Nudności i wymioty w ciąży: kompendium wiedzy podstawowej

Porannego dyskomfortu w ciąży trudno jest uniknąć. Można za to znacząco zminimalizować objawy i łagodzić konsekwencje nudności i wymiotów. 
Nudności i wymioty w ciąży: kompendium wiedzy podstawowej

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2019

Nudności i wymioty w ciąży to częste objawy. Generalnie często kojarzy się ten rodzaj dyskomfortu z ciążą nawet, jeśli kobieta nie jest akurat przyszłą mamą. Nudności i wymioty są oczywiście nieprzyjemne. I choć często są one niegroźne, czasem mogą jednak powodować problemy ze zdrowiem. Pierwszy trymestr ciąży jest w tym aspekcie najbardziej złożony. Niektórym kobietom nudności i wymioty dokuczają bardziej, innym mniej lub nawet wcale.

Złe samopoczucie, zwłaszcza rano, to dla wielu kobiet pierwszy sygnał zwiastujący ciążę. Rzadko utrzymują się one przez całe dziewięć miesięcy, ale to prawda, że w pierwszych dniach tego okresu dolegliwości ze strony żołądka potrafią skutecznie uprzykrzyć poranki. Nudności i wymioty pojawiają się kiedy kobieta wstaje z łóżka. U części przyszłych mam występują nieco później, przy śniadaniu.

Większość kobiet doświadcza tych objawów przynajmniej raz na którymś etapie ciąży. Ale to, że wiemy że tego typu symptomy są częste nie oznacza, że musimy po prostu przez nie przechodzić cierpiąc w milczeniu. Możesz sobie pomóc! Specjaliści oraz inne matki odkryły rozwiązania i pomocne sposoby, które wesprą Cię z walce ze złym samopoczuciem na początku ciąży. Dziś podpowiemy Ci co zrobić, aby zniwelować nieprzyjemne symptomy.

Nudności i wymioty w ciąży: przyczyny

Całkowicie uniknąć tego typu objawów w ciąży raczej się nie da. Z zasady występują one w wyniku zwiększenia produkcji hormonów takich jak ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG). Te zmiany w gospodarce hormonalnej powodowane są zapłodnieniem komórki jajowej. W późniejszych etapach ciąży wywołuje je natomiast rozwój łożyska.

Kobieta nad toaletą, nudności

Podczas pierwszych miesięcy ciąży, zmiany te utrzymują produkcję hormonu hCG na podwyższonym poziomie. Dlatego właśnie nudności i wymioty to dolegliwości obecne na początku ciąży. Możliwe oczywiście jest też to, że kobieta doświadczy dyskomfortu w późniejszych miesiącach. Ale zazwyczaj stają się one coraz mniej wyraźne z biegiem tygodni.

Gonadotropina kosmówkowa, tak jak progesteron, to hormon który ma wpływ na rozluźnienie układu pokarmowego. W efekcie nierzadko pojawia się refluks. Oba te hormony mają także wpływ na stymulację obszarów w mózgu odpowiedzialnych za odruch wymiotny. W związku z tym, u kobiet w ciąży często faktycznie dochodzi do wymiotów.

Jak poradzić sobie z nudnościami i wymiotami: garść przydatnych porad

Jak wspominaliśmy wcześniej, niełatwo jest całkowicie uniknąć nieprzyjemnych objawów związanych ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele przyszłej mamy. Ale można zrobić wiele, by je zminimalizować. Choć nudności i wymioty w ciąży są normalne, czasem należy je ograniczać nie tylko po to, by uniknąć dyskomfortu ale również po to, aby uniknąć trudnych konsekwencji.

Nudności - kobieta w toalecie

Jeśli przyszła mama wymiotuje często, może dotknąć jej odwodnienie. Możliwe jest też pojawienie się niedoborów pokarmowych ze względu na to, że duża część posiłków nie jest trawiona. W niektórych przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem i profesjonalne wsparcie. W pozostałych sytuacjach, zastosuj poniższe rady aby poczuć się lepiej:

  • Rano sięgnij po ciasteczka albo krakersy. Jeśli po przebudzeniu dokucza Ci złe samopoczucie, połóż przy łóżku krakersy i zjedz kilka tuż po przebudzeniu, zanim wstaniesz. W ten sposób wyrównasz poziom cukru we krwi. Odczekaj około 10 minut i wstań.
  • Możesz później zjeść normalnie śniadanie. Nie zaleca się jednak przyjmowania płynów w tym czasie. Jeśli chcesz wypić sok czy kawę, odczekaj trzy godziny po zjedzeniu posiłku.
  • Unikaj ciężkich potraw. Lepiej zjeść kilka mniejszych i lżejszych porcji niż dwa czy trzy duże posiłki składające się z ciężkich dań. Niedobrze jest też robić długie przerwy pomiędzy jedzeniem. Wtedy bardzo zaszkodzić Ci mogą wzdęcia.
  • Pamiętaj aby ograniczyć aktywność, ponieważ nudności i wymioty powodują przemęczenie.
  • Zaleca się uzupełnienie wody i soli mineralnych po intensywnych wymiotach. Pamiętaj aby dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bustos M, Venkataramanan R, Caritis S. Nausea and vomiting of pregnancy – What’s new? Auton Neurosci. 2017 Jan;202:62-72
  • Lindblad AJ, Koppula S. Ginger for nausea and vomiting of pregnancy. Can Fam Physician. 2016 Feb;62(2):145

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.