Wymioty i nudności podczas porodu: kilka niezbędnych rad

Wymioty i nudności podczas porodu: kilka niezbędnych rad

Ostatnia aktualizacja: 10 kwietnia, 2019

Wymioty są wyjątkowo nieprzyjemne, tym bardziej podczas porodu. Problem ten może być spowodowany różnymi czynnikami i wymaga, aby kobiety w ciąży szczególnie dbały o niektóre aspekty. Wymioty podczas porodu występują u niektórych kobiet. W większości przypadków dzieje się to bez ostrzeżenia. Co powinnaś o tym wiedzieć?

Ważne jest, aby wiedzieć, że wymioty podczas porodu spowodowane są różnymi czynnikami, takimi jak zmiany hormonalne lub nawet z powodu badania pochwowego w trakcie rodzenia. Istnieje wiele sposobów kontrolowania nudności i wymiotów. W tym artykule powiemy Ci więcej na ten temat.

Zmęczenie i odwodnienie a wymioty podczas porodu

Badania potwierdzają, że wymiotowanie jest bardzo częstym doświadczeniem, nie tylko podczas porodu, ale także podczas całej ciąży. W rzeczywistości nudności dotykają 70-80% wszystkich kobiet w ciąży.

Chociaż większość kobiet cierpiących na nudności i wymioty podczas ciąży ma kilka objawów w pierwszym trymestrze ciąży, niewielki procent z nich ma te objawy aż do porodu.

Często kobiety w ciąży czują się wyczerpane z powodu wymiotów. Fizyczne zmęczenie i odwodnienie może mieć bezpośredni wpływ na ich emocje. Mogą pojawić się frustracje, chęć rezygnacji, strach i dezorientacja, które wpływają na sposób, w jaki radzą sobie z urodzeniem dziecka.

Jeśli odwodnienie nastąpi w wyniku wymiotowania, fizjologicznie rzecz biorąc, ciało kobiety będzie miało trudności z wytrzymaniem tego całego procesu. Ogólnie rzecz biorąc, może to spowodować spowolnienie porodu, a nawet przerwanie go z powodu ketozy.

Często słyszymy, że ludzie mówią o porannych mdłościach podczas ciąży. Jednak nikt nie wspomina, że nudności i wymioty są również często obecne podczas porodu wraz z bolesnymi skurczami.

Co więcej, ból nie jest jedynym czynnikiem, który może sprawić, że poczujesz się słabo. Epidural może również wywoływać wymioty podczas porodu, gdy ciśnienie krwi nagle spada.

Bez względu na przyczynę wymiotów, najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest staranie się uniknąć odwodnienia.

Mężczyzna wspierający kobietę podczas porodu

Wymioty podczas porodu – jakie są ich przyczyny?

1. Ograniczanie spożycia żywności

Niektóre kobiety odczuwają głód i pragnienie w trakcie porodu, szczególnie podczas jego pierwszej fazy. Jedzenie jest szczególnie ważne w tym czasie, ponieważ zapewnia energię, której potrzebujesz podczas tego aktywnego etapu.

Oprócz czynników stresowych, ograniczenie spożycia żywności podczas porodu może spowodować odwodnienie i ketozę. Dzieje się tak, gdy organizm zaczyna spalać tłuszcz, aby uzyskać z niego energię.

2. Odwodnienie

Podczas porodu musisz pić normalne ilości wody lub nawet je zwiększyć. Odwodnienie jest prawdopodobnie głównym czynnikiem wywołującym wymioty podczas ciąży i porodu.

Pamiętaj, że kiedy Twoje ciało nie ma wystarczającej ilości płynów, prawdopodobne jest, że poczujesz mdłości.

Brak płynów powoduje nadciśnienie, a wymioty wydalają żółć i krew.

“Jedzenie jest szczególnie ważne podczas wczesnej fazy porodu, ponieważ zapewnia energię, której potrzebujesz podczas tego aktywnego etapu”.

3. Medycyna

Niektóre środki przeciwbólowe podawane podczas porodu i znieczulenia mogą być przyczyną wymiotów.

Należy pamiętać, że gdy kobiety otrzymują duże dawki leku lub gdy są nieprzytomne, nie mogą kontrolować swojego oddychania i połykania. To sprawia, że epizody wymiotów zdarzają się częściej.

Kobieta w trakcie porodu

4. Niektóre pokarmy i napoje

W niektórych przypadkach określone pokarmy i napoje mogą wywoływać wymioty podczas porodu. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, skup się na piciu wody zamiast soku i spożywaniu żywności, takiej jak zupa i banany.

Ponadto wymioty mogą odzwierciedlać ukryte lęki i zmartwienia. Kiedy podczas porodu obecne są silne emocje, może to również wpłynąć na Ciebie fizycznie. Spróbuj najpierw zidentyfikować i rozwiązać swoje obawy.

Wreszcie, pamiętaj, że aby zmniejszyć wymioty, powinnaś jeść lekkie pokarmy w trakcie pierwszej fazy porodu. Następnie, podczas aktywnego etapu, najlepszą rzeczą jest tylko picie płynów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.