Indukcja porodu: 5 przyczyn medycznych

Indukcja porodu: 5 przyczyn medycznych

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Indukcja porodu jest delikatnym procesem, który polega na sztucznej inicjacji porodu dziecka. Innymi słowy, indukcja porodu polega na rozpoczęciu tego procesu bez czekania, aż nastąpi on naturalnie.

W większości przypadków indukcja porodu jest przeprowadzana z powodów medycznych. Czasami jednak jest to wybór dokonany z powodów osobistych lub nagłych.

W ostatnich latach popularną praktyką stała się indukcja porodu zaplanowana na najbardziej dogodny czas. Niektórzy rodzice chcą w ten sposób dostosować się do swojego harmonogramu pracy lub po prostu decydować o dacie urodzenia.

Pomimo obecnej tendencji do planowania porodu z powodów osobistych, lekarze nie zalecają tej praktyki. Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów twierdzi, że indukcja porodu powinna być wyłącznie decyzją medyczną.

Oznacza to, że jest zalecana tylko w przypadkach, w których, jeśli płód pozostanie dłużej w łonie matki, jego życie może być zagrożone.

Co lekarze biorą pod uwagę podczas wywoływania porodu?

Każda ciąża jest inna, dlatego trudno przewidzieć jej zakończenie. Nawet jeśli Twoja ciąża przebiega bez problemów, nie oznacza to, że nie będziesz musiała zostać poddana indukcji, jeśli zajdzie taka konieczność.

Mężczyzna wspierający kobietę podczas porodu

Istnieją jednak poważne powody, które mogą decydować o wywoływaniu porodu. Lekarze rozważają indukcję w takich sytuacjach, jak:

  • Jeśli matka ma pewne komplikacje zdrowotne: na przykład, jeśli zdiagnozowano częste krwawienie, stan przedrzucawkowy, chorobę serca, nadciśnienie lub cukrzycę ciążową. W takim przypadku wymienione problemy zdrowotne mogą zagrażać zdrowiu dziecka. Ogólnie przyjmuje się, że w większości przypadków problemy te są łatwe do opanowania.
  • Indukcja porodu jest wskazana, gdy okaże się, że płód nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu. Ta interwencja jest również konieczna, jeśli okaże się, że istnieje ryzyko, że płód nie otrzyma wystarczającej ilości składników odżywczych.
  • Jeśli nawet po odejściu wód, poród nie rozpoczyna się w ciągu od 24 do 48 godzin.
  • Podaż składników odżywczych do płodu została naruszona z powodu ciąży trwającej dłużej niż 42 tygodnie.
  • Gdy u pacjentki zdiagnozowano zapalenie błon płodowych, które jest infekcją w obrębie macicy.

Nie zrozumiesz, czym naprawdę jest miłość, dopóki nie spojrzysz w oczy noworodka.

-Anonim-

Jak przebiega indukcja porodu?

Istnieje kilka procedur medycznych służących wywoływaniu porodu. Można to zrobić poprzez interwencje mechaniczne lub za pomocą leków. Oto niektóre z nich i związane z nimi ryzyko.

Indukcja medyczna

Głównymi lekami stosowanymi do wywołania porodu są prostaglandyna i oksytocyna w postaci syntetycznych hormonów. Pierwsza wkładany jest do pochwy w postaci czopka. Robi się to w nocy, aby macica mogła rozpocząć pracę następnego ranka.

Tymczasem oksytocyna jest podawana dożylnie w postaci pytocyny i syntocynonu. Ma to na celu wywołanie skurczów. Ta metoda przyspiesza proces, który nie rozpoczął się sam.

Noworodek po indukcji porodu

Ryzyko jej zastosowania polega na tym, że może ona zbytnio przyspieszyć pracę. W wyniku tego kobieta może odczuwać silny ból i nie jest w stanie kontrolować siły skurczów.

Chirurgiczne przerwanie błon płodowych

Przerwanie błon występuje naturalnie jako jeden z początkowych sygnałów, że rozpoczyna się poród. Jednak leki także mogą to skutecznie wywołać, aby organizm zaczął wytwarzać prostaglandynę. Wzrost tego hormonu zwiększa skurcze, które prowadzą do porodu.

Aby wykonać tę procedurę, lekarz dotyka błony za pomocą plastikowego haczyka. Powoduje to, że dziecko przemieszcza się do pozycji z opuszczoną głową, co następnie wywołuje skurcze. Kobieta odczuwa to, jakby jej wody płodowe odeszły naturalnie.

Ta procedura ma pewne zalety, na przykład jest szybka i pozwala na natychmiastowe zbadanie cieczy.

Jednakże stwarza ryzyko, takie jak to, że po odejściu wód dziecko nie obróci się do właściwej pozycji.

Może to również doprowadzić do komplikacji, takich jak wypadnięcie pępowiny lub jej splątanie. Występuje również większe ryzyko zakażenia z powodu upływu czasu między odejściem wód a urodzeniem dziecka.

Naturalna stymulacja

Istnieje technika, która zwykle jest skuteczna w wywoływaniu porodu i jest naturalna. Lekarze zalecają stymulację sutków matki, ręcznie lub za pomocą laktatora. Ta stymulacja aktywuje produkcję oksytocyny, co prowadzi do wystąpienia skurczów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.