Plamienie implantacyjne – kompendium wiedzy specjalnie dla Ciebie!

Poznaj odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania związane z plamieniem implantacyjnym.
Plamienie implantacyjne – kompendium wiedzy specjalnie dla Ciebie!
Nelton Ramos

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Ramos.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Plamienie implantacyjne to krwawienie, do którego dochodzi u niektórych kobiet w czasie, gdy zarodek zagnieżdża się w macicy na samym początku ciąży. To zjawisko nie występuje często, a kiedy już do niego dochodzi, bywa mylone z miesiączką.

Aby pomóc Ci dowiedzieć się jak rozpoznać plamienie implantacyjne, redakcja Jesteś Mamą przygotowała ten szczegółowy artykuł w formie najczęściej zadawanych pytań i gotowych odpowiedzi.

Plamienie implantacyjne: najczęściej zadawane pytania

Kiedy pojawia się plamienie implantacyjne?

Ten rodzaj plamienia zazwyczaj pojawia się w ciągu pierwszych 10 dni ciąży. Nie trwa zwykle długo. Przeciętna długość trwania plamienia to od 1 do 3 dni, choć u części kobiet trwa ono dłużej. Później kończy się na dobre.

Czym krwawienie przy zagnieżdżaniu się zarodka różni się od miesiączki?

Główna różnica w porównaniu do typowego krwawienia polega na tym, że plamienie przy implantacji kończy się bardzo szybko i zazwyczaj jest to dosłownie plamienie. Na bieliźnie znajdziesz najwyżej kilka smug. Kobieta traci wtedy niewiele krwi, a plamy mają ciemno brązowy kolor.

Co oznacza zmiana koloru plamienia z ciemnobrązowego na czerwony?

Jeśli plamy mają początkowo ciemno brązową barwę ale później zmieniają kolor na czerwony, to z pewnością nie jest plamienie związane z zagnieżdżeniem zarodka.

Plamienie implantacyjne nie jest obfite i trwa krótko.

Możesz być pewna, że nie jesteś w ciąży, ponieważ to oznaka typowej miesiączki.

Czy plamienie implantacyjne oznacza, że ciąża jest zagrożona?

Nie, plamienie ma miejsce, ponieważ w procesie zagnieżdżania się w macicy jajeczko uszkodziło niektóre naczynia krwionośne w tym obszarze. To właśnie te naczynia sprawiają, że pojawia się plamienie. Krew nie ma nic wspólnego z samym zarodkiem i ciążą.

Czy można jakoś odróżnić plamienie implantacyjne od regularnej miesiączki?

Tak. Wiele kobiet doświadcza podczas plamienia implantacyjnego mnóstwa innych objawów. Najczęstsze z nich to:

  • Nudności
  • Skrajne przemęczenie, zdecydowanie różne od dyskomfortu towarzyszącego menstruacji
  • Odruch wymiotny towarzyszący silnym zapachom; czasem faktycznie dochodzi do wymiotów
  • Nieznaczny ból w podbrzuszu
  • Częsta i silna potrzeba oddania moczu
  • Zawrotu głowy
  • Wahania nastroju, od nerwowości po silną wrażliwość

Ten zespół objawów prawdopodobnie wiąże się z ciążą. Wrażenia ta będą się nasilały w tygodniach następujących po zapłodnieniu.

Czy powinnam coś zrobić, kiedy pojawia się u mnie plamienie?

Nie, ten rodzaj utraty krwi jest normalny. Nie musisz się martwić, zostawać w łóżku ani podejmować żadnych dodatkowych działań. Natomiast jeśli nie występuje u Ciebie plamienie implantacyjne, również nie masz się czym przejmować. To również jest normalna sytuacja.

Musisz jedynie unikać nadmiernego dźwigania, picia alkoholu, palenia tytoniu i przyjmowania wszelkich leków bez konsultacji z lekarzem. Pamiętaj, że taki rodzaj krwawienia może wiązać się z ciążą.

Czy plamienie oznacza, że zarodek jest zagnieżdżony poprawnie i nie ma ryzyka poronienia?

Niestety nie. Pojawienie się plamienia implantacyjnego nie stanowi gwarancji, że ciąża zostanie donoszona poprawnie. Są kobiety, które doświadczają krwawienia towarzyszącego zagnieżdżaniu się zarodka a później dotyka ich nagłe poronienie.

Czy kobiety które raz doświadczyły plamienia będą go doświadczały przy kolejnych ciążach?

Niekoniecznie. Możliwe, że plamienie wystąpi u Ciebie przy pierwszej ciąży a w kolejnych już nie, lub na odwrót.

Co jeszcze należy wiedzieć o plamieniu implantacyjnym?

Krwawienie implantacyjne może być pierwszą oznaką tego, że jesteś w ciąży. Ale samodzielnie nie może być traktowane jako pewna oznaka zapłodnienia. Ciążę potwierdzić może jedynie badanie USG wykonane przez ginekologa-położnika i test ciążowy.

Krwawienie towarzyszące zagnieżdżaniu się zarodka niekoniecznie wystąpi przy każdej ciąży.

Ale jeśli podejrzewasz, że krwawienie którego doświadczasz jest faktycznie plamieniem implantacyjnym, już od teraz zacznij dbać o siebie tak, jakbyś faktycznie była w ciąży. Musisz dbać o taki skarb! Czas i nauka potwierdzą, czy masz rację. Jeśli nie, będziesz mogła wrócić do poprzednich nawyków.

Jeśli okaże się, że jesteś w ciąży – gratulujemy! Jeżeli nie, nie daj się rozczarowaniu.

Krwawienie to oznaka kobiecości. Co miesiąc możesz liczyć na to, że komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia i czeka na szansę zapoczątkowania nowego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.