Owsica u dzieci, jak jej zaradzić? Kilka prostych sposobów

Owsica u dzieci, jak jej zaradzić? Kilka prostych sposobów

Ostatnia aktualizacja: 25 listopada, 2018

Owsica u dzieci to bardzo powszechny problem. Maluchy są podatne i bardzo łatwo się nią zarażają. Dlatego rodzice muszą podjąć niezbędne kroki, aby uniknąć, tego jakże nieprzyjemnego schorzenia, jakim jest owsica u dzieci.

W tym artykule podzielimy się wszystkim, o czym każdy z rodziców powinien wiedzieć!

Owsica jest częstą chorobą występującą w dzieciństwie i może być bardzo nieprzyjemna.

Ta pasożytnicza infekcja jelitowa znana jest również po prostu jako robaki, tak zwane owsiki. Naukowa nazwa pasożyta to Enterobius vermicularis.

Dziecko może zarazić się przez wdychanie lub spożycie cyst pierwotnych, jaj lub larw. Chociaż jest to nieprzyjemny stan, nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia.

Owsica u dzieci – jak się nią można zarazić?

Można całkiem śmiało stwierdzić, że Twoje dziecko w pewnym momencie dostanie owsiki, gdyż maluchy są najbardziej na nie podatne.

Po dostaniu się do jamy ustnej jaja przechodzą przez układ trawienny. Zatrzymują się w jelicie cienkim, podczas gdy larwy przechodzą do jelita grubego.

Po kilku tygodniach robaki poruszają się do przodu w kierunku układu trawiennego, a następnie opuszczają ciało w ciągu nocy, aby złożyć jaja. Dzięki specjalnej sekrecji jaja przylegają do ujścia odbytu i otaczającej go skóry.

W ten sposób dzieci drapiąc swędzący obszar, a następnie wkładając ręce do buzi doprowadzają do ponownego zarażenia.

Ten stan trwa zwykle od jednego do dwóch miesięcy. Owsiki można łatwo zobaczyć w odchodach dziecka, ponieważ mogą osiągnąć rozmiar około 10 milimetrów.

Wyglądają jak białe, podłużne robaki, jak małe dżdżownice.

Owsica u dzieci ważna jest higiena

Jak objawia się owsica u dzieci?

Pediatrzy stosują test Grahama w celu potwierdzenia występowania owsików u dzieci. Głównymi objawami to ból i swędzenie w okolicy odbytu lub narządów płciowych.

Ten rodzaj dyskomfortu zwykle występuje w nocy, gdy robaki wydostają się z odbytu.

W przypadku tej choroby dziecko może wykazywać następujące objawy:

  • Nadwrażliwość,
  • Problem z zasypianiem,
  • Bruksizm,
  • Koszmary,
  • Lunatykowanie (w niektórych przypadkach).

Osoby zarażone owsikami powinni kąpać się rano, aby wyeliminować jaja, które zostały złożone w regionie odbytu w ciągu nocy.

Jak zapobiegać owsicy u dzieci?

Ponieważ infekcje powodowane przez owsiki są chorobą łatwo zakaźną, ważne jest, aby rodzice podejmowali określone działania, które mogą znacznie zmniejszyć jej rozprzestrzenianie.

Oto kilka prostych środków, dzięki którym będziesz w stanie zapobiec zainfekowaniu Twojego dziecka. Jeśli miałaś już styczność z owsikami, tych kilka prostych wskazówek również pomoże w walce z ich ponownym pojawieniem.

  • Ważne jest, aby dokładnie myć ręce. Jest to szczególnie ważne przed jedzeniem i po wyjściu z łazienki lub po zmianie pieluch. Mycie rąk powinno być codziennym nawykiem.
  • Czyścić paznokcie za pomocą pędzla.
  • Dzieci powinny mieć krótkie paznokcie. Pozwoli to im uniknąć zranienia podczas drapania. Zapobiegnie to również gromadzeniu się jaj pod ich paznokciami.
  • Nie pozwól dziecku na obgryzanie paznokci.
  • Przy niemowlętach ważne jest prawidłowa higiena obszaru pieluchy.
  • Zmieniaj bieliznę dzieci codziennie.
  • Po stwierdzeniu zakażenia owsicą przez pediatrę należy wyprać ubrania i pościel w gorącej temperaturze. Nie zapomnij również o dezynfekcji toalety.
  • Nie pozwalaj swojemu dziecku bawić się w obszarach parku, gdzie mogły przebywać psy.
Owsica u dzieci i złe samopoczucie

Jakie leczenie pomoże, aby wyeliminować owsicę?

Istnieją bardzo skuteczne metody leczenia, które można wykorzystać w celu wyeliminowania tych irytujących robaków.

Owsiki nie są trudne do wyleczenia, jednak musi to być przeprowadzone prawidłowo. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się infekcje i nawroty choroby.

Pediatra dziecka może zalecić antybiotyki, które mogą zabić owsiki po podaniu pojedynczej dawki. Niestety nie ma lekarstwa, które może wyeliminować złożone jaja.

W tym wypadku może dojść do kolejnego zakażenia, nie tylko dziecka, ale również innych członków rodziny. Lek należy powtórzyć dwa tygodnie po pierwszym podaniu, aby zapobiec nawrotowi choroby.

Kiedy dziecko ma owsicę, każdy członek rodziny powinien zapobiegawczo poddać się leczeniu.

“Ze względu na wysokie prawdopodobieństwo zarażenia bardzo trudno jest kontrolować owsicę w przedszkolach i szkołach.”

Kontroluj i zwracaj uwagę na samopoczucie Twojego dziecka.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy choroby jelit, bez zwłoki skontaktuj się ze swoim lekarzem. Następnie postępuj wedle jego zaleceń, aby w szybki i łatwy sposób pozbyć się tej niechcianej choroby dziecięcej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kang WH, Jee SC. Enterobius vermicularis (Pinworm) Infection. N Engl J Med. 2019 Jul 4;381(1):e1.
  • Wendt S, Trawinski H, Schubert S, Rodloff AC, Mössner J, Lübbert C. The Diagnosis and Treatment of Pinworm Infection. Dtsch Arztebl Int. 2019 Mar 29;116(13):213-219.
  • Iguchi S, Hirai Y, Ainoda Y, Isoda N, Miura H, Egawa H, Yamamoto M, Kikuchi K. Incidental diagnosis of oxyuriasis through a colonoscopy. IDCases. 2016 Mar 7;4:38-40.
  • Ondič O, Neubauer L, Sosna B. Extraintestinal oxyuriasis – report of three cases and review of literature. Cesk Patol. 2014 Jul;50(3):152-4.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.