Lęk przed rozłąką: dowiedz się, jak sobie z nim poradzić!

Lęk przed rozłąką: dowiedz się, jak sobie z nim poradzić!
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

To naturalne, że małe dzieci odczuwają lęk przed rozłąką, gdy są z dala od rodziców. W końcu to ich rodzice się nimi opiekują i sprawiają, że czują się bezpieczne.

Chociaż pożegnanie z dzieckiem jest bardzo emocjonalne, to jeden z wielu normalnych elementów codzienności, do której dzieci muszą się przyzwyczaić. Nawet silny lęk przed rozłąką to ważny czynnik dla rozwoju dziecka z powodu silnej więzi, która buduje się od miesięcy między nim a matką.

Stosując dobre strategie, możesz znacznie złagodzić pożegnania i towarzyszący im lęk przed rozłąką. Jeśli jednak lęk nasila się lub trwa przez długi czas, warto poszukać profesjonalnej pomocy. W ten sposób możesz zapobiec poważnym zaburzeniom u Twojego dziecka.

Jak okiełznać lęk przed rozłąką

1. Zacznij od rozstania na krótki czas i na krótkie odległości

Zaplanuj małe wyjścia, które zapewnią, że spędzisz czas z dala od dzieci przez krótki czas. Oczywiście, nawet pod krótką nieobecność mamy, dzieci muszą pozostać pod opieką zaufanego opiekuna.

Stopniowo Twoje dzieci stają się bardziej pewne siebie, ponieważ będą wiedzieć, że wrócisz. Zrozumieją, że nawet jeśli się pożegnasz, zobaczą się ponownie.

2. Wybierz dobry moment na pożegnanie

Upewnij się, że przed pożegnaniem Twoje dzieci są najedzone i wyspane. Nie powinno dziwić, że zmęczone lub głodne dziecko jest bardziej narażone na lęk przed rozłąką.

3. Stwórz krótki rytuał na do widzenia, aby zapobiegać lękowi

Rutyny lub rytuały, które podejmujecie jako rodzina, są bardzo ważne dla dzieci. Upewnij się, że moment pożegnania jest tak krótki, jak to możliwe, aby Twoje dzieci nie miały czasu myśleć o niepokoju.

Staraj się również szybko znikać z pola widzenia. Powiedz swoim dzieciom, że wychodzisz i że wkrótce wrócisz, a następnie wyjdź.

4. Upewnij się, że Twoje dziecko ma stałego opiekuna, jeśli martwi Cię jego lęk przed rozłąką

Czy to w przedszkolu, czy to w domu z nianią, postaraj się, aby dziecko miało tego samego opiekuna przez pewien czas.

Mama obejmuje syna

W ten sposób, dziecko widząc, że zostaje z osobą, którą dobrze zna, poczuje się bezpieczniej.

5. Bądź na bieżąco z tym, co Twoje dzieci oglądają w telewizji

Wiele rzeczy, które dzieci widzą w telewizji, może pogłębić ich obawy. Strach jest czynnikiem, który drastycznie zwiększa lęk przez rozłąką.

„Stosując dobre strategie, możesz znacznie złagodzić pożegnania i towarzyszący im lęk przed rozłąką. Jeśli jednak lęk nasila się lub trwa przez długi czas, warto poszukać profesjonalnej pomocy.”

Jak objawia się lęk przed rozłąką?

  • Obawa, że coś okropnego stanie się z ukochaną osobą. Na przykład wiele dzieci uważa, że ​​ich rodzice zachorują lub zranią się, gdy nie będą z nimi.
  • Lęk przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, które prowadzą do trwałej separacji. Dzieci martwią się takimi sprawami jak porwanie, utrata, a nawet śmierć.
  • Odmowa chodzenia do szkoły. Dzieci, które odczuwają silny lęk przed rozłąką, mogą nie chcieć chodzić do szkoły. Zrobią wszystko, aby uniknąć konieczności wychodzenia z domu.
  • Trudności z zasypianiem. Wiele dzieci bojących się rozłąki cierpi także na bezsenność. Zwykle mają koszmary i nie lubią być same w nocy.
  • Dyskomfort fizyczny, taki jak bóle brzucha i bóle głowy. Jednym z najczęstszych objawów obawy przed rozstaniem jest to, że dzieci odczuwają objawy fizyczne.
Mama obejmuje dziecko, które odczuwa lęk przed rozłąką

Uwagi końcowe

Pożegnanie nie zawsze musi wiązać płacz i dramatyzowanie. Wymienione powyżej strategie mogą ułatwić pożegnania Tobie i Twojemu maluchowi. Jeśli jednak uważasz, że sytuacja wymyka się spod kontroli, warto zastanowić się, czy dziecko nie przejawia objawów lęku przed separacją.

Zwróć uwagę na objawy i działaj natychmiast, jeśli uważasz, że Twoje dziecko cierpi bardziej niż normalnie. Następnie, jeśli to konieczne, umów wizytę u profesjonalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.