Testy alergiczne u dzieci: na czym polegają?

Testy alergiczne u dzieci są różne i przydają się w praktyce klinicznej, ponieważ alergie są jednym z głównych powodów konsultacji ze specjalistami.  Dowiedz się więcej na ten temat!
Testy alergiczne u dzieci: na czym polegają?

Ostatnia aktualizacja: 15 lipca, 2021

Chcesz wiedzieć, na czym polegają testy alergiczne u dzieci? Alergie charakteryzują się przesadną reakcją organizmu na ekspozycję na określoną substancję. Organizm rozpoznaje taką substancję jako obcą i groźną dla organizmu, w ten sposób aktywując nadmiernie układ odpornościowy. W ciężkich przypadkach reakcje alergiczne mogą nawet zagrażać życiu pacjenta.

Alergiczny nieżyt nosa, pokrzywka i astma oskrzelowa to tylko kilka przykładów chorób, które mogą wyjaśnić, na czym polegają typowe procesy alergiczne. Na szczęście skłonność dzieci do tych reakcji można zdiagnozować dzięki różnym badaniom i testom. Czy chcesz dowiedzieć się o nich czegoś więcej? Przeczytaj więc nasz dzisiejszy artykuł!

Testy alergiczne u dzieci – typowe rodzaje

Chociaż testy skórne są najczęstsze i najbardziej znane, istnieją również inne opcje, które alergolodzy i inni specjaliści (np. pulmonolodzy) stosują, aby pomóc w diagnozowaniu tych problemów. Oto najważniejsze z nich!

Badania krwi

Większość badań krwi, które są przydatne w diagnozowaniu alergii, mierzy poziom immunoglobulin E. Jest to rodzaj przeciwciał, który jest bardzo ważny w reakcjach alergicznych i jeśli badanie krwi wykaże podwyższony ich poziom, lekarze uznają to za predyspozycje do rozwoju zaburzeń alergicznych.

Istnieje wiele rodzajów immunoglobulin E (tyle, ile jest środków zdolnych do wywołania alergii u dzieci), dlatego badania krwi zwykle dotyczą dwóch głównych grup: IgE całkowitego i IgE specyficznego.

Pierwsza, jak sama nazwa wskazuje, to suma wszystkich tych przeciwciał w próbce. Z kolei drugie badanie odnosi się do liczby przeciwciał, które organizm kieruje przeciwko danemu czynnikowi.

Skórne testy alergiczne u dzieci

Testy skórne są najczęstsze i zasadniczo polegają na wstrzyknięciu niewielkiej ilości środka, na który specjalista chce zmierzyć odpowiedź immunologiczną pacjenta. Ponieważ są to bardzo niskie stężenia, w zdecydowanej większości przypadków nie występują żadne niepożądane reakcje poza drobnymi punktowymi zaczerwienieniami skóry.

Testy czynnościowe układu oddechowego

W diagnostyce wielu schorzeń układu oddechowego pulmonolodzy wykorzystują liczne badania, takie jak spirometria. Nazywamy je zbiorczo funkcjonalnymi testami oddechowymi. Ich użyteczność diagnostyczna waha się od astmy po przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), by wymienić tylko kilka najpopularniejszych.

Dziecko u lekarza

Niewiele jest przypadków, w których te testy mogą zdiagnozować alergię jako taką. Pomagają wykryć chorobę płuc u każdego pacjenta, niezależnie od tego, czy rzeczywiście ma on alergię. Na przykład badanie spirometryczne pozwala na rozpoznanie astmy oskrzelowej, która pomimo składnika alergicznego nie jest jedynym efektem uczulenia.

Testy ekspozycji, prowokacji i tolerancji

Jak sama nazwa wskazuje, są to badania, które polegają na ekspozycji pacjenta na określone substancje w celu weryfikacji reakcji organizmu. Muszą odbywać się w ośrodkach zdrowia, które mają środki do radzenia sobie w nagłych wypadkach, ale poważne skutki uboczne ich zastosowania są dość rzadkie.

Według publikacji Hiszpańskiego Towarzystwa Immunologii Klinicznej, Alergologii i Astmy Dziecięcej istnieje kilka dróg narażenia na te substancje: doustna, spojówkowa, nosowa i oskrzelowa.

Dlaczego skórne testy alergiczne u dzieci są tak ważne?

Zapewne zastanawiasz się, dlaczego te testy alergiczne u dzieci są tak popularne i powszechne? Odpowiedź jest prosta. Ma to wiele wspólnego z ich praktycznością, niskim kosztem i specyfiką samej diagnostyki. Oto niektóre z tych powodów.

Jak i kiedy lekarze wykonują testy skórne?

Lekarze odpowiedzialni za wykonywanie tego typu badań to alergolodzy. W większości przypadków pediatra kieruje małych pacjentów do tych specjalistów, ponieważ w określonych warunkach wystąpiły u nich uciążliwe lub ciężkie objawy. Na przykład mogą to być astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa lub częste alergie pokarmowe.

Dlatego też testy alergiczne u dzieci pomagają diagnozować i zapobiegać niektórym stanom. Aby dowiedzieć się, czy Twoje dziecko tego potrzebuje, udaj się do pediatry i porozmawiaj z nim o tych badaniach.

Co się stanie, jeśli wynik testu będzie pozytywny?

Lekarze uważają, że testy są pozytywne, gdy na skórze tworzy się miejscowa zmiana, która charakteryzuje się powiększeniem, obrzękiem i zaczerwienieniem. Największa średnica powinna wynosić co najmniej trzy milimetry.

Pobieranie krwi

W takim przypadku lekarz może zaproponować zalecenia profilaktyczne (zwłaszcza dotyczące diety) oraz leczenie lekami przeciwhistaminowymi, immunomodulatorami i sterydami, w zależności od konkretnego przypadku pacjenta.

Zalety i wady testów skórnych

Częstość występowania atopii w populacji ogólnej jest bardzo wysoka. Termin ten odnosi się do tendencji do rozwoju reakcji alergicznych. Z tego powodu u osoby z podejrzeniem alergii pomocna jest wiedza, na które inne substancje może ona reagować w podobny sposób.

Oczywiście jest to bardzo przydatne w dziedzinie żywienia, ponieważ pomaga uniknąć niepotrzebnego narażenia na potencjalnie zagrażające życiu pokarmy.

Jeśli chodzi o wady takich testów, możliwość wystąpienia ciężkich działań niepożądanych (w tym trudności w oddychaniu, obrzęk całego ciała i ciężkie wysypki) wymaga zaangażowania specjalistów medycznych w ośrodkach przeszkolonych do radzenia sobie w nagłych wypadkach.

Niezbędne i ważne testy do wykrywania alergii

Wszystkie te badania pozwalają lepiej zrozumieć stan zdrowia dzieci. W niektórych ciężkich przypadkach muszą towarzyszyć im zmiany stylu życia, aby dzieci mogły normalnie i bezpiecznie żyć. Ale pierwszym krokiem jest diagnoza!

Na koniec, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, udaj się do pediatry lub alergologa, ponieważ będzie on wiedzieć najlepiej, jak postąpić w danym przypadku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arruda E. Pruebas diagnósticas en alergia y su utilidad clínica. Rev Med Hered 2004;15(2):113-117.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.