Cukrzyca ciążowa - 3 zalecenia, które jej zapobiegają

Cukrzyca ciążowa - 3 zalecenia, które jej zapobiegają

Ostatnia aktualizacja: 19 lutego, 2020

Cukrzyca ciążowa występuje z powodu zmiany metabolizmu glukozy w czasie ciąży. Jest to typ cukrzycy, który występuje tylko w czasie ciąży, uniemożliwiając prawidłowe działanie insuliny. W tym okresie powstaje nierównowaga w regulacji poziomu glukozy we krwi.

Cukrzyca ciążowa jest dość powszechna, ponieważ cierpi na nią od 1% do 4% ciężarnych. Jest to głównie związane z genami kobiety, więc wpływa na jedną konkretną grupę. Zaleca się, aby przyszłe matki z predyspozycją do tego schorzenia lub takie, u których w rodzinie występowała ta choroba, badały się co roku. Zwłaszcza jeśli przeczuwają, że może u nich to się pojawić.

Ta dolegliwość jest wykrywana poprzez test O’Sullivana, który polega na analizie krwi w celu sprawdzenia, czy poziom insuliny jest odpowiedni.

Cukrzyca ciążowa – jakie się objawia?

Ta choroba nie charakteryzuje się żadnymi objawami. Dlatego kobiety w ciąży wykonują test tolerancji glukozy między 24. a 28. tygodniem ciąży.

Kobiety, u których zdiagnozowano cukrzycę ciążową, często mają zdrowe dzieci. Będzie to zależało od tego, jak dobrze będzie się kontrolować poziomy glukozy we krwi, ponieważ dziecko może urodzić się otyłe lub przekarmione.

Pomiar ciśnienia u kobiety w ciąży

Ze swej strony kobiety, które cierpią na wcześniej istniejącą przewlekłą cukrzycę, powinny zwiększyć swoją opiekę lekarską w ciąży. Przypadków tych nie nazywa się cukrzycą ciążową, która jest aktywna tylko i wyłącznie podczas ciąży.

Jeśli kobieta zacznie cierpieć na ten problem podczas ciąży, musi wiedzieć, że wszystko wróci do normy po porodzie.

Czynniki ryzyka dla cukrzycy ciążowej

Gdy regularnie kontroluje się poziom glukozy we krwi, ciąży nie uważa się za stan wysokiego ryzyka. Jednakże wymagana jest ścisła dieta i regularne kontrole.

U dziecka może również rozwinąć się hipoglikemia, co oznacza niski poziom cukru we krwi. Dlatego najlepiej jest szybko rozpocząć karmienie piersią po urodzeniu dziecka. Wiadomo również, że dzieci urodzone przez matki z cukrzycą ciążową są bardziej narażone na różne choroby w przyszłości.

Niektóre czynniki zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy ciążowej. Najczęstsze to:

  • Otyłość
  • Wcześniej istniejąca cukrzyca
  • Przypadki cukrzycy w rodzinie
  • Obecność cukru w moczu
  • Wysokie ciśnienie krwi
  • Wiek 35 lat lub więcej

Przed zajściem w ciążę ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Ryzyko zachorowania na tę chorobę może się zmniejszyć, jeśli wcześniej dba się o swoje ciało. Utrzymanie odpowiedniej wagi i umiarkowane ćwiczenia są decydującymi czynnikami dla zdrowia każdej kobiety, która chce zajść w ciążę.

Jak zapobiegać cukrzycy ciążowej?

Aby zapobiec cukrzycy ciążowej zaleca się następujące kroki:

Podawanie insuliny
  • Wykonywanie ćwiczeń. Codzienna rutyna umiarkowanych ćwiczeń pomaga matce kontrolować jej wagę. Ponadto dodaje energii i zmniejsza ból pleców. Jedną z opcji jest chodzenie, pływanie lub uprawianie jogi przez 30 minut każdego dnia.
  • Wizyta u lekarza. Regularna kontrola specjalisty podczas ciąży jest bardzo ważna, abyś mogła uspokoić wszystkie swoje obawy. Lekarz przeprowadzi odpowiednie badania w celu monitorowania poziomu glukozy we krwi.
  • Przestrzegaj zdrowej diety. Utrzymanie zrównoważonej diety jest bardzo ważne dla zdrowia matki i dziecka. Właściwe odżywianie zależy od wagi, wzrostu i poziomu aktywności matki. Dieta powinna składać się z różnych produktów spożywczych. Należy dostosować ją indywidualnie do każdej ciąży. Zrównoważona dieta jest najlepszym sposobem, by zapobiegać temu schorzeniu.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.