Karmienie piersią i branie leków - obalamy mity

Karmienie piersią i branie leków - obalamy mity
Nelton Ramos

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Ramos.

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dla wielu matek karmienie piersią i branie leków to dwa światy, których w żadnym wypadku nie można ze sobą łączyć.

Nie ma wątpliwości, że najlepiej byłoby, gdyby karmienie piersią i branie leków nie musiały być łączone, a każda mama cieszyła się doskonałym zdrowiem w okresie karmienia maluszka, nie chorowała i nie miała postawionej niekorzystnej diagnozy. Niestety, nic nie jest idealne.

Wokół karmienia piersią przy jednoczesnym przyjmowaniu leków narosło wiele mitów. Prawda jest taka, że można karmić piersią i przyjmować leki.

Najistotniejsze jest przestrzeganie zaleceń pediatry.

Karmienie piersią i branie leków: obalamy mity

Celem naszego artykułu jest obalenie powszechnych przekonań związanych z karmieniem piersią. Pragniemy również podkreślić, że jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, powinnaś zwrócić się do swojego pediatry.

Nigdy nie wierz bezgranicznie informacjom znalezionym w internecie. Według różnych badań około 80% mam w okresie karmienia piersią musi z różnych powodów przyjmować jakieś leki.

Wiele z nich w obawie przed możliwymi skutkami ubocznymi rezygnuje albo z brania leków, albo z karmienia piersią. Bazują na niesprawdzonych informacjach i fałszywych przekonaniach związanych z tą kwestią.

Sporo z nich nie ma pojęcia, że większość leków przepisywanych przez lekarzy nie przenika do mleka, które pije dziecko. A nawet jeśli są w nim obecne, ich stężenie jest tak nikłe, że nie stanowi zagrożenia dla maluszka.

Praktycznie we wszystkich przypadkach ilość substancji chemicznych w mleku po przyjmowaniu określonych leków doustnych jest na tyle nieduża, że jest ledwo widoczna nawet w wynikach testów.

To samo dotyczy leków podawanych miejscowo, na przykład kortykosteroidów lub kropli do oczu. Ważne jednak, by dziecko nie miało bezpośredniej styczności z kremami podczas dotykania mamy.

Mama karmiąca niemowlę piersią

Skąd biorą się mity dotyczące karmienia piersią i przyjmowania leków?

Praktycznie wszystkie leki dostępne na rynku są opatrzone następującym zdaniem: “Jeśli jesteś w ciąży skontaktuj się z lekarzem przed zażyciem leku.”

Ta informacja jest jak najbardziej słuszna. Lekarz to jedyna osoba, która jest w stanie ocenić, czy dany lek powinien być przyjmowany oraz określić jego dawkowanie.

Ale jeśli wczytasz się w to ostrzeżenie, to zobaczysz, że powinnaś “skontaktować się” z lekarzem. Nie oznacza to, że przyjmowanie leków jest wykluczone. Firmy farmaceutyczne mają obowiązek wskazać, czy dany produkt przenika do mleka karmiącej matki.

W takim przypadku na ulotce leku musi znaleźć się następujące ostrzeżenie: “Nie należy stosować leku podczas ciąży, w przypadku podejrzenia ciąży i w okresie karmienia piersią. Jeśli przyjmowanie leku jest kluczowe i nie istnieją terapie alternatywne, należy czasowo zrezygnować z karmienia piersią na okres leczenia.”

W drugim zaleceniu wyraźnie widać, że stosowanie leku jest zabronione. Ale mimo tego podkreśla się, że rezygnacja z karmienia piersią jest czasowa.

Karmienie piersią i branie leków często ze sobą nie współgrają, ale zdarzają się wyjątki.

Uważne czytanie informacji umieszczonych na ulotkach w opakowaniach leków nie powinno nas niepokoić ani przekonać, że raz na zawsze trzeba zrezygnować z karmienia piersią.

Leki, które można przyjmować podczas karmienia piersią

Wiele powszechnie stosowanych leków przeszło wszystkie testy. Udowodniono, że w przypadku poprawnego stosowania nie wywierają żadnego wpływu na zdrowie dziecka ani na produkcję mleka.

Do takich leków zaliczamy:

  • Ibuprofen
  • Paracetamol
  • Amoksycylinę
  • Penicylinę
  • Omeprazol
Lekarz piszący na kartce, na pierwszym planie leki

Leki, których nie można przyjmować podczas karmienia piersią

Leki, których pod żadnym pozorem nie można stosować w okresie karmienia piersią to takie, które mają na celu walkę z nowotworem lub są stosowane w przypadku AIDS.

Istnieją również terapie, które, chociaż są bezpieczne dla dziecka, należy prowadzić trzymając się określonych wytycznych. W przeciwnym wypadku mogą wywierać na nie niekorzystny wpływ.

Przykładowo: acetaminofen znajduje się na liście bezpiecznych leków. Jednak powinnaś go przyjmować po karmieniu piersią lub przynajmniej dwie godziny przed karmieniem, bo może usypiać maluszka.

Propanol przyjmowany w przypadku nadciśnienia tętniczego zmniejsza produkcję mleka, chociaż nie szkodzi dziecku. Takie samo działanie mają tabletki antykoncepcyjne, które nie wpływają na zdrowie dziecka, ale utrudniają produkcję mleka.

Gdy zrozumiesz, że problemy często pojawiają się w wyniku niestosowania się do wytycznych, możesz czuć się spokojna przyjmując leki przepisane przez Twojego lekarza.

I na koniec: pamiętaj, by nigdy, pod żadnym pozorem nie leczyć się samodzielnie, bez konsultacji z profesjonalistą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.