Faza lutealna i jej związek z ciążą: co warto wiedzieć?

Faza lutealna i jej związek z ciążą: co warto wiedzieć?
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Faza lutealna odgrywa istotną rolę w dokonaniu oceny szans zajścia w ciążę każdej kobiety. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, na czym dokładnie polega.

Faza lutealna rozpoczyna się tuż po owulacji i kończy się wraz z początkiem cyklu menstrualnego. Niewiele kobiet zwraca na nią uwagę, póki nie zaczynają starać się o poczęcie dziecka.

Ponieważ faza lutealna jest taka krótka, może sprawić, że poczęcie malucha będzie problematyczne. Może również prowadzić do wczesnej utraty ciąży i poronienia.

Należy mieć świadomość, że odgrywa ona dużą rolę nie tylko w przypadku starań o zajście w ciążę. Normalna długość fazy lutealnej (mieszcząca się w standardowych parametrach) stanowi świadectwo poprawnego cyklu miesiączkowego.

Sugeruje, że ciało kobiety działa we właściwy sposób. Innymi słowy, umożliwia prawidłowy przebieg wielu procesów charakterystycznych dla organizmów żeńskich.

“Zazwyczaj możliwość zapłodnienia pojawia się jedynie w tej fazie cyklu miesiączkowego, w której doszło już do owulacji, w większości przypadków po 14. dniu cyklu. Utrzymuje się zazwyczaj od 1 do 3 dni po owulacji. To czas, w którym komórka jajowa może zostać zapłodniona; po jego zakończeniu dojdzie do jej samoistnego rozpadu.”

Rada Galicji

Faza lutealna: jakie zjawiska zachodzą w jej trakcie?

Kiedy doszło już do owulacji, ciało kobiety wchodzi w okres oczekiwania na dojście do ewentualnej ciąży. W tym czasie ciałko żółte, struktura mieszcząca się w jajnikach, które odpowiada za podtrzymywanie procesu owulacji, rozpoczyna produkcję progesteronu.

Ten hormon sprawia, że dno macicy (górna część macicy) staje się gęściejsze. Dzięki temu zapłodniona komórka jajowa może się w nim prawidłowo zagnieździć.

Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej i jej zagnieżdżenia w macicy, ciałko żółte przestanie produkować progesteron na kolejne 11 do 17 dni. Następnie ciało kobiety wydali niezapłodnioną komórkę jajową w trakcie menstruacji.

Dlaczego starając się o poczęcie dziecka należy zwracać uwagę na fazę lutealną?

Ciąża nie rozpoczyna się od razu, gdy plemnik zapłodni komórkę jajową. Za jej prawdziwy początek uznaje się moment, w którym embrion zagnieżdża się w macicy. To proces nazywany implementacją lub zagnieżdżeniem zarodka.

Aby do niego doszło, ciało kobiety musi wytwarzać odpowiednią ilość progesteronu. Dzięki temu wnętrze macicy jest zdrowe i wystarczająco wytrzymałe, by zapewnić odpowiedni rozwój zarodka.

Kobieta sprawdzająca cykl miesiączkowy na kalendarzu - faza lutealna

Kiedy faza lutealna u kobiety trawa mniej niż 10 dni, oznacza to, że jej ciało produkuje mniej progesteronu.

Innymi słowy zmniejszają się szansę na odpowiednie zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Dlatego kobiety, u których faza lutealna trwa od 15 do 16 dni, mają o wiele mniej problemów z zajściem w ciążę.

Krótką fazę lutealną może wywoływać wiele czynników wewnętrznych. Fazę lutealną skracają na przykład na przykład problemy z tarczycą, starzenie się organizmu oraz otyłość. Obijają się na niej również takie czynniki jak stres, niepokój, nadmierna ilość ćwiczeń fizycznych oraz zaburzenia odżywiania.

Objawy sugerujące nieprawidłowości w fazie lutealnej

  • Krótkie i częste cykle miesiączkowe,
  • Poronienia,
  • Trudności z zajściem w ciążę,
  • Krwawienie lub plamienie między cyklami menstruacyjnymi.

Warto również podkreślić, że czas trwania fazy lutealnej nie powinien zmieniać się wraz z wiekiem kobiety. Wraz ze zbliżaniem się do wejścia w okres menopauzy zmienia się jedynie ilość produkowanego progesteronu.

Faza lutealna u kobiet, które nie chcą zajść w ciążę

Długość trwania tej fazy cyklu miesiączkowego kobiety to główny wskaźnik poziomu produkcji progesteronu w jej ciele. Nie zapominaj, że ten hormon pełni bardzo ważne funkcje w ciele kobiety, między innymi:

  • Wspomaga rozwój zdrowych i silnych komórek w tkance kostnej,
  • Poprawia metabolizm (zwiększa poziom energii i reguluje apetyt),
  • Pomaga kobietom zasypiać i lepiej się wysypiać,
  • Sprawia, że skóra i włosy są zdrowsze, wyglądają lepiej i są bardziej lśniące,
  • Zwalcza działanie komórek rakotwórczych w piersiach i endometrium,
  • Wspomaga rozluźnianie mięśni jelitowych, co zapobiega takim nieprzyjemnym problemom zdrowotnym jak zaparcia,
  • Poprawia nastrój kobiety w trakcie menstruacji,
  • Wzmacnia komórki wyściełające macicę, w której dojdzie do zagnieżdżenia i rozwoju zarodka.
Ginekolog tłumaczący kobiecie cykl miesiączkowy

Faza lutealna to niezwykle ważny wskaźnik płodności. Znajomość ciała i układu rozrodczego kobiety odgrywa kluczową rolę, gdy chcesz zostać mamą.

Jeśli zauważysz u siebie którekolwiek z opisanych powyżej objawów, powinnaś zgłosić się do specjalisty. Przeprowadzi on odpowiednie badania i będzie w stanie dobrać właściwy sposób leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cedrin-Durnerin I, et al. (2005). What is the significance of short follicular phases in infertile women? DOI: 1016/j.fertnstert.2005.07.407
  • Cortéz, L. J., Prieto, A. R., & Olcese, J. V. (1993). Insuficiencia de la fase lútea en infertilidad. Revista Peruana de Ginecología y Obstetricia, 39(14), 12-15. http://www.spog.org.pe/web/revista/index.php/RPGO/article/view/1346

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.