Napady małe u dzieci: jak rozpoznać petit mal

Napady małe u dzieci: jak rozpoznać petit mal

Ostatnia aktualizacja: 04 grudnia, 2018

Czy wiesz, czym charakteryzują się napady małe i potrafisz je rozpoznać? Dlaczego rozpoznanie objawów jest tak ważne? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym są napady małe, dawniej nazywane petit mal.

Napady małe, czyli chwilowa utrata świadomości, są zaburzeniami neurologicznymi, które zwykle pojawiają się w okresie niemowlęcym i znikają przed osiągnięciem dorosłości. Zwykle nie są poważne i w większości przypadków znikają z czasem.

Epizody petit mal trwają bardzo krótko. Z reguły powodują chwilową utratę przytomności i trwają zaledwie kilka sekund, a bardzo rzadko ponad minutę.

Rokowanie dla tego rodzaju napadów jest pozytywne: są one zwykle nieszkodliwe i nie stanowią długoterminowego zagrożenia dla dziecka.

W wielu przypadkach napady małe u dzieci mogą zostać całkowicie niezauważone przez rodziców. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, jak je zidentyfikować. W ten sposób, jeśli wystąpią, będziesz wiedzieć, co robić i nie wpadniesz w panikę.

Napady małe, petit mal

Jak wspomnieliśmy na początku, napady małe noszą również nazwę petit mal. Jest to określenie pochodzące z języka francuskiego oznaczające „małą chorobę”. Nazwa wzięła się stąd, że epizody te są często niedostrzegalne i zasadniczo nie stanowią poważnego zagrożenia fizycznego.

Ale dlaczego w ogóle występują? Powód jest bardzo prosty: brak równowagi w neuroprzekaźnikach w mózgu dziecka.

Oznacza to, że przez kilka chwil, nienormalna aktywność elektryczna przeskakuje pomiędzy neuronami. Napady małe są jednym z rodzajów napadów, które występują u pacjentów z epilepsją.

Przyczyna napadów małych u dzieci nie została zidentyfikowana, ale uważa się, że rolę odgrywają tutaj czynniki genetyczne.

Napady małe - utrata świadomości

Jak zidentyfikować napady małe

Niektóre dzieci mogą mieć różne napady małe w ciągu dnia. Epizody mogą powtarzać się przez kilka tygodni lub miesięcy.

Ogólnie rzecz biorąc, objawy pojawiają się nagle. Najbardziej zauważalnym objawem jest pusty, roztargniony lub senny wyraz twarzy.

Dziecko może sprawiać wrażenie, że śni na jawie lub jest pochłonięte własnymi myślami.

Dzieci dotknięte tym rodzajem ataku padaczkowego wydają się „nie kontaktować” lub być nieobecne myślami.

Prostym testem sprawdzającym napady małe jest próba interakcji z dzieckiem. Porozmawiaj z nim, poklep je po głowie lub ramieniu, zaproponuj mu słodycze lub zapytaj, co myśli.

Chodzi o to, aby pomóc dziecku „wrócić na ziemię”, jeśli jest po prostu zamyślone.

Innymi słowy, jeśli Twoje dziecko jest po prostu rozproszone, zareaguje na Twoją próbę nawiązania kontaktu. Ponadto, powinno pamiętać, co się z nim działo, gdy było nieobecne myślami.

Jeśli jednak Twoje dziecko nie zareaguje i nie będzie pamiętać, co się z nim dzieje, może to oznaczać, że właśnie doświadczyło petit mal.

Rodzaje napadów małych

  1. Napady typowe. Dotyczą na ogół napadów padaczkowych, które zanikają wraz z wiekiem. Głównym objawem jest nagła utrata świadomości, opisana powyżej. W niektórych przypadkach mogą występować bardzo nieznaczne mimowolne ruchy twarzy. Po przejściu napadu dziecko wraca do normy, jak gdyby nic się nie stało.
  2. Napady nietypowe. Napady te występują u dzieci cierpiących na epilepsję lub encefalopatię. Tego typu napady mogą powodować trudności psychomotoryczne. Podobnie jak w przypadku napadów typowych, głównym objawem jest utrata świadomości. Jednak w tym przypadku początek i koniec epizodu może być mniej gwałtowny. Napady mogą pozostać niezauważone, szczególnie, gdy problem nie został jeszcze zdiagnozowany.
  3. Napady złożone. Jedną z charakterystycznych cech tego typu napadów jest pojawienie się aury; specyficznej wizualnej oznaki lub innej wskazówki ostrzegającej o zbliżającym się napadzie. Są bardziej rozbudowane, trwają nawet minutę lub dłużej. Dziecko może wykonywać dziwne, powtarzające się ruchy podczas epizodu.
Chłopiec podczas elektroencefalografii

Diagnoza

Neurolog oceni stan dziecka, przeprowadzając badanie fizykalne, które może obejmować elektroencefalografię (EEG).

Ten test pozwoli postawić dokładną diagnozę. Lekarz może również przeanalizować czynniki takie jak przypadku padaczki w rodzinie.

Leczenie napadów małych u dzieci

W celu leczenia napadów małych u dzieci neurolodzy często przepisują określone leki przeciwpadaczkowe. Zasadniczo istnieje stosunkowo krótki cykl leczenia przy zachowaniu bardzo niskich dawek.

Gdy lekarz zdecyduje, że leczenie przyniosło pożądany efekt, pacjent może przerwać przyjmowanie leku. Jednak podobnie jak w przypadku wielu innych procesów leczenia, pacjenci powinni zaniechać leczenia stopniowo, pod nadzorem lekarza. W ten sposób organizm jest w stanie przyzwyczaić się do działania bez leków.

Oczywiście zdrowy styl życia jest zawsze najlepszym uzupełnieniem każdej recepty, jaką może przepisać lekarz. Oznacza to przestrzeganie zdrowej, zrównoważonej diety i zdrowego stylu życia charakteryzującego się dużą aktywnością fizyczną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Absence Epilepsy at the Hospital Nacional Cayetano Heredia (1998 – 2002). Rev Med Hered 15 (2), 2004 89.
  • Loiseau P. Childhood absence epilepsy. En: Roger J, et al, eds. Epileptic syndromes in infancy, childhood and adolescence. London: John Libby & Co 1992;132-150.
  • T. Durá Travé, ME. Yoldi Petri. Ausencias típicas: características epidemiológicas, clínicas y evolutivas. 64: (1), 2006, 1-110. DOI: 10.1016/S1695-4033(06)70005-4
  • A Covanis – Childhood Absence Epilepsy en “Atlas of Epilepsies” C. P. Panayiotopoulos (ed.) Springer-Verlag London 2010.
  • J Roger, M Bureau, Ch Dravet, P Genton, CA Tassinari, P Wolf – “Les syndromes epileptiques de l’enfant et de l’adolescent“. 4ème édition. John Libbey Eurotext, 2005.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.