Skręcona pępowina podczas ciąży i porodu

Skręcona pępowina podczas ciąży i porodu

Ostatnia aktualizacja: 30 marca, 2019

Wiele kobiet obawia się, że skręcona pępowina doprowadzi do komplikacji podczas porodu. Dlatego wiedza na ten temat jest bardzo ważna.

Skręcona pępowina podczas ciąży i porodu to jedno z największych obaw rodziców i lekarzy. Czytaj dalej, aby poznać kilka faktów na temat tego problemu.

Czym właściwie jest skręcona pępowina?

Tak ułożona pępowina jest uważana za bardzo poważne powikłanie podczas ciąży. Na ogół prowadzi do nadmiernego stresu i komplikacji podczas porodu.

Skręcona pępowina a długość pępowiny

Przed udzieleniem odpowiedzi na pytanie, czy skręcona pępowina jest niebezpieczna, chcielibyśmy przedstawić kilka faktów dotyczących pępowiny.

Pępowina ma około 55 cm długości. Przy takiej długości to normalne, że bywa owinięta wokół różnych części ciała, na przykład wokół rąk, nóg, tułowia czy szyi.

Płód

Oczywiście trudności, które wywołuje skręcona pępowina, zależą od miejsca, które zostało oplątane, a także od sposobu, w jaki pępowina jest owinięta wokół tego miejsca. Często pępowina można odwinąć się pod wpływem jednego prostego ruchu.

Aby pępowina się skręciła, musi istnieć kilka innych czynników. Na przykład pępowina może mieć większą długość niż przeciętna lub w łożysku może być więcej płynu owodniowego. W takiej sytuacji pępowina ma więcej wolnej przestrzeni, w której może się przemieszczać.

Chociaż może wydawać się to niezwykłe i nienormalne, skręcona pępowina w pewnym momencie występuje w ponad 40% ciąż, głównie podczas porodu. Matki dowiadują się o tym dzięki badaniu ultradźwiękami. Jednak są też przypadki, w których skręcona pępowina pozostaje niezauważona aż do porodu.

Czy skręcona pępowina jest niebezpieczna?

W większości przypadków tak ułożona pępowina nie zagraża płodowi. Poród waginalny nadal jest możliwy. Z reguły lekarz umieszcza palec między szyją dziecka a pępowiną, aby uniknąć ucisku i możliwego uduszenia. Inną opcją jest przecięcie pępowiny, zanim dziecko całkowicie wyjdzie na świat.

Zazwyczaj pępowina skręca się, gdy serce dziecka bije szybciej. Jednak nie dzieje się to w 100% przypadków. Zwiększona częstość akcji serca może być spowodowana stosowaniem pewnych leków w celu przyspieszenia porodu. Pępowina skręca się, jeśli dziecko nie radzi sobie z tym dobrze.

To prawda, że ​​są przypadki, w których pępowina jest bardzo napięta. Nacisk na tętnice szyjne może powodować bradykardię.

W tej sytuacji lekarze muszą sprawdzić stan płodu i zdecydować, jakie środki podjąć. Określają, czy konieczne jest wykonanie cięcia cesarskiego, czy też można poczekać, aż dziecko się poruszy i oswobodzi ze skręconej pępowiny.

Wypadnięcie pępowiny

Dodatkowo warto wspomnieć o zjawisku wypadnięcia pępowiny. Kiedy następuje taka sytuacja, pępowina pojawia się przed płodem. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy częścią przodującą płodu są pośladki.

Może się to również zdarzyć, gdy dojdzie do przedwczesnego odejścia wód płodowych. Ta komplikacja jest najpoważniejsza ze wszystkich. Jednak skręcona pępowina nie ma tu nic do rzeczy. Ma to związek raczej z problemami, które utrudniają przepływ krwi u dziecka.

Komplikacje podczas porodu: co wiedzieć

Większość dzieci rodzi się bez problemów, zwłaszcza gdy matka jest pod stałą kontrolą lekarską. Oczywiście mogą pojawić się pewne komplikacje. Skręcona pępowina to tylko jeden z problemów.

Inne możliwe komplikacje to:

1. Zatrzymanie porodu

Zachwianie postępu porodu w wyniku zmniejszonej częstości skurczy lub niewystarczająco rozszerzonej szyjki macicy. Zwykle dzieje się tak, gdy istnieje dysproporcja między miednicą matki a wielkością głowy dziecka.

2. Stan zagrożenia płodu

Zmiany w częstości akcji serca płodu mogą powodować komplikacje, ponieważ nie otrzymuje on tlenu, którego potrzebuje. Lekarz wykona cięcie cesarskie przed pogorszeniem sytuacji i zanim dziecko zacznie wdychać smółkę, która powoduje problemy z płucami.

Dziecko i skręcona pępowina w macicy

3. Dystocja barkowa

Jest to bardzo rzadki problem. Dystocja barkowa ma miejsce, gdy ramię dziecka zatrzymuje się przy łuku łonowym matki. Lekarz wykonuje wtedy odpowiedni manewr, by poruszyć ramieniem dziecka i umożliwić poród.

4. Odklejenie łożyska

To poważne powikłanie występuje, gdy łożysko odkleja się od macicy przed porodem. Może powodować krwotok wewnętrzny u matki, a także przerwać dopływ krwi i tlenu do dziecka.

Skręcona pępowina może wydawać się traumatyczna dla noworodka. Jednak jest to zjawisko bardzo powszechne i zazwyczaj nie powoduje poważnych konsekwencji dla zdrowia matki ani dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.