Kopnięcia dziecka: czy są bolesne dla mamy?

Kopnięcia dziecka: czy są bolesne dla mamy?

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2018

Nie wszystkie kopnięcia dziecka w czasie ciąży są bolesne, ale niektóre potrafią zapaść w pamięć. Zależy to przede wszystkim od siły ruchu dziecka i kilku dodatkowych czynników.

Najważniejsze jest, aby przyszła matka była odpowiednio poinformowana.

Kopnięcia dziecka mogą fascynować zarówno przyszłych rodziców, jak i resztę rodziny. Ilekroć członek rodziny lub przyjaciółka zajdzie w ciążę, pierwszą rzeczą, którą robią inni, jest dotknięcie brzucha, aby poczuć obecność dziecka.

Pytanie brzmi, czy kopnięcia dziecka są bolesne dla matki?

W kwestii ciąży wiele aspektów jest względnych. Nie wszystkie kopnięcia dziecka bolą, ale są też takie, które mogą dać w przysłowiową kość. Wszystko zależy od impetu i kilku innych czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Ruchy zaczynające się od 22 tygodnia

Kobiety zazwyczaj zaczynają dostrzegać ruchy płodu po 22. tygodniu. W tym momencie ciąży matki mogą odczuwać lekkie tarcie lub łagodny kontakt.

Dzieje się tak, ponieważ płód jest wciąż bardzo mały. Ma swobodę poruszania się po macicy. Półtora miesiąca później kopnięcia dziecka nadal nie powinny być zbyt uciążliwe. Z czasem nacisk i ruchy dziecka będą przybierać na sile i nabierać regularności.

Matka w zasadzie czuje, jak płód styka się ze ściankami macicy, podczas gdy zmienia pozycję.

Wraz z rozwojem dziecka zmniejsza się przestrzeń, w której płód może się poruszać, co może spowodować zmianę wrażeń.

Ciężarna kobieta siedzi na łóżku i czuje kopnięcia dziecka

Kopnięcia dziecka mogą być bolesne po 28 tygodniu

Podczas 28 tygodnia dziecko nadal rośnie, a wielkość macicy praktycznie osiąga swoje granice. To wtedy lekkie ruchy mogą zacząć boleć.

Kopnięcia dziecka mogą boleć, ponieważ dziecko częściej styka się ze ścianami macicy. Ponadto dziecko ma teraz więcej siły fizycznej.

Maluch może czuć się niekomfortowo i jego aktywność może czasem powodować ból u matki. Siła kopnięć może być wyczuwalna na żebrach kobiety i innych organach.

Niektóre kopnięcia dziecka mogą nawet spowodować utratę oddechu lub obudzić śpiącą ciężarną. Pamiętajmy, że jeśli chodzi o intensywność ruchów dziecka, istnieje ogromna różnorodność.

Noce to czas, gdy kopnięcia dziecka są najczęstsze

Udowodniono, że dzieci są bardziej aktywne w nocy. Między dziewiątą wieczorem i północą ich aktywność fizyczna wzrasta. Może to być wynikiem (między innymi) przyjmowania pokarmu.

Matki powinny przestrzegać zdrowej diety. Niektóre produkty, takie jak zawierające cukier, mogą stymulować płód nawet w macicy. Dlatego najlepiej ograniczyć spożycie cukru podczas kolacji.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie wahaj się skontaktować się z ginekologiem i poprosić o odpowiednią dietę, której będziesz mogła spokojnie przestrzegać.

Noc jest idealna do liczenia ruchów dziecka. Jest to działanie, które doradza wielu ginekologów, aby określić stan zdrowia dziecka. Celem śledzenia ruchów jest zaobserwowanie ich częstotliwości. W ten sposób przyszła matka może przygotować się, by stawić czoła ich skutkom.

Okoliczności, w których kopnięcia dziecka są boleśniejsze

Każda ciąża przebiega według indywidualnej charakterystyki i w tym sensie zrozumiałe jest, że nie wszystkie kopnięcia są odczuwane w ten sam sposób.

Na przykład kobiety, które po raz pierwszy są w ciąży mogą doświadczyć tych kopnięć ze zwiększoną wrażliwością. Może się tak zdarzyć, ponieważ ruchy mogą być dla nich zaskakujące.

Jeśli matka jest szczupła, kopnięcia dziecka mogą być odczuwane bardziej intensywnie. W takich przypadkach płód może łatwo wywierać nacisk na żebra i dolną część brzucha. Waga dziecka jest kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, analizując kopnięcia.

Szczęśliwa para oczekująca dziecka

Ponadto kopnięcia bliźniąt lub trojaczków mogą być bardziej bolesne. Znacznie ograniczona przestrzeń może być niewygodna dla przyszłych noworodków.

W takich przypadkach kopnięcia mogą występować częściej, a matka może cierpieć na bardzo dokuczliwe bóle.

Kilka porad dla debiutujących ciężarnych

Najlepszym wskaźnikiem dobrego samopoczucia dziecka jest częstotliwość jego ruchów. Powodem do niepokoju może być sytuacja, gdy dziecko nie porusza się przez dłuższy czas.

Zawsze warto omówić swoje problemy dotyczące bólu z ginekologiem. Objawy, które uważasz za niepokojące, zawsze powinny zostać ocenione przez specjalistę.

Oddychanie, stymulowanie dziecka za pomocą muzyki to zalecane praktyki. Zauważono również, że joga dla kobiet w ciąży zmniejsza dyskomfort kopnięć i ruchów płodu.

Dobrą wiadomością jest to, że intensywny ból pojawia się tylko podczas ostatnich tygodni ciąży.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.