Zmiana pieluszki w nocy, czy powinnaś w tym celu budzić dziecko?

Zmiana pieluszki w nocy, czy powinnaś w tym celu budzić dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2018

Zmiana pieluszki dziecka jest bardzo ważna, aby uniknąć możliwych podrażnień skóry. To jak często należy zmieniać pieluchę zależy od różnych czynników, takich jak wiek czy sposób odżywiania. Kiedy niezbędna jest zmiana pieluszki. Bez wątpienia wywnioskujesz to z zachowania dziecka.

Pamiętaj, że dziecko może cierpieć na odparzenia lub podrażnienia wynikającego z noszenia brudnej pieluszki przez dłuższy czas. Inne problemy, które mogą z tego wynikać to zapalenie skóry lub infekcje.

Ponieważ każde dziecko jest inne najważniejsze jest poświęcanie należytej uwagi i umiejętna obserwacja zachowania.

Zmiana pieluszki u noworodków

Jeśli masz małe dziecko, często konieczna jest zmiana pieluszki. Jego żołądek jest bardzo mały, a układ trawienny się dopiero rozwija – działa powoli, ale szybko wydala jedzenie. Z drugiej strony, odstępy między karmieniami maluszka wynoszą zaledwie 2-3 godziny. Zazwyczaj będzie on jadł kilka razy w ciągu dnia i około trzech razy w ciągu nocy.

W rezultacie, ważne jest, aby zwracać uwagę na potrzeby maluszka zwłaszcza po karmieniu. Noworodki często wymagają zmiany pieluszki natychmiast po nim. Dobrym pomysłem jest także odbicie dziecka po każdym karmieniu.

Również zimno może sprawić, że będą częściej oddawać mocz. Pamiętaj, że mocz pochodzi z wodnego środowiska o innej temperaturze. Może to również zostać wywołane przez zmianę pieluchy, więc nie zdziw się, jeśli dziecko siusia podczas przebierania.

Przebieranie niemowlaka

Zmiana pieluszki u starszych dzieci

Wraz z rozwojem Twojego dziecka, może ono wymagać rzadszych zmian pieluszki. Będzie jednak produkować więcej moczu, a uczucie towarzyszące mu przy mokrej pieluszce będzie dla niego nadzwyczaj niekomfortowe. Dziecko może zacząć płakać, aby wyrazić ten dyskomfort. Ważne jest, aby rozpoznać kiedy jego płacz wskazuje na potrzebę zmiany pieluszki.

Ogólnie rzecz biorąc, dzieci zaczynają lepiej się wypróżniać, gdy zaczynają raczkować. Ruch nóg ułatwia trawienie. Oznacza to, że częściej będą wymagały zmiany pieluchy w ciągu dnia. Jednak niektóre dzieci potrzebują co najmniej jednej zmiany pieluchy również w nocy, w zależności od nawyków żywieniowych.

Czy powinnam zmieniać ich pieluchę podczas snu w nocy?

Powinnaś zwracać uwagę na to, kiedy pielucha maluszka wymaga zmiany, w każdym wieku i niezależnie od tego, czy jest to dzień czy noc. Jednak każdy etap rozwoju dziecka ma inne potrzeby. Noworodki wymagają ciągłych zmian pieluch, ale ich sen jest nieregularny. Przebudzenie ich, aby zmienić pieluchę w ciągu dnia ukształtuje ich nawyki snu. Może to tworzyć szkodliwe wzorce. Jeżeli jednak zrobimy to poprawnie, pomożemy im ustanowić dobre nawyki jeżeli chodzi o sen.

Wraz z rozwojem dzieci będziemy dbać o ich nawyki higieniczne. Będą same zauważać, kiedy będzie potrzebna zmiana pieluszki. Będzie to narzędzie które w przyszłości pomoże nam trenować dzieci w kontrolowaniu ich potrzeb fizjologicznych.

Sen dziecka a zmiana pieluszki.

Wiele dzieci ucina sobie długie drzemki w ciągu dnia, ale nie może spać w nocy lub często się budzi. Każde dziecko jest inne. Dzieje się tak gdy dziecko nie ma prawidłowo ustalonej rutyny snu i kiedy myli czas na spanie z czasem wstawania.

Aby uniknąć drastycznej zmiany harmonogramu, zalecamy pomagać im stopniowo przyzwyczajać się do hałasów w ciągu dnia, światła słonecznego i aktywności w ciągu dnia. Jeśli potrzebują zmiany pieluchy podczas drzemki w ciągu dnia, możemy skorzystać z tego, budząc je muzyką. Ewentualnie moglibyśmy zrobić im ciepłą kąpiel lub nakarmić.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.