Sen niemowlaka - najlepszy, gdy mama jest tuż obok

14 maja, 2018

Kiedy na świat przychodzi małe dziecko, sen staje się jednym z  fundamentów jego rozwoju. Jest on ważny zarówno dla malucha, jak i jego mamy. Najlepszym rozwiązaniem na zapewnienie odpoczynku obojgu i wystarczającej ilości snu jest przebywanie blisko siebie. Wyjaśnimy, dlaczego jest to tak istotne.

Noworodek potrzebuje swojej mamy, aby móc zasnąć i ten sen właściwie utrzymać. Twój maluch spędza z Tobą wiele miesięcy, gdy nosisz go pod sercem. Jesteście ze sobą nierozłączni aż do momentu pojawienia się go na świecie.

Sen Twojego dziecka jako fundament jego rozwoju

Śpiąc razem z dzieckiem, ograniczasz mu powody do płaczu. Już nie musi wołać Cię więcej zalany łzami i długo czekać na reakcję.

Śpiąca rodzina - stopy wystające spod kołdry

Niemowlę będąc przy rodzicach, doświadcza wielu korzyści:

 • Regularna temperatura ciała
 • Bardziej stabilne poziomy hormonalne
 • Ustabilizowane tętno
 • Poprawa oddechu
 • Wzmocniony układ odpornościowy
 • Większa produkcja enzymów

Dzieci, które spędzają więcej czasu z rodzicami są zdrowsze, mniej chorują i posiadają większy przyrost masy ciała.

Karmienie piersią na zawołanie

Gdy niemowlę jest głodne, mama od razu jest pod ręką. Maluch jest więc spokojny i nie zaczyna nawet płakać. To dlatego dzieci śpiące z rodzicami, karmione są piersią przez dłuższy czas. Potrafią one wypić więcej mleka na raz a także jedzą częściej w nocy, bo mama jest w pobliżu. Naturalnym procesem jest, że dziecko po posiłku podczas nocy zasypia znacznie wcześniej, zarówno jak jego mama.

Mama i dziecko - zdrowy sen

Metoda kangura

Technika ta wykorzystywana jest w szpitalach na całym świecie. Udowodniono jej korzystne działanie. Maluchy zyskują na wadze, mają bardziej stabilny rytm serca, są spokojniejsze a przy tym cieszą się lepszym zdrowiem. Wszystko to sprawia, że mogą znacznie wcześniej opuścić szpital.

Metodę kangura, czyli opieki nad dziećmi można zastosować u wcześniaków jak i niemowlaków urodzonych w terminie, zdrowych czy chorych. Uznana jest za najlepszą technikę dbania o potomstwo.

Chodzi przede wszystkim o kontakt ze skórą, karmienie piersią wtedy gdy jest to konieczne, jak i troskę jaką potrzebują zarówno mama i dziecko. Zdrowe niemowlę potrzebuje jedynie kontaktu z matką i jedzenia. Jeżeli jest to wcześniak, posiada niedowagę czy cierpi na pewne dolegliwości, bezpośredni kontakt mama-dziecko stanowi podstawę opieki medycznej.

Na czym polega wspólny sen?

W krajach takich jak Japonia, gdzie wspólny sen to norma, wskaźnik nagłej umieralności noworodków jest jednym z najniższych na świecie. Można to osiągnąć śpiąc razem w jednym łóżku, przymocować kołyskę do łóżka rodziców, czy zdjąć szczeble z jednej strony z lepszym dostępem do rodziców.

Komfort nie wstawania z łóżka, zwłaszcza gdy jest zimno, pozwala zasnąć matce i dziecku niemal natychmiast. Często mama nie zdaje sobie sprawy, ile razy w ciągu nocy się obudziła, gdyż będąc wciąż w fazie nieświadomości nie zdążyła nawet tego zauważyć

Rozwój neuronalny działa na najwyższym poziomie podczas najniższej fazy snu głębokiego, a więc wspólny sen nie tylko zapewnia dziecku więcej mleka, ale i skutecznie wzmaga rozwój umysłowy. Niemowlę śpi lepiej, gdyż ma dostęp do pożywienia, może zsynchronizować oddech z rodzicami, a także czuje się niezwykle bezpiecznie.

Oznacza to, że jest ono lepiej wypoczęte, zaczyna dzień z dużą ilością energii a także jest bardziej aktywne. Wszystko to pomaga w szybkim rozwoju. Jak pokazuje historia, wspólny sen jest z nami od dawna. Idea to wykorzystywana była już podczas życia w jaskiniach. Dopiero w ciągu ostatnich 150 lat, w modę weszły duże domy z wieloma pokojami. Wtedy to zaczęto rozdzielać dzieci od ich rodziców, które musiały spać w swoim własnym pokoju.

Podsumowując najlepszym sposobem na odpoczynek mamy i dziecka jest ich wspólny sen.

 • A Gp, Aguayo Maldonado J, Sánchez Pinuaga M. (n.d.).Contacto piel con piel inmediato para recién nacidos a término. Mesa redonda. Hospital Universitari De Tarragona “Joan XXIII”.
 • Gómez Papí A, Baiges Nogués M, Marca Gutiérrez A, Batiste Fernández M, Nieto Jurado A, Closa Monasterolo R. (1998). Método canguro en sala de partos en recién nacidos a término. Medicina Fetal Y Neonatología.48(6).
 • Cochrane. https://www.cochrane.org. [ONLINE].; 2019 [CITED 1 2 2019. Available from: https://www.cochrane.org/es/cd003519/contacto-piel-piel-temprano-para-las-madres-y-sus-recien-nacidos-sanos
 • Besteiro, E. M., Aliaga, M. T., Pineda, M., Alegre, J. M., Berlanga, J. F., & Martín, P. B.(2001). La depresión postparto: un estudio exploratorio con una muestra de mujeres valencianas. Revista de psicopatología y psicología clínica, 6(1), 37-48. http://revistas.uned.es/index.php/RPPC/article/view/3903/3758
 • Monasterolo, R. C. (1998). Método canguro en sala de partos en recién nacidos a término. An Esp Pediatr, 48, 631-633. http://www.aeped.es/sites/default/files/anales/48-6-12.pdf
 • Landa Rivera, L., Díaz-Gómez, M., Gómez Papi, A., Paricio Talayero, J. M., Pallás Alonso, C., Hernández Aguilar, M. T., … & Lasarte Velillas, J. J. (2012). El colecho favorece la práctica de la lactancia materna y no aumenta el riesgo de muerte súbita del lactante: Dormir con los padres. Pediatría Atención Primaria, 14(53), 53-60. http://scielo.isciii.es/pdf/pap/v14n53/revision1.pdf