Niska masa urodzeniowa - jakie komplikacje zapowiada?

Niska masa urodzeniowa - jakie komplikacje zapowiada?

Ostatnia aktualizacja: 07 maja, 2019

Niska masa urodzeniowa jest dość powszechnym zjawiskiem wśród dzieci na całym świecie. Różne badania sugerują możliwe przyczyny tego problemu i starają się zidentyfikować jego główne konsekwencje. Niska masa urodzeniowa jest szczególnie związana ze śmiertelnością niemowląt. Jedną ze znanych przyczyn tego stanu jest przedwczesny poród.

Uważa się, że dziecko ma niedowagę, gdy rodzi się o wadze poniżej 2500 gramów (5 funtów, 8 uncji). W niektórych przypadkach dzieje się tak dlatego, że urodziło się przed czasem, a te dzieci są powszechnie nazywane wcześniakami. W innych przypadkach może to wynikać z zahamowania wzrostu wewnątrz macicy matki z powodu nieodpowiedniego odżywiania lub innych problemów prenatalnych.

Niska masa urodzeniowa i jej możliwe przyczyny

Niska masa urodzeniowa może być spowodowana zarówno czynnikami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi, a także czynnikami ryzyka związanymi z ciążą. Chociaż większość przypadków dotyczy opieki nad matką w czasie ciąży, czasami jest to spowodowane problemami wrodzonymi.

Wśród czynników ryzyka niskiej masy urodzeniowej znajdują się takie, które mogą być jednymi z głównych przyczyn:

  • Przyczyny związane z matką: niedożywienie, anemia, uzależnienie od narkotyków, alkoholizm, palenie tytoniu, wysokie ciśnienie krwi
  • Problemy wrodzone: odlepienie łożyska, płód nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, niedostateczny przepływ krwi, zakażenie
  • Nieodpowiednia opieka: niewłaściwe odżywianie, brak opieki prenatalnej, stres
  • Przyczyny naturalne: matka ma poniżej 17 lat lub powyżej 35 lat

Wpływ niskiej masy urodzeniowej na noworodków

Nowo narodzone dziecko

Dziecko z niedowagą może mieć komplikacje: im niższa waga, tym większe ryzyko. Po pierwsze, ich ciała nie są tak zahartowane, jak u dzieci o normalnej wadze. Dlatego mogą mieć problemy z odżywianiem i oddychaniem. Ponadto, z powodu braku dużej ilości tłuszczu w ich ciele, utrzymanie prawidłowej temperatury ciała jest trudniejsze.

Poniżej znajduje się lista najważniejszych następstw niskiej masy urodzeniowej:

Problemy z oddychaniem

Jest to powszechna komplikacja u niemowląt urodzonych przed 34 tygodniem ciąży. Choroba układu oddechowego, jak wskazuje jej nazwa jest dolegliwością związaną z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu oddechowego spowodowaną przez słabo rozwinięte płuca.

Wynika to z faktu, że dziecko nie ma białka zwanego „środkiem powierzchniowo czynnym”, co zapobiega deflacji pęcherzyków powietrza w płucach. Takie nowo narodzone dzieci mogą potrzebować tlenu lub innych terapii oddechowych, aby ich płuca mogły normalnie funkcjonować.

Problemy neurologiczne

Krwawienie w mózgu jest głównym ryzykiem na poziomie neurologicznym. Może wpływać na niemowlęta z niedowagą w ciągu pierwszych trzech dni od porodu. Większość krwawień jest niewielka. Jednakże, gdy krwotok się nasili może powodować wzrost ciśnienia w mózgu noworodka, powodując gromadzenie się płynu, który może spowodować uszkodzenie mózgu.

Problemy żołądkowo-jelitowe

W tym przypadku poważną chorobą jelit, która jest dość powszechna u wcześniaków jest martwicze zapalenie jelit. Ta dolegliwość jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może powodować zapalenie żołądka.

Niska masa urodzeniowa – niedogrzanie

Wcześniak z dużą niedowagą

Jak wspomniano wcześniej, niemowlęta z niedowagą nie rodzą się z wystarczającą ilością tkanki tłuszczowej, aby utrzymać odpowiednią temperaturę. Może to powodować zmiany chemiczne we krwi i powolny wzrost ciała.

Retinopatia wcześniaków

Ten problem dotyczy naczyń krwionośnych znajdujących się w oku. Większość przypadków można wyleczyć bez utraty wzroku lub z bardzo niewielkimi stratami. Mimo to konieczne jest kontynuowanie terapii, aby nie stracić całkowicie wzroku. Dzieje się tak u dzieci urodzonych przed 32 tygodniem.

  • Niedojrzałość wątroby: jest to dolegliwość, która może powodować problemy, ponieważ ten narząd nie działa prawidłowo.
  • Niedojrzałość układu odpornościowego: niemowlę ponosi ryzyko zakażenia, a zatem może mieć zwiększone powikłania.

Zespół nagłej śmierci niemowląt

Większość noworodków z niedowagą wymaga specjalistycznej opieki na oddziale intensywnej terapii noworodków. Może to stanowić poważny problem, dlatego trzeba znaleźć sposób, aby dziecko przybrało na wadze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.