Napary, które można pić podczas ciąży - naprawdę warto to wiedzieć!

Napary, które można pić podczas ciąży - naprawdę warto to wiedzieć!

Ostatnia aktualizacja: 14 listopada, 2019

Bycie w ciąży niekoniecznie jest synonimem deprywacji. Jeśli lubisz pić herbatę, poinformujemy Cię jakie napary możesz pić podczas ciąży. Oczywiście za zgodą lekarza. Picie herbaty lub innych gorących napojów przygotowywanych z ziół i roślin zawsze uznawano za zdrowe. Podczas ciąży, kiedy zwykle odczuwasz pewien dyskomfort, możliwość cieszenia się gorącym napojem jest pocieszająca i idealna.

Dowiedz się które napary są dozwolone do picia w czasie ciąży. Oczywiście lekarz bez wyjątku powinien zatwierdzić to, co spożywasz w czasie ciąży. Dlatego w tym artykule informacyjnym wymienimy napoje, które według dietetyków nie powinny wpływać na Twoje zdrowie. Jednak nadal ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed ich spożyciem.

Napary, które można pić podczas ciąży – uwagi na początek

Istnieje kilka rodzajów naparów, które można pić codziennie. Ponadto przyczyniają się one do ogólnego dobrego stanu zdrowia. Chociaż możesz je pić również w ciąży, nie powinno się robić tego zbyt często.

Na świecie jest wiele odmian roślin, które nadają się do spożycia w czasie ciąży. Duża liczba naparów może być szkodliwych z powodu ich wpływu na ciśnienie krwi lub ze względu na ich działanie przeczyszczające, poronne lub pobudzające.

Przykłady obejmują czarną herbatę, zieloną herbatę lub herbatę z liści koki, które są bardzo powszechne w niektórych krajach Ameryki Południowej. Zacznijmy więc od identyfikacji napojów, które są surowo zabronione.

Napary zabronione podczas ciąży

Rośliny wymienione poniżej są absolutnie zabronione, jeśli jesteś w ciąży. W rzeczywistości picie ich sporadycznie nie zmniejszy ich negatywnego wpływu na organizm ani na dziecko. Uważaj i usuwaj je ze swojej spiżarni na ten okres.

  • Rabarbar: powoduje skurcze macicy i może prowadzić do poronienia.
  • Aloes i żeń – szeń: mają działanie moczopędne, które mogą powodować biegunkę, a w rezultacie odwodnić.
  • Korzeń lukrecji: Jego działanie zwiększa ciśnienie krwi.
  • Miłorząb japoński (Ginkgo Biloba): To może spowodować, że Twoje dziecko będzie miało problemy z sercem. Możliwe jest również, że spowoduje problemy żołądkowo – jelitowe u matki.
  • Eukaliptus: wywołuje wymioty i biegunkę. Nie powinnaś tego spożywać podczas karmienia dziecka piersią.
  • Boldo: Uważa się to również za roślinę, która powoduje poronienie.
Picie herbaty

Wśród zakazanych roślin wyróżniają się także: mięta polej, szałwia, rozmaryn, waleriana, koper włoski, wąkrota azjatycka (Gotu Kola), jałowiec, seler i werbena.

Napary, które można pić podczas ciąży

Lista zakazanych naparów mogła Cię zawieść, ponieważ zawiera wiele najpopularniejszych herbat. Oto kilka dobrych wiadomości: wciąż masz kilka smacznych i zdrowych opcji.

1. Herbata Rooibos

Napar ten jest korzystny ze względu na jego doskonały smak i dlatego, że należy do rodziny roślin strączkowych. Z tego powodu nie zawiera tanin – typowych dla większości herbat – które utrudniają wchłanianie żelaza.

2. Napar z jaśminu

Jego aromat zapewnia natychmiastowy efekt uspokajający. Podobnie jego właściwości pomagają złagodzić różne powszechne dolegliwości związane z ciążą.

3. Herbata cytrynowa

Jest pyszna i pomaga złagodzić dolegliwości żołądkowe. Jest też łatwa do przygotowania i nie można się oprzeć dodaniu do niej trochę miodu.

4. Tymianek

Zioło to dostarcza organizmowi wiele witamin. Jest to dobre źródło przeciwutleniaczy, żelaza, manganu i wapnia.

“Na świecie jest wiele odmian roślin, które nadają się do spożycia w czasie ciąży. Duża liczba naparów może być szkodliwych z powodu ich wpływu na ciśnienie krwi lub ze względu na ich działanie przeczyszczające, poronne lub pobudzające.”

5. Napar z pokrzywy

Zawiera wiele niezbędnych składników odżywczych dla organizmu. Jego zalety znajdują odzwierciedlenie w wątrobie i ośrodkowym układzie nerwowym. Działa jako środek wzmacniający macicę, zwiększa hemoglobinę i aktywuje metabolizm.

6. Herbata imbirowa

Idealnie nadaje się do zwalczania nudności w czasie ciąży, a jednocześnie wielu schorzeń układu oddechowego i gardła.

Zaletą picia herbaty imbirowej jest to, że wraz z innymi przyprawami używanymi do gotowania wcale nie szkodzi ciąży.

Herbata z cytryną

7. Herbata malinowa

Napar malinowy jest bardzo popularny wśród kobiet w ciąży, ponieważ tonizuje mięśnie ściany macicy, a tym samym zapobiega poronieniom. Z drugiej strony jest również źródłem żelaza, fosforu, potasu i kilku niezbędnych witamin, takich jak C, E i B.

Na koniec pragniemy przypomnieć, że istnieje wiele naparów, które można pić w czasie ciąży. Jednak najpierw musisz skonsultować się ze swoim położnikiem, ponieważ tylko on lub ona zna Twoją historię medyczną.

Twój ginekolog będzie wiedział, jakie napary można pić w czasie ciąży na podstawie historii choroby lub momentu ciąży, nawet jeśli wydaje się ona nieszkodliwa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.