Płyn owodniowy - poznaj kilka ciekawych faktów

Płyn owodniowy - poznaj kilka ciekawych faktów
Sara Viruega Encinas

Napisane i zweryfikowane przez farmaceutka Sara Viruega Encinas.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Płyn owodniowy odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju i dobrym samopoczuciu płodu podczas ciąży. Oprócz tego, że jest środkiem ochronnym, przechowuje składniki odżywcze, umożliwia także rozwój układu mięśniowo-szkieletowego płodu, układu pokarmowego i płuc. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na jego temat!

Płyn owodniowy – dowiedz się więcej!

Płyn owodniowy to płyn otaczający płód w macicy podczas ciąży. Odgrywa on bardzo ważną rolę we wzroście i rozwoju płodu. W tym artykule odkryjesz kilka bardzo interesujących faktów na temat tej substancji, o których być może niewiele wiedziałeś do tej pory.

Skład płynu owodniowego

Płyn ten zmienia swój skład wraz z postępem ciąży. Ponadto jego objętość zwiększa się wraz z postępem ciąży, na ogół do 32. tygodnia. Jednak zaczyna się ona zmniejszać około 40. tygodnia.

Początkowo jest to efekt gradientów osmotycznych. Innymi słowy, najpierw tworzy się on z osocza krwi matki i substancji wydzielonych z łożyska, błony macicy i powierzchni zarodka.

Następnie, gdy u płodu rozwiną się mechanizmy oddawania moczu i połykania, tworzą go głównie:

Płód nieustannie połyka ten płyn i jednocześnie wydala go z moczem. Cały proces polega głównie na regulacji ilości płynu obecnej w worku owodniowym, co zapewnia niezbędną równowagę.

Płyn owodniowy – funkcje

Płyn owodniowy

Niektóre z najważniejszych funkcji płynu owodniowego to:

  • Funkcja ochronna przed urazem zewnętrznym lub silnym wstrząsem.
  • Efekt amortyzacji dla płodu i pępowiny w macicy.
  • Ochrona oraz obrona przed infekcjami i chorobami.
  • Dostawa pożywienia i czynników wzrostu dla płodu w czasie ciąży.
  • Pomaga utrzymać stabilną temperaturę płodu.
  • Ponadto przyczynia się do dojrzewania płuc dzięki obecności kilku enzymów.
  • Pozwala również na rozwój układu mięśniowo-szkieletowego, żołądkowo-jelitowego i płuc płodu.

Więcej faktów na temat płynu owodniowego: choroby powiązane

Zmiany ilości płynu

W czasie ciąży mogą występować różnice w ilości płynu owodniowego. Z różnych powodów matka może znaleźć się w sytuacji zbyt dużej lub zbyt małej ilości płynu. Obie sytuacje są powodem do konsultacji z lekarzem.

Oligohydramnios to niedobór płynu owodniowego. Ten stan wiąże się z powikłaniami takimi jak:

  • Wczesna indukcja porodu.
  • Niska waga dziecka po urodzeniu.
  • Bradykardia płodu podczas porodu.
  • Stan ten może nawet spowodować śmierć płodu.

Wielowodzie to z kolei nadmiar płynu owodniowego. Ten stan jest związany z powikłaniami, zwłaszcza u matki, takimi jak:

Lekarze zwykle wykrywają te zmiany za pomocą procedury ultrasonograficznej w celu pomiaru objętości płynu owodniowego. Robią to poprzez wyznaczenie indeksu płynu owodniowego (AFI).

Aby uzyskać te informacje, ekspert dzieli macicę na cztery niezakłócone ćwiartki, której głębokości mierzy w centymetrach. Normalny AFI wynosi od 8 do 21 cm.

 

Zator płynem owodniowym

Dziecko w macicy

Inną powiązaną patologią jest zator płynem owodniowym. Występuje, gdy płyn owodniowy dostanie się do krwi kobiety. Jest to bardzo poważny stan patologiczny, który może powodować ogólnoustrojowe niedotlenienie i zaburzenia krzepnięcia krwi.

 

Płyn owodniowy zabarwiony meconium

Na koniec zdecydowaliśmy się zwrócić uwagę na inny aspekt. Płyn owodniowy zabarwiony meconium pojawia się gdy stwierdzono obecność smółki w worku owodniowym. Meconium to najwcześniejszy stolec niemowlęcia. Zwykle występuje zaraz po urodzeniu.

Czasami, zwłaszcza u niemowląt, które pozostają w macicy dłużej niż 40 tygodni, może on wystąpić jeszcze przed urodzeniem.

Zwykle, gdy u matki wody odchodzą, płyn jest przezroczysty lub żółtawy. Z drugiej strony, jeśli jest nieprzejrzysty, zielonkawy lub zabarwiony, oznacza to obecność smółki. W takim przypadku specjalista powinien ocenić sytuację, ponieważ może to wskazywać na problemy w rozwoju płodu.

Płyn owodniowy – wniosek

Płyn owodniowy odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju i dobrym samopoczuciu płodu podczas ciąży. Oprócz tego, że jest środkiem ochronnym, przechowuje składniki odżywcze i umożliwia rozwój układu mięśniowo-szkieletowego, przewodu pokarmowego i płuc.

Każda zmiana płynu owodniowego może spowodować poważne uszkodzenia płodu.

Ponadto badania i analiza prenatalna płynu mogą wykryć wady wrodzone, takie jak zaburzenia chromosomowe. Odbywa się to poprzez amniopunkcję. Jednak ta technika wiąże się również z poważnymi zagrożeniami, które lekarz musi ocenić przed wykonaniem jej na pacjentce.

Mamy nadzieję, że te fakty dotyczące płynu owodniowego są dla ciebie interesujące!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Morgan-Ortiz, F., Morgan-Ruiz, F. V., Quevedo-Castro, E., Gutierrez-Jimenez, G., & Báez-Barraza, J. (2015). Anatomía y fisiología de la placenta y líquido amniótico. Rev Med UAS5(4).
  • Cerviño, N., & Pagés, G. (2004). Patología del líquido amniótico. Rev Chil Obstet Ginecol69(6), 276-482.
  • Blair, J. E. S., & Calle, A. M. C. (2007). Alteraciones del líquido amniótico, enfoque diagnóstico y terapéutico. Memorias Curso de Actualización en Ginecología y Obstetricia15, 57.
  • Reyes, E. R., González, G. K. S., Hidalgo, A. O., Peña, Y. R., & Regueiro, A. F. (2015). Resultados de seis años de estudios citogenéticos en líquido amniótico. Revista Electrónica Dr. Zoilo E. Marinello Vidaurreta40(11).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.