Krzywdzenie dzieci i zespół dziecka potrząsanego

Zespół dziecka potrząsanego jest bardzo powszechną formą krzywdzenia dzieci. Ważne jest, aby zrozumieć ryzyko i być czujnym na wszelkie oznaki i objawy.
Krzywdzenie dzieci i zespół dziecka potrząsanego

Ostatnia aktualizacja: 02 lipca, 2021

Zespół dziecka potrząsanego jest jedną z najczęstszych oznak maltretowania dzieci. Obejmuje on uszkodzenia mózgu, które spowodowane są bezpośrednio wstrząsaniem ciała dziecka podczas mocnego trzymania jego klatki piersiowej. Jest wskaźnikiem przemocy fizycznej wobec dzieci i może powodować poważne konsekwencje, w tym nawet śmierć.

W naszym dzisiejszym artykule przedstawimy Ci szereg niezbędnych informacji na temat tego zjawiska.

Co to jest zespół dziecka potrząsanego?

Zespół dziecka potrząsanego odnosi się do serii uszkodzeń mózgu, które występują, gdy dziecko zostało gwałtownie potrząśnięte. To wskaźnik mówiący nam o tym, że dziecko ma za sobą fizyczne znęcanie się. Urazy pojawiają się, ponieważ mięśnie szyi niemowląt nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte. Innymi słowy, trudno im utrzymać głowę w górze.

Należy pamiętać, że siła osoby dorosłej i różnica w gabarytach ciała mogą wystarczyć, aby wyrządzić krzywdę małym dzieciom… nawet jeśli intencją opiekuna nie jest wyrządzenie mu krzywdy.

Dzieje się tak dlatego, że przez gwałtowne potrząsanie dzieckiem jego głowa porusza się w niekontrolowany sposób we wszystkich kierunkach. To powoduje, że mózg dziecka uderza o twarde kości otaczającej go czaszki.

Uderzenia te powodują uszkodzenie neuronów dziecka lub, innymi słowy, komórek mózgu. Takie uszkodzenie może być odwracalne lub nieodwracalne. Może również powodować krwotok mózgowy i uszkodzenie wzroku. Wreszcie silne potrząsanie dzieckiem może nawet doprowadzić do jego śmierci.

Typowe symptomy

Niektóre objawy, które mogą pojawić się u niemowląt, które zostały poddane gwałtownemu potrząsaniu, to:

Płaczące dziecko
  • Nerwowość lub pobudzenie.
  • Senność.
  • Drażliwość.
  • Wymioty, nudności.
  • Trudności w oddychaniu.
  • Drgawki.
  • Ślepota.
  • Paraliż.
  • W najpoważniejszych przypadkach także śpiączka.

Możliwe jest, że natychmiast po wystąpieniu urazu nie pojawią się żadne oczywiste objawy. Jeśli jednak uszkodzenie mózgu jest wystarczająco poważne, to wymienione przez nas symptomy zaczną się pojawiać w ciągu kilku godzin… jeśli nie wcześniej.

Jakie są konsekwencje wynikające zespołu dziecka potrząsanego?

Jedno na 10 dzieci, które cierpią z powodu tego typu uszkodzenia mózgu, umiera. Spośród tych, które przeżyją, nawet 50% przypadków kończy się poważnymi i nieodwracalnymi uszkodzeniami. Niektóre z konsekwencji tego zjawiska mogą obejmować ślepotę, porażenie mózgowe, niepełnosprawność intelektualną, epilepsję, trudności z mową itp.

Jak zapobiegać powstaniu syndromowi dziecka potrząsanego?

Jeśli są inne osoby, które Ci pomagają w opiece nad Twoim dzieckiem, upewnij się, że rozumieją powagę tego rodzaju urazu. Jednocześnie, jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może cierpieć z powodu wszelkiego rodzaju nadużyć fizycznych, poszukaj pomocy i podejmij natychmiastowe działania.

Dziecko

Czasami dzieci płaczą przez długi czas i bez wyraźnego powodu. Rodzicom łatwo jest wtedy poczuć, że tracą panowanie nad sobą. Musisz jednak zawsze pamiętać, jak niebezpieczne może być potrząsanie dziecka. Pamiętaj o konsekwencjach, jakie może mieć impulsywny kontakt dorosłego opiekuna z niemowlęciem.

Istnieją nawet specjalne kursy szkoleniowe, które mogą pomóc rodzicom zrozumieć, dlaczego ich dzieci płaczą. Co więcej, te kursy pomagają rodzicom wiedzieć, jak reagować. Jeśli jesteś rodzicem lub opiekunem i czasami masz trudności z kontrolowaniem swoich emocji, nie wahaj się zasięgnąć pomocy eksperta.

Tytułem podsumowania

Nigdy nie zapominaj, jak delikatne są dzieci! Rodzice i opiekunowie muszą być z nimi szczególnie ostrożni i zwracać uwagę na wszelkie oznaki złego traktowania. Jeśli podejrzewasz znęcanie się nad dzieckiem lub masz trudności z zarządzaniem emocjami w jego towarzystwie, poszukaj profesjonalnej pomocy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.