Napary, które można pić podczas ciąży - naprawdę warto to wiedzieć!

Napary, które można pić podczas ciąży - naprawdę warto to wiedzieć!

Ostatnia aktualizacja: 13 listopada, 2019

Bycie w ciąży niekoniecznie jest synonimem deprywacji. Jeśli lubisz pić herbatę, poinformujemy Cię jakie napary możesz pić podczas ciąży. Oczywiście za zgodą lekarza. Picie herbaty lub innych gorących napojów przygotowywanych z ziół i roślin zawsze uznawano za zdrowe. Podczas ciąży, kiedy zwykle odczuwasz pewien dyskomfort, możliwość cieszenia się gorącym napojem jest pocieszająca i idealna.

Dowiedz się które napary są dozwolone do picia w czasie ciąży. Oczywiście lekarz bez wyjątku powinien zatwierdzić to, co spożywasz w czasie ciąży. Dlatego w tym artykule informacyjnym wymienimy napoje, które według dietetyków nie powinny wpływać na Twoje zdrowie. Jednak nadal ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed ich spożyciem.

Napary, które można pić podczas ciąży – uwagi na początek

Istnieje kilka rodzajów naparów, które można pić codziennie. Ponadto przyczyniają się one do ogólnego dobrego stanu zdrowia. Chociaż możesz je pić również w ciąży, nie powinno się robić tego zbyt często.

Na świecie jest wiele odmian roślin, które nadają się do spożycia w czasie ciąży. Duża liczba naparów może być szkodliwych z powodu ich wpływu na ciśnienie krwi lub ze względu na ich działanie przeczyszczające, poronne lub pobudzające.

Przykłady obejmują czarną herbatę, zieloną herbatę lub herbatę z liści koki, które są bardzo powszechne w niektórych krajach Ameryki Południowej. Zacznijmy więc od identyfikacji napojów, które są surowo zabronione.

Napary zabronione podczas ciąży

Rośliny wymienione poniżej są absolutnie zabronione, jeśli jesteś w ciąży. W rzeczywistości picie ich sporadycznie nie zmniejszy ich negatywnego wpływu na organizm ani na dziecko. Uważaj i usuwaj je ze swojej spiżarni na ten okres.

  • Korzeń lukrecji: Jego działanie zwiększa ciśnienie krwi.
  • Miłorząb japoński (Ginkgo Biloba): To może spowodować, że Twoje dziecko będzie miało problemy z sercem. Możliwe jest również, że spowoduje problemy żołądkowo – jelitowe u matki.
  • Eukaliptus: wywołuje wymioty i biegunkę. Nie powinnaś tego spożywać podczas karmienia dziecka piersią.
  • Boldo: Uważa się to również za roślinę, która powoduje poronienie.
Picie herbaty

Wśród zakazanych roślin wyróżniają się także: mięta polej, szałwia, rozmaryn, waleriana, koper włoski, wąkrota azjatycka (Gotu Kola), jałowiec, seler i werbena.

Napary, które można pić podczas ciąży

Lista zakazanych naparów mogła Cię zawieść, ponieważ zawiera wiele najpopularniejszych herbat. Oto kilka dobrych wiadomości: wciąż masz kilka smacznych i zdrowych opcji.

1. Herbata Rooibos

Napar ten jest korzystny ze względu na jego doskonały smak i dlatego, że należy do rodziny roślin strączkowych. Z tego powodu nie zawiera tanin – typowych dla większości herbat – które utrudniają wchłanianie żelaza.

2. Napar z jaśminu

Jego aromat zapewnia natychmiastowy efekt uspokajający. Podobnie jego właściwości pomagają złagodzić różne powszechne dolegliwości związane z ciążą.

3. Herbata cytrynowa

Jest pyszna i pomaga złagodzić dolegliwości żołądkowe. Jest też łatwa do przygotowania i nie można się oprzeć dodaniu do niej trochę miodu.

4. Tymianek

Zioło to dostarcza organizmowi wiele witamin. Jest to dobre źródło przeciwutleniaczy, żelaza, manganu i wapnia.

“Na świecie jest wiele odmian roślin, które nadają się do spożycia w czasie ciąży. Duża liczba naparów może być szkodliwych z powodu ich wpływu na ciśnienie krwi lub ze względu na ich działanie przeczyszczające, poronne lub pobudzające.”

5. Napar z pokrzywy

Zawiera wiele niezbędnych składników odżywczych dla organizmu. Jego zalety znajdują odzwierciedlenie w wątrobie i ośrodkowym układzie nerwowym. Działa jako środek wzmacniający macicę, zwiększa hemoglobinę i aktywuje metabolizm.

6. Herbata imbirowa

Idealnie nadaje się do zwalczania nudności w czasie ciąży, a jednocześnie wielu schorzeń układu oddechowego i gardła.

Zaletą picia herbaty imbirowej jest to, że wraz z innymi przyprawami używanymi do gotowania wcale nie szkodzi ciąży.

Herbata z cytryną

7. Herbata malinowa

Napar malinowy jest bardzo popularny wśród kobiet w ciąży, ponieważ tonizuje mięśnie ściany macicy, a tym samym zapobiega poronieniom. Z drugiej strony jest również źródłem żelaza, fosforu, potasu i kilku niezbędnych witamin, takich jak C, E i B.

Na koniec pragniemy przypomnieć, że istnieje wiele naparów, które można pić w czasie ciąży. Jednak najpierw musisz skonsultować się ze swoim położnikiem, ponieważ tylko on lub ona zna Twoją historię medyczną.

Twój ginekolog będzie wiedział, jakie napary można pić w czasie ciąży na podstawie historii choroby lub momentu ciąży, nawet jeśli wydaje się ona nieszkodliwa.

To może Cię zainteresować ...
Herbaty, które mają pozytywny wpływ na karmienie piersią
Jesteś MamąPrzeczytaj na Jesteś Mamą
Herbaty, które mają pozytywny wpływ na karmienie piersią

Herbaty, które mają pozytywny wpływ na karmienie piersią. W tym artykule znajdziesz listę bogatych w korzyści zdrowotne naparów.  • Industrial, U., & Arom, P. (2012). Analisis Químico De Plantas Aromáticas Y Medicinales. Uso Industrial De Plantas Aromáticas Y Medicinales.
  • Houghton, P. J. (2003). Boletín Latinoamericano y del Caribe de Plantas Medicinales y Aromáticas. Boletín Latinoamericano y Del Caribe de Plantas Medicinales y Aromáticas.
  • H, H. (2010). Pequeño manual de Plantas Medicinales. Huerto Medicinal. https://doi.org/10.5433/1679-0359.2015v36n6Sup2p4297