Borelioza: typowe objawy, przyczyny i metody leczenia

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze. Dziś opowiemy Ci wszystko, co musisz o tym wiedzieć.
Borelioza: typowe objawy, przyczyny i metody leczenia

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2021

Borelioza jest chorobą zakaźną przenoszoną przez ukąszenia kleszczy. Może dotknąć każdego i zwykle zdarza się, gdy jest ciepła pogoda, latem lub wiosną. Jeśli jej nie wyleczysz, może ona doprowadzić do poważniejszych komplikacji. W tym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o jej objawach, przyczynach i leczeniu.

Czym jest borelioza?

Borelioza jest chorobą zakaźną, co oznacza, że wytwarzają ją mikroorganizmy. W rzeczywistości w tym przypadku powoduje to bakteria z rodziny krętków (głównie Borrelia). Ta grupa obejmuje różne bakterie. Najpierw atakują one kleszcze, a następnie zakażone pajęczaki rozprzestrzeniają chorobę, gryząc ludzi.

Ponieważ kleszcze rozprzestrzeniają boreliozę, ma to związek z porą roku i rodzajem wykonywanych czynności. Dlatego częściej choroba ta występuje latem lub wiosną, jako że w tych porach roku możemy spotkać więcej kleszczy. Poza tym, ponieważ pogoda jest cieplejsza, nosimy mniej ubrań, a nasza skóra jest bardziej odsłonięta.

Kleszcze latem.

Ludzie, którzy spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, mogą łatwo zarazić się tą chorobą. Kleszcze żyją zwykle w wilgotnych miejscach, z wysoką trawą lub są przynoszone przez niektóre zwierzęta domowe, takie jak psy.

Jakie są objawy choroby?

Ugryzienie przez kleszcza nie gwarantuje, że zachorujesz na boreliozę. Jak wspomnieliśmy wcześniej, najpierw bakteria musi zaatakować kleszcza, a dopiero potem będzie gotowa do rozprzestrzenienia się. Po ukąszeniu przez zainfekowanego pajęczaka możesz zacząć odczuwać objawy kilka dni później lub nawet miesiąc po ugryzieniu.

Oto najczęstsze z nich:

  • Rumień wędrujący. Nie zawsze tak się dzieje, ale jest to dość powszechne. Rumień wędrujący to czerwona, rozszerzająca się plama skóry. Nie swędzi ani nie boli. Może się jednak rozszerzyć i osiągnąć długość 1,5 cm. Czasami czerwona plama staje się biała w środku.
  • Gorączka i dreszcze.
  • Ból głowy.
  • Bóle mięśni i stawów. Najczęściej ból dotyczy kolan, ale może pojawiać się w różnych części ciała.
  • Zmęczenie.
  • Stan zapalny węzłów chłonnych.

Borelioza: powikłania

Nawet jeśli objawy zniknęły, nie oznacza to, że jesteś wyleczony. W rzeczywistości infekcja może rozproszyć się po ciele i powodować różne komplikacje na przestrzeni lat. Oto niektóre z możliwych komplikacji:

  • Przewlekłe zapalenie stawów.
  • Ta choroba może wpływać na układ nerwowy, powodując zapalenie opon mózgowych, ból nerwów i paraliż twarzy.
  • Arytmia serca.
  • Degradacja funkcji nerwowych, takich jak pamięć.

Jakie są metody leczenia?

Jeśli kleszcz nadal jest przyczepiony do skóry, należy go odpowiednio usunąć. Dzieje się tak, ponieważ im więcej czasu spędza na Twojej skórze, tym większe są szanse na zarażenie się chorobą.

Kleszcze na skórze

Po usunięciu kleszcza z organizmu i pojawieniu się objawów należy udać się do lekarza. Poza tym, nawet jeśli objawy ustąpią, nadal należy udać się do specjalisty. Dzieje się tak, ponieważ, jak wspomnieliśmy wcześniej, jeśli nie wyleczysz właściwie boreliozy, może to spowodować komplikacje w przyszłości.

Po postawieniu diagnozy będziesz musiał brać antybiotyki. Ponieważ jest to choroba bakteryjna, będą one odpowiedzialne za eliminację bakterii z organizmu. Oprócz antybiotyków konieczne może być również zażywanie innych leków, takich jak leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe, w celu opanowania ostrych objawów choroby.

Więcej informacji o boreliozie

Zwykle gdy lekarze na czas diagnozują i leczą boreliozę, nie ma poważnych komplikacji. Dlatego niezwykle ważne jest, aby udać się do lekarza, gdy tylko wystąpią jakiekolwiek objawy. W ten sposób specjalista je zdiagnozuje i zaordynuje odpowiednie leczenie.

Ponadto, jeśli planujesz spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu, musisz podjąć pewne środki ostrożności. Na przykład powinieneś zakryć ciało ubraniami, użyć środków odstraszających, środków owadobójczych i sprawdzić swoje ubrania po powrocie do domu. W ten sposób upewnisz się, że wszystko jest w porządku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pérez Guirado A, Fernández Fernández RI, Arbesu Fernández E, Santos Rodríguez PM, Pérez Guirado A. Nota clínica Enfermedad de Lyme: a propósito de dos casos.
  • Herrera Lorenzo O, José Infante Ferrer I, Carlos Ramírez Reyes I, Hugo Lavastida Hernández III I. (2011). Enfermedad de Lyme: historia, microbiología, epizootiología y epidemiología Lyme disease: history, microbiology, epizootiology and epidemiology [Internet]. Vol. 50, Revista Cubana de Higiene y Epidemiología. 2011 [cited 2020 Jun 7]. Available from: http://scielo.sld.cu
  • Portillo A, Santibáñez S, Oteo JA. (2014). Enfermedad de Lyme. Enferm Infecc Microbiol Clin. 2014 Feb 1;32(SUPPL.1):37–42.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.