Ojcowie powinni przygotować się na narodziny tak samo, jak przyszłe matki.

Ojcowie powinni przygotować się na narodziny tak samo, jak przyszłe matki.
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 22 czerwca, 2019

Tak, ojcowie powinni przygotować się na narodziny, ponieważ jest to ogromna pomoc dla przyszłych matek. Aspekty takiego postępowanie są rozległe i mogą wahać się od fizycznych do emocjonalnych. Idea, że tylko kobiety powinny się przygotować na poród jest przesłanką, która pozostaje obecnie przeszłością. Ojcowie powinni być również fizycznie i psychicznie gotowi na narodziny dziecka.

Czasy się zmieniły i teraz szpitale pozwalają ojcom być obecnymi na sali porodowej. Warto zapamiętać, że ojcowie powinni przygotować się na narodziny dziecka i móc w pełni cieszyć się przez całe życie przygodą, jaką jest bycie rodzicem.

W jaki sposób ojcowie powinni przygotować się na narodziny dziecka?

Oczywiste jest, że ojcowie powinni również przygotować się na narodziny dziecka. Do ich obowiązków należy pomoc swojej partnerce uporać się z tym cudownym etapem życia. Twoja rola zaczyna się od momentu, w którym dowiesz się, że Twoja partnerka jest w ciąży.

Istnieje jednak wiele sposobów na przygotowanie się do porodu i zaoferowanie wsparcia w tej sytuacji. Wśród nich podkreślamy następujące aspekty:

Ćwicz i zadbaj o swoje zdrowie

Ojcostwo sprawia, że większość ludzi boi się, że nie da sobie rady, by poradzić sobie ze zmieniającymi się aspektami swojego życia. Przekieruj swoje obawy, ćwicząc i skupiając się na uwalnianiu negatywnych emocji, dzięki czemu nie przekażesz ich swojej partnerce.

Para planująca poród dziecka

Chociaż nie nosisz dziecka w sobie, ważne jest, aby utrzymywać zbilansowaną dietę i unikać palenia oraz spożywania alkoholu.

Jeśli Twoja partnerka znajduje się w fazie poczęcia, udaj się do lekarza i poproś o ocenę samego siebie. Ten zdrowy styl życia zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojej drugiej połowy, pomaga w sprowadzeniu zdrowego i silnego dziecka na świat.

Porozmawiaj ze swoją partnerką

Ważne jest, abyście oboje podzielili się swoimi lękami, emocjami, obawami i uczuciami. W ten sposób możesz zbudować silny i zdrowy nowy styl życia, który wzmocni zaufanie do wychowywania dziecka.

Weź udział w lekcjach przygotowania do porodu w szkołach rodzenia

Wiedza o procesie rodzenia pomaga stworzyć więź między Tobą a Twoją partnerką, a także Tobą i dzieckiem, które niedługo ma przyjść na świat. Dzięki zajęciom przygotowującym do porodu poznasz fizjologię ciąży i sposoby opieki nad dziećmi.

Będziesz także w kontakcie z ludźmi w takiej samej sytuacji jak Ty, a to pomoże Ci podzielić się swoimi poglądami.

Inną ważną praktyką jest uczestnictwo w wizytach medycznych z Twoją partnerką. Podczas nich można obserwować dziecko za pomocą ultradźwięków i słuchać bicia jego serca. Nie chciałbyś tego przegapić, prawda?

Wszystkie te informacje pomogą Ci przechowywać informacje, których potrzebujesz do narodzin.

Pomóż przygotować torbę do szpitala

Gdy zbliża się termin narodzin, powinieneś pomóc swojej partnerce przygotować torbę do szpitala zgodnie z informacjami, które masz teraz.

Partnerskie ćwiczenia

Z oczywistych powodów Twoja partnerka prawdopodobnie będzie zmęczona i będzie cierpieć, a to pozwoli Ci lepiej połączyć się z jej emocjami.

Nadszedł moment narodzin: co powinieneś zrobić?

Ważne jest, aby podkreślić, że podczas gdy oboje możecie być przygotowani na wszystkie okoliczności na świecie, istnieją pewne sytuacje, których nie możecie zapobiec.

Pomoże to jednak stawić czoła problemowi z większą integralnością i zdolnością do reagowania. W tych chwilach zalety bycia przygotowanym to:

  • Słuchanie partnerki i pomoc w skutecznym radzeniu sobie ze stresem. Być może wymaga to wezwania personelu medycznego lub zareagowania na zmiany nastroju lub emocje. A przede wszystkim zwracanie uwagi na jej emocje i okazywanie jej współczucia.
  • Nieingerowanie w działania personelu medycznego i oferowanie pomocy poprzez proste gesty, takie jak trzymanie jej za rękę.
  • Wiedza, gdzie znaleźć wszystko, czego potrzebujesz: ubrania dla dziecka i matki, prześcieradła, koce i inne aspekty związane z dobrą organizacją.

Podsumowując, ojcowie powinni przygotować się na narodziny tak samo jak matki. Przygotuj się na prawie dziewięć miesięcy oferowania pomocy i angażowania się w emocje towarzyszące temu procesowi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cantero, A., Fiuri, L., Furfaro, K., Jankovic, M. P., Llompart, V., & San Martín, M. E. (2010). Acompañamiento en sala de partos: regla o excepción. Rev. Hosp. Matern. Infant. Ramon Sarda
  • Soediono, B. (1989). Técnicas psicoprofilacticas de preparación para el parto, percepción de mujeres atendidas en la maternidad del hospital Paillaco entre septimebre 2007 y feberero 2008. Journal of Chemical Information and Modeling. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
  • Villalón, H., Toro, R., Riesco, I., Pinto, M., & Silva, C. (2014). Participación paterna en la experiencia del parto. Revista chilena de pediatría, 85(5), 554-560. https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?pid=S0370-41062014000500005&script=sci_arttext
  • Abad, M. L., Martos, J. S., Cazalilla, M. C. G., Chica, A. B., Rivera, M. D. C. O., Guijosa, A. B. R., & Lorite, M. P. G. (1999). El padre en la experiencia del parto: valoración del acompañamiento a su pareja. Revista de Enfermería, (10), 5-11. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=6612216
  • Serrano, M. M., Torres, C. U., & Hoga, L. A. (2018). Padre preparado y comprometido en su rol de acompañante durante el proceso de parto. Aquichan, 18(4), 415-425. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=7004529

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.