Odklejenie łożyska - objawy i przyczyny tej komplikacji

Odklejenie łożyska - objawy i przyczyny tej komplikacji

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Odklejenie łożyska u kobiet w ciąży uważa się za jedną z najpoważniejszych komplikacji, jakie mogą się pojawić w tym okresie. Dowiedz się więcej na ten temat w tym artykule.

Odklejenie łożyska jest poważnym stanem, który występuje, gdy łożysko oddziela się od ściany macicy przed porodem. Łożysko jest odpowiedzialne za dostarczanie dziecku tlenu i składników odżywczych przez pępowinę. Jeśli jego odklejenie jest znaczące, może stanowić duże ryzyko dla życia dziecka.

Tylko 5% ciężarnych kobiet cierpi na tę dolegliwość. Aczkolwiek wiele z tych, które ją przeszły, miały efekty częściowego odklejenia, czyli oderwania się niewielkiej części łożyska od ściany macicy. Dowiedz się więcej o tym problemie poniżej.

Odklejenie łożyska podczas ciąży

Przede wszystkim ważne jest wyjaśnienie, czym jest łożysko i jakie są jego funkcje. Łożysko jest znane jako worek lub “torba”, która przylega do macicy. Oprócz wyżej wymienionych funkcji, wytwarza także grupę hormonów, które wspierają ciążę, takich jak progesteron, estrogen i gonadotropina kosmówkowa.

Łożysko przyczepia się do macicy poprzez wiele naczyń krwionośnych. Kiedy się odkleja, pojawia się krwotok. A wraz z krwawieniem oczywiście ból z powodu pękania naczyń krwionośnych.

Jednak nie wszystkie zaburzenia w łożysku mają taki sam stopień rozdzielenia. W położnictwie istnieją trzy różne stopnie klasyfikacji.

Klasyfikacja zaburzeń łożyskowych

Istnieją trzy stopnie, które klasyfikują oderwanie łożyska:

Klasa 1 lub łagodne odklejenie

Objawy klasy 1 odklejenia łożyska to: łagodne lub nieobecne krwawienie z pochwy, a nawet brak skurczów.

Ten stopień odklejenia nie stanowi prawdziwego zagrożenia dla płodu, ale lekarze zalecają leczenie i odpoczynek.

Brzuch kobiety w ciąży

Klasa 2 lub umiarkowane odklejenie

Kiedy kobieta w ciąży ma odklejenie łożyska klasy 2, objawy nasilają się. Występują silne krwawienia i skurcze. Objawy również zaczynają wpływać na zdrowie dziecka, zmieniając jego tętno. Jeśli wystąpi to w tygodniach od 24 do 34 ciąży, pacjentka będzie musiała zostać hospitalizowana.

Klasa 3 lub poważne odklejenie

Klasa 3 jest znana jako całkowite odklejenie łożyska, dlatego przyszła matka będzie musiała natychmiast jechać na pogotowie.

Z powodu utraty krwi prawdopodobnie przyszła matka otrzyma transfuzję krwi. Co więcej, lekarz zdecyduje, czy konieczne jest wykonanie histerektomii.

Czynniki ryzyka związane z odklejeniem łożyska

Odklejenie łożyska nie jest bardzo częstą patologią, a jego przyczyny również nie są zbyt jasne. Oczywiście oderwanie łożyska może być spowodowane urazem, ale wśród czynników ryzyka jest:

  • Palenie papierosów
  • Ciąże mnogie
  • Odklejenie łożyska w poprzedniej ciąży
  • Cukrzyca
  • Ciąża w wieku 40 lat i więcej
  • Zakażenie w macicy
  • Obecność większej ilości płynu owodniowego niż prawidłowa wartość
  • Spożywanie kokainy
  • Wysokie ciśnienie krwi

“Łożysko przyczepia się do macicy poprzez wiele naczyń krwionośnych. Kiedy się odkleja, pojawia się krwotok. A wraz z krwawieniem ból z powodu pękania naczyń krwionośnych.”

Konsekwencje odklejenia łożyska od ciała matki

Skutki w ciele matki to problemy z krzepnięciem i osłabienie z powodu utraty krwi, które doprowadzą do transfuzji krwi i niewydolności nerek lub serca. W ciężkich przypadkach zwykle wykonuje się histerektomię.

Płód w macicy

Konsekwencje odklejenia łożyska dla płodu

U płodu skutki oderwania są spowodowane brakiem tlenu, zwiększoną częstością akcji serca, przedwczesnym porodem i zaburzeniami wzrostu. Wszystko to dzieje się ze względu na brak wystarczającej ilości składników odżywczych.

Jako ostatnia wskazówka pamiętaj, że w większości przypadków komplikacja ta pojawia się losowo. Możesz jednak zmniejszyć ryzyko, dbając o zdrowie w trakcie ciąży i podejmując niezbędne kontrole u położnika.

To może Cię zainteresować ...
Badania w ciąży – jakie należy wykonać?
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Badania w ciąży – jakie należy wykonać?

Badania w ciąży są bardzo istotne, ponieważ pozwalają zadbać o zdrowie mamy i płodu. Dowiedz się, jakie badania należy wykonać w ciąży.
Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.