncentruj się na wszystkich informacjach dotyczących ciąży, jakie posiadasz. Pozwól, by wyniki wizyt kontrolnych, na które chodziłaś podczas ciąży, przeprowadzone badania i USG ukoiły Twoje skołatane nerwy.

Wrzuć na luz. Umiejętność zrelaksowania się to klucz do udanej ciąży i spokojnego porodu. Jeśli chodzisz do szkoły rodzenia, ale mimo tego masz problem z rozluźnieniem się, zapisz się na zajęcia z medytacji, jogi, pływanie lub pilates.

Panowanie nad nerwami i pozbycie się strachu z pewnością pomoże Ci podczas porodu. Udowodniono, że kobiety o pesymistycznym poglądzie na świat cierpią z powodu bardziej bolesnych porodów. Dzieje się tak, ponieważ ich złe nastawienie zwiększa produkcję kortyzolu, hormonu stresu, oraz napięcie ciała.

Z kolei w przypadku pozytywnego nastawienia ciało wypełniają endorfiny, hormony szczęścia i miłości. Zmniejszają odczuwanie bólu i umożliwiają szybkie i łatwe nawiązanie głębokiej więzi z nowo narodzonym dzieckiem.

Poród przez cesarskie cięcie.

Musisz także zachować realistyczne nastawienie i okazać siłę, gdy wydarzy się coś nieprzewidzianego lub nie wszystko pójdzie po Twojej myśli. Najlepiej byłoby, gdybyś współpracowała z zespołem medycznym i dała z siebie wszystko, aby poród miał szczęśliwe zakończenie.

I ostatnia rada: wierz w siebie i zastosuj w praktyce wszystko, czego nauczyłaś się w szkole rodzenia. Jeśli nie pamiętasz każdej drobnostki, pamiętaj, że w pobliżu znajduje się Twój ginekolog i położna, którzy pomogą Ci podczas porodu. Nie wahaj się podążać za ich wskazówkami.

Lęk związany ze zbliżającym się czasem rozwiązania to kwestia, którą warto poruszyć w rozmowach z bliskimi. Zdobywaj wiedzę o całym procesie – to pomoże Ci przezwyciężyć niepokój podczas porodu. Strach przed nieznanym zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, gdy w Twoich ramionach znajdzie się Twoja pociecha.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.