Ukąszenia pająków i pcheł u dzieci - wszystko co warto o tym wiedzieć

Ukąszenia pcheł i pająków u dzieci mogą budzić duże obawy rodziców. Reakcje mogą wahać się od miejscowego podrażnienia do ciężkiej reakcji alergicznej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Ukąszenia pająków i pcheł u dzieci - wszystko co warto o tym wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 11 sierpnia, 2021

Zdecydowana większość przypadków obejmujących ukąszenia pająków i pcheł u dzieci nie jest groźna i zwykle nie przenosi w ten sposób chorób. Obydwie sytuacje różnią się jednak wyglądem zmian, które pojawiają się na powierzchni skóry.

Na szczęście istnieją środki zapobiegawcze i sposoby radzenia sobie z nimi w domu. Dzisiaj opowiemy Ci o nich wszystko.

Ukąszenia pająków – typowe rodzaje

Różne rodzaje pająków wywołują objawy charakterystyczne dla danego gatunku. Podczas gdy typowa zmiana po ugryzieniu pająka objawia się dwoma punktami inokulacji pokrytymi strupkami, objawy opisane poniżej mogą dostarczyć Ci wskazówek co do rodzaju pająka odpowiedzialnego za ukąszenie:

  • Pająk “samotnik”: Ten typ pająka spotykany jest powszechnie w domach, a jego najpopularniejsza odmiana amerykańska zwykle nie jest zbyt toksyczna. Chociaż ukąszenia pająków tego typu mogą czasami wymagać pomocy medycznej. Efektem ugryzienia jest łagodny ból, a po kilku godzinach czerwonawa aureola. Ona później przekształci się we wrzód martwiczy.
  • Tarantula: ugryzienie tarantuli powoduje ból, ale tylko reakcje miejscowe. Oprócz szczęk pająk ten ma cienkie włoski pokrywające jego ciało i nogi, które mogą wywoływać reakcje alergiczne.
  • Pająk “czarna wdowa”: ukąszenie czarnej wdowy zwykle pozostaje niezauważone, ale po kilku minutach pojawia się intensywny ból i zwiększona potliwość ciała.

Oznaki i objawy ukąszeń pcheł i pająków u dzieci

Nasilenie reakcji skóry na ukąszenia pcheł i pająków jest zazwyczaj największe we wczesnym dzieciństwie. Następnie powoli maleje wraz z dojrzewaniem dziecka. Chociaż wszystkie ukąszenia pająków i pcheł mogą powodować reakcje alergiczne, to jednak nasilenie reakcji będzie zależeć od danej osoby i stopnia wrażliwości na jad owada.

 

Drobne oznaki i objawy

W miejscu ukąszenia pająków często występuje niewielka reakcja skórna, która powoduje ból i swędzenie wokół tego obszaru. W niektórych przypadkach może pojawić się także ważniejsza reakcja, która będzie mieć postać większej zmiany barwy czerwonej (rumieniowej) i wypukłej (z powodu obrzęku). Czasami mogą również pojawić się małe wodniste pęcherzyki.

Ukąszenie pająka na skórze.

Jeśli chodzi o rodzaj owada, obserwujemy następujące cechy:

  • Charakterystyczne zmiany spowodowane przez pająki składają się z kolorowych grudek z dwiema centralnymi kropkami.
  • Zmiany po ukąszeniach pcheł powodują wiele miejscowych podrażnień, ale rzadko rozwijają się w bardziej rozległe reakcje alergiczne. Charakteryzują się obecnością wielu małych grudek, które skupiają się na obszarach ciała, w których odzież jest ciasno dopasowana.

Zapobieganie ukąszeniom pcheł i pająków u dzieci

Zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie zmian skórnych spowodowanych przez owady. Aby to zrobić, możesz użyć niektórych z następujących strategii:

Środki odstraszające owady

Najskuteczniejsze środki odstraszające owady to te zawierające icardin lub N,N-dietylo-meta-toluamid (DEET). Istnieje kilka produktów o tej formule, które zostały opracowane specjalnie dla dzieci.

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii produkty zawierające DEET nie powinny być stosowane u dzieci poniżej 2 miesiąca życia. A po tym wieku i do 6 miesięcy stężenie tego związku w repelentach nie powinno przekraczać 10%.

Zachowania na dworze

Istnieją środki zapobiegawcze zapobiegające ukąszeniom owadów w otwartych miejscach. Niektóre z nich to:

  • Przykrywanie wózków dziecięcych moskitierami.
  • Ubieranie dzieci w odzież z długimi rękawami i spodniami.
  • Utrzymywanie odpowiedniej higieny w pomieszczeniach i często wietrzenie.
  • Dokładne czyszczenie narożników domu.
  • Okresowe odrobaczanie zwierząt domowych.
  • Unikanie chodzenia boso po trawniku.

Leczenie ugryzień

W większości przypadków ukąszenia  pająków i pcheł przez dzieci można leczyć w domu. W sytuacjach, gdy reakcja jest cięższa, należy udać się do lekarza.

Po wykryciu ukąszenia, pierwszą rzeczą do zrobienia jest umycie tego obszaru i nałożenie zimnego kompresu. W zależności od objawów mogą być wymagane leki przeciwbólowe, miejscowo stosowane kortykosteroidy lub leki przeciwhistaminowe.

Przy każdym ugryzieniu ważne jest, aby unikać drapania, aby nie wywołać dodatkowej infekcji bakteryjnej.

Kiedy powinieneś iść do lekarza?

W rzadkich wypadkach u dzieci może wystąpić ciężka reakcja alergiczna, zwana wstrząsem anafilaktycznym. Dlatego jeśli dziecko ma jakiekolwiek objawy lub oznaki anafilaksji, należy natychmiast wezwać karetkę. Poniżej znajdują się znaki ostrzegawcze dla tego stanu:

Kaszlące dziecko.
  • Kaszel, świszczący oddech lub krztuszenie się.
  • Niewyraźna mowa i/lub ochrypły głos.
  • Wysypka na całym ciele (pokrzywka) lub silny świąd.
  • Trudności w oddychaniu i połykaniu.
  • Obrzęk języka i warg.
  • Skłonność do omdleń.
  • Bladość lub wiotkość u małych dzieci.

Ponadto reakcje spowodowane jadem pcheł i pająków u dzieci mogą powodować zapalenie tkanki łącznej wokół zmiany. Jest to widoczne, gdy skóra wydaje się cieplejsza, bardziej zaczerwieniona i staje się bolesna w dotyku. W takim przypadku dziecko będzie musiało rozpocząć leczenie antybiotykami.

Wnioski dotyczące ukąszeń pcheł i pająków u dzieci

Ukąszenia pcheł i pająków u dzieci są bardzo powszechnymi schorzeniami, w których wystarczą jedynie leczenie miejscowe i opanowanie objawów. Podobnie w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza specjalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.