Szczytowe wartości w produkcji mleka w piersi - kiedy się pojawiają?

Szczytowe wartości w produkcji mleka w piersi - kiedy się pojawiają?

Ostatnia aktualizacja: 10 lutego, 2019

Zawsze pojawiają się wątpliwości dotyczące karmienia piersią, zarówno u początkujących, jak i doświadczonych matek. Na przykład wiele osób zastanawia się, czy mają wystarczającą ilość mleka, aby zaspokoić potrzeby swoich noworodków i jakie są jego szczytowe wartości produkcyjne.

Szczytowe wartości w produkcji mleka są bardzo korzystne dla niemowląt. Kiedy one występują? W tym artykule dowiesz się w jaki sposób pewne hormony wpływają na ten proces. Odkryjesz także, dlaczego jako matka odgrywasz podstawową rolę w zdrowym odżywianiu Twojego dziecka.

Prolaktyna: odpowiedzialna za produkcję mleka u matki

Prolaktyna jest hormonem odpowiedzialnym za stymulowanie gruczołów mlecznych niezbędnych do produkcji mleka u matki. W konsekwencji zwiększa swoją aktywność stopniowo od pierwszego trymestru ciąży.

Jednak prolaktyna nie produkuje mleka od razu, ponieważ poziomy progesteronu i estrogenu wytwarzane przez łożysko hamują jego działanie.

Po wydaleniu łożyska prolaktyna rozpoczyna produkcję mleka, która utrzymuje się na wysokim poziomie przez wiele miesięcy po porodzie. Co więcej, ten wzrost produkcji mleka zależy od częstotliwości z jaką dziecko je ssie.

To oznacza, że jeśli często karmisz piersią, poziom produkowanego przez Ciebie mleka wzrasta. Z drugiej strony, jeśli dziecko nie je zbyt dużo, jego ilość w piersiach maleje.

Kiedy pojawiają się szczytowe wartości w produkcji mleka?

Poziom prolaktyny zwiększa się od 10 do 20 razy za każdym razem, gdy karmisz swoje dziecko. Pozwala to na osiągnięcie najwyższych wartości w produkcji mleka.

Te szczytowe wartości osiągają maksymalny poziom, podczas gdy karmisz piersi dziecko w nocy – od 20 do 40 minut po rozpoczęciu bodźca. Ten wzrost ilości produkowanego mleka może trwać około 3 lub 4 godzin.

Karmienie piersią

Ponadto, godziny, w których można osiągnąć szczytowe wartości produkcji to od 2 do 6 rano. Z tego powodu zaleca się karmienie piersią w nocy, gdy dziecko tego zażąda.

Jak oksytocyna wpływa na mleko matki?

Oksytocyna jest hormonem, który działa podczas porodu i laktacji. Pozwala mleku wytworzyć się spontanicznie, gdy tylko dziecko zaczyna ssać pierś swojej rodzicielki.

Wiele matek odczuwa skutki tego hormonu, ponieważ powoduje on skurcze i mrowienie w piersiach. Wydaje się, że mleko wypływa i czasami widoczne jest nawet kilka kropel, które zaczynają z nich wyciekać. Jest to znane jako wzrost produkcji mleka.

Myśli matki mogą stymulować oksytocynę. Dlatego odgrywają kluczową rolę w wyzwalaniu produkcji mleka. W rzeczywistości ta czynność może być aktywowana jedynie poprzez intencję karmienia piersią lub słuchania płaczu dziecka.

Z drugiej strony, negatywne myślenie o karmieniu piersią ma działanie hamujące. Może zmniejszyć ilość mleka, nawet do poziomu zerowego.

Dlaczego powinnaś karmić piersią swoje dziecko w nocy?

Wskazane jest karmienie piersią w nocy, ponieważ w tym czasie stymuluje się produkcję mleka u matki. Pozwala to również na przybranie na wadze dziecka.

Udowodniono także, że kiedy dzieci są karmione piersią, śpią więcej w nocy. Powodem jest to, że prolaktyna ma również relaksujący wpływ na matkę i dziecko.

Innym powodem karmienia piersią w nocy jest to, że ta czynność zmniejsza ryzyko infekcji u matki. Zapobiega to również zablokowaniu piersi z powodu gromadzenia się mleka. Jest to powszechny problem, gdy dziecko długo nie spożywa pokarmu.

“Szczytowe wartości w produkcji mleka osiągają maksymalny poziom, podczas gdy karmisz piersi dziecko w nocy – od 20 do 40 minut po rozpoczęciu bodźca.”

Czy powinnaś zwiększyć swoją ilość mleka?

W większości przypadków nie jest to konieczne, ponieważ każda kobieta jest naturalnie przygotowana do produkcji mleka. Dopóki istnieje stymulacja piersi poprzez ssanie dziecka, nie musisz się martwić o wystarczającą ilość mleka.

Są jednak pewne ekstremalne okoliczności, które wymagają od matki wspomagania stymulacji karmienia piersią.

Na przykład, jeśli dziecko straciło dużo na wadze lub jest wcześniakiem, konieczny jest szybki wzrost spożycia mleka. Kolejnym czynnikiem jest przymusowa separacja matki i dziecka ze względu na politykę szpitala.

Dziecko spożywające mleko

W takich przypadkach lekarz może przepisać niektóre leki o działaniu galaktogenowym. Najczęściej używanym jest domperydon.

Innym rozwiązaniem jest ekstrakcja. Ta praktyka polega na ssaniu mleka przez 5 minut z każdej piersi.

Aby to zrobić, potrzebny jest laktator, którego używa się co godzinę w ciągu dnia. Natomiast w nocy dozwolona jest 4-godzinna przerwa. Ta operacja aktywuje również prolaktynę, która osiąga szybki wzrost, a nawet potężny skok w produkcji mleka.

Podsumowując, szczytowe wartości w produkcji mleka pomagają dziecku zaspokoić zapotrzebowanie na mleko niezbędne do zdrowego i szybkiego wzrostu. Niewątpliwie jest to aspekt, w którym wszystkie świeżo upieczone matki muszą brać udział i śledzić ich codzienne życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dennis, C.-L., Schottle, N., Hodnett, E., & McQueen, K. (2012). An All-Purpose Nipple Ointment Versus Lanolin in Treating Painful Damaged Nipples in Breastfeeding Women: A Randomized Controlled Trial. Breastfeeding Medicine. https://doi.org/10.1089/bfm.2011.0121
  • Ares Segura, S., Arena Ansótegui, J., & Marta Díaz-Gómez, N. (2016). The importance of maternal nutrition during breastfeeding: Do breastfeeding mothers need nutritional supplements? Anales de Pediatría (English Edition). https://doi.org/10.1016/j.anpede.2015.07.035

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.