Płyn owodniowy - poznaj kilka ciekawych faktów

Płyn owodniowy - poznaj kilka ciekawych faktów
Sara Viruega Encinas

Napisane i zweryfikowane przez farmaceutka Sara Viruega Encinas.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Płyn owodniowy odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju i dobrym samopoczuciu płodu podczas ciąży. Oprócz tego, że jest środkiem ochronnym, przechowuje składniki odżywcze, umożliwia także rozwój układu mięśniowo-szkieletowego płodu, układu pokarmowego i płuc. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na jego temat!

Płyn owodniowy – dowiedz się więcej!

Płyn owodniowy to płyn otaczający płód w macicy podczas ciąży. Odgrywa on bardzo ważną rolę we wzroście i rozwoju płodu. W tym artykule odkryjesz kilka bardzo interesujących faktów na temat tej substancji, o których być może niewiele wiedziałeś do tej pory.

Skład płynu owodniowego

Płyn ten zmienia swój skład wraz z postępem ciąży. Ponadto jego objętość zwiększa się wraz z postępem ciąży, na ogół do 32. tygodnia. Jednak zaczyna się ona zmniejszać około 40. tygodnia.

Początkowo jest to efekt gradientów osmotycznych. Innymi słowy, najpierw tworzy się on z osocza krwi matki i substancji wydzielonych z łożyska, błony macicy i powierzchni zarodka.

Następnie, gdy u płodu rozwiną się mechanizmy oddawania moczu i połykania, tworzą go głównie:

Płód nieustannie połyka ten płyn i jednocześnie wydala go z moczem. Cały proces polega głównie na regulacji ilości płynu obecnej w worku owodniowym, co zapewnia niezbędną równowagę.

Płyn owodniowy – funkcje

Płyn owodniowy

Niektóre z najważniejszych funkcji płynu owodniowego to:

  • Funkcja ochronna przed urazem zewnętrznym lub silnym wstrząsem.
  • Efekt amortyzacji dla płodu i pępowiny w macicy.
  • Ochrona oraz obrona przed infekcjami i chorobami.
  • Dostawa pożywienia i czynników wzrostu dla płodu w czasie ciąży.
  • Pomaga utrzymać stabilną temperaturę płodu.
  • Ponadto przyczynia się do dojrzewania płuc dzięki obecności kilku enzymów.
  • Pozwala również na rozwój układu mięśniowo-szkieletowego, żołądkowo-jelitowego i płuc płodu.

Więcej faktów na temat płynu owodniowego: choroby powiązane

Zmiany ilości płynu

W czasie ciąży mogą występować różnice w ilości płynu owodniowego. Z różnych powodów matka może znaleźć się w sytuacji zbyt dużej lub zbyt małej ilości płynu. Obie sytuacje są powodem do konsultacji z lekarzem.

Oligohydramnios to niedobór płynu owodniowego. Ten stan wiąże się z powikłaniami takimi jak:

  • Wczesna indukcja porodu.
  • Niska waga dziecka po urodzeniu.
  • Bradykardia płodu podczas porodu.
  • Stan ten może nawet spowodować śmierć płodu.

Wielowodzie to z kolei nadmiar płynu owodniowego. Ten stan jest związany z powikłaniami, zwłaszcza u matki, takimi jak:

Lekarze zwykle wykrywają te zmiany za pomocą procedury ultrasonograficznej w celu pomiaru objętości płynu owodniowego. Robią to poprzez wyznaczenie indeksu płynu owodniowego (AFI).

Aby uzyskać te informacje, ekspert dzieli macicę na cztery niezakłócone ćwiartki, której głębokości mierzy w centymetrach. Normalny AFI wynosi od 8 do 21 cm.

 

Zator płynem owodniowym

Dziecko w macicy

Inną powiązaną patologią jest zator płynem owodniowym. Występuje, gdy płyn owodniowy dostanie się do krwi kobiety. Jest to bardzo poważny stan patologiczny, który może powodować ogólnoustrojowe niedotlenienie i zaburzenia krzepnięcia krwi.

 

Płyn owodniowy zabarwiony meconium

Na koniec zdecydowaliśmy się zwrócić uwagę na inny aspekt. Płyn owodniowy zabarwiony meconium pojawia się gdy stwierdzono obecność smółki w worku owodniowym. Meconium to najwcześniejszy stolec niemowlęcia. Zwykle występuje zaraz po urodzeniu.

Czasami, zwłaszcza u niemowląt, które pozostają w macicy dłużej niż 40 tygodni, może on wystąpić jeszcze przed urodzeniem.

Zwykle, gdy u matki wody odchodzą, płyn jest przezroczysty lub żółtawy. Z drugiej strony, jeśli jest nieprzejrzysty, zielonkawy lub zabarwiony, oznacza to obecność smółki. W takim przypadku specjalista powinien ocenić sytuację, ponieważ może to wskazywać na problemy w rozwoju płodu.

Płyn owodniowy – wniosek

Płyn owodniowy odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju i dobrym samopoczuciu płodu podczas ciąży. Oprócz tego, że jest środkiem ochronnym, przechowuje składniki odżywcze i umożliwia rozwój układu mięśniowo-szkieletowego, przewodu pokarmowego i płuc.

Każda zmiana płynu owodniowego może spowodować poważne uszkodzenia płodu.

Ponadto badania i analiza prenatalna płynu mogą wykryć wady wrodzone, takie jak zaburzenia chromosomowe. Odbywa się to poprzez amniopunkcję. Jednak ta technika wiąże się również z poważnymi zagrożeniami, które lekarz musi ocenić przed wykonaniem jej na pacjentce.

Mamy nadzieję, że te fakty dotyczące płynu owodniowego są dla ciebie interesujące!

To może Cię zainteresować ...
Przyczyny wczesnego i późnego porodu – poznaj je wszystkie!
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Przyczyny wczesnego i późnego porodu – poznaj je wszystkie!

Przyczyny wczesnego i późnego porodu wiążą się z różnymi czynnikami, ale częściej występują one u kobiet rodzących po raz pierwszy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Morgan-Ortiz, F., Morgan-Ruiz, F. V., Quevedo-Castro, E., Gutierrez-Jimenez, G., & Báez-Barraza, J. (2015). Anatomía y fisiología de la placenta y líquido amniótico. Rev Med UAS5(4).
  • Cerviño, N., & Pagés, G. (2004). Patología del líquido amniótico. Rev Chil Obstet Ginecol69(6), 276-482.
  • Blair, J. E. S., & Calle, A. M. C. (2007). Alteraciones del líquido amniótico, enfoque diagnóstico y terapéutico. Memorias Curso de Actualización en Ginecología y Obstetricia15, 57.
  • Reyes, E. R., González, G. K. S., Hidalgo, A. O., Peña, Y. R., & Regueiro, A. F. (2015). Resultados de seis años de estudios citogenéticos en líquido amniótico. Revista Electrónica Dr. Zoilo E. Marinello Vidaurreta40(11).

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.