Techniki ułatwiające poród do zastosowania dla przyszłych mam

Techniki ułatwiające poród do zastosowania dla przyszłych mam

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wraz ze zbliżaniem się terminu porodu niektóre kobiety w ciąży próbują zastosowywać się do wskazówek i zaleceń, aby ułatwić wydanie dziecka na świat. Dzieląc proces na trzy kolejne etapy (przed, podczas i po skurczach) jesteś w stanie zastosować określone techniki dla każdej z tych faz. Warto jednak pamiętać, że wskazanie jak długa jest każda z nich jest dość trudne do określenia, ponieważ każda kobieta jest pod tym względem inna.

Dodatkowymi czynnikami które wpłyną na czas każdego etapu jest wielkość i pozycja dziecka a także intensywność i częstotliwość skurczów. Aktywna faza porodu jest uważana za właściwy czas porodu, chociaż skurcze mogą wystąpić godziny przed zakończeniem tego etapu. Każda ciąża ma jednak swoje odstępstwa. Poniżej znajduje się zestaw zaleceń, które ułatwią Ci poród. Przedstawione techniki pozwolą na lepsze przygotowanie się do tego długo wyczekiwanego momentu.

Techniki przed porodem

Istnieją pewne zalecenia dotyczące szybszego i mniej bolesnego porodu. Najważniejsze abyś dbała o aktywność fizyczną, w zależności od etapu ciąży. Zadbaj także o zbilansowaną dietę, właściwe nawodnienie (co najmniej 8 szklanek wody) i odpowiednią ilość snu, czyli co najmniej 8 godzin dziennie.

Zamyślona kobieta w ciąży

Dzięki uprzejmości Teresy Rodríguez:

  • Aktywność fizyczna: Ćwiczenia u kobiet w ciąży zazwyczaj przynoszą korzyści w postaci krótkich, nietraumatycznych porodów. Generowane jest to przez stałą stymulację szyjki macicy. Niektóre ćwiczenia, takie jak Pilates, ćwiczenia Kegla, joga, pływanie, spacery lub aktywność seksualna ułatwiają wydanie dziecka na świat.
  • Zbilansowana dieta: Prawidłowe odżywianie może zapobiec dodatkowym powikłaniom porodowym. Pamiętaj o spożywaniu owoców i warzyw (upewnij się, że są dojrzałe i dobrze je umyj). Jedz chude mięso, najlepiej z grilla i pij co najmniej 1 litr wody, aby właściwie nawodnić organizm.
  • Odpoczynek: Śpij co najmniej 8 godzin dziennie. Sprzyja to rozwojowi dziecka i zapobiega nagłym zmianom nastroju. Spanie naturalnie zmniejsza lęk i pomaga uwalniać hormony wzrostu. Sen pomaga Twojemu ciału przygotować się na pojawienie się dziecka.

Techniki do wykonania podczas skurczów

Zastosowanie niżej opisanych technik pozwoli na szybszy i bardziej precyzyjny poród:

  • Słuchanie muzyki lub oglądanie filmu/wideo, aby godziny mijały Ci szybciej i zabawniej.
  • Wzięcie ciepłego prysznica rozluźnia napięte mięśnie, łagodzi dyskomfort spowodowany skurczami i pomaga w wydaniu dziecka na świat.
  • Rozciąganie łagodzi nerwy i łaknienie.
  • Stymulacja sutków może powodować wydzielanie hormonu oksytocyny, czego wynikiem są skurcze macicy.
  • Powolne oddychanie pomaga w procesie relaksacji. Pozwoli na krótki odpoczynek od intensywnych skurczów.
  • Masaż uwalnia także endorfiny.
  • Wybór odpowiedniego towarzysza, czy to partnera czy krewnego zapewniającego dodatkowe wsparcie wspomoże szybki poród.
Kobieta i mężczyzna nad wodą

Dzięki uprzejmości Davida Martín’a

Zaleca się, aby każda kobieta w ciąży miała wsparcie swojego partnera i najbliższych członków rodziny podczas kolejnych etapów przygotowujących, jak i w trakcie porodu. Pomoc lekarza i wsparcie wybranych osób sprawi, że proces ten stanie się bardziej znośny, a wydanie na świat dziecka przyjemniejsze.

Techniki do wykonania tuż po skurczach

Gdy zacznie się poród pochyl się do przodu. Może to ułatwić lub nawet popchnąć dziecko mocno na zewnątrz, co znacznie przyspiesza poród. Wykonanie tej czynności w połączeniu z kontrolowanym oddychaniem znacznie pomaga przy porodzie.

Świadomość tego co dzieje się w danym momencie z pewnością Cię uspokoi. Nie wstydź się także poprosić lekarza, aby wyjaśnił co dzieje się podczas kolejnych faz.

To może Cię zainteresować ...
Techniki na uśmierzenie bólu podczas porodu
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Techniki na uśmierzenie bólu podczas porodu

Dla wielu samo myślenie o porodzie przeraża. Ból jest prawdziwy i intensywny. Dobra wiadomość jest taka, że Twoje ciało może go przezwyciężyć poprz...


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.