Rola Taty w karmieniu piersią, dlaczego tak ważna

Kiedy jest mowa o karmieniu dziecka na pierwszą myśl przychodzi nam mama, jednak rola taty w karmieniu piersią jest równie ważna.
Rola Taty w karmieniu piersią, dlaczego tak ważna
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 20 czerwca, 2018

Rola taty w karmieniu piersią w dzisiejszych czasach jest przedmiotem wielu dyskusji. Ojcowie odgrywają fundamentalną rolę w rozwijającej się rodzinie, niestety ich rola jest często niesprawiedliwie spychana na drugi plan.

Stanie się rodzicem to z pewnością jedna z najcudowniejszych chwil w życiu człowieka. Dla mam wątek ciąży, porodu, wychowania jest bez tajemnic, gdyż dostępnych jest wiele informacji na ten temat. Kobiety rozmawiają między sobą o tych kwestiach. Wśród mężczyzn – przyszłych ojców sprawa wygląda już trochę inaczej. Pozwólmy, aby rola taty w karmieniu piersią była równie ważna, jak dla świeżo upieczonej mamy.

Kobiety mogą łatwo znaleźć informacje na temat tego, co robić przed, w trakcie i po ciąży oraz na każdym etapie życia dziecka. Ale co z tatusiem?

Ojcowie mogą i w zasadzie powinni mieć podstawowe, jak również ważne zadania w opiece nad swoimi dziećmi. To nie jest tylko kwestia wyboru. Zadania związane z byciem tatą pozwolą zbudować solidną więź pomiędzy ojcem, a jego dziećmi.

Dlatego tak ważna jest rola taty w karmieniu piersią.

Tato zapewnia wsparcie w okresie karmienia piersią

W całej opiece nad noworodkiem, karmienie piersią jest prawdopodobnie tym, które wymaga najwięcej czasu i powoduje fizyczne wyczerpanie dla mamy.

Chociaż niektórym matkom karmienie piersią przychodzi łatwiej niż innym, każda z nich potrzebuje dodatkowej ręki (a czasem nawet kilku), aby wykonywać powierzone zadanie spokojnie i móc cieszyć się tym czasem.

bardzo ważna rola taty w karmieniu piersią

Rola ojca w karmieniu piersią ma fundamentalne znaczenie. Jest on głównym źródłem wsparcia dla mamy zarówno w dzień, jak i w nocy.

Jest to szczególnie ważne w pierwszych tygodniach po porodzie, kiedy opieka nad dzieckiem wymaga największej pracy, a świeżo upieczeni rodzice wciąż dostosowują się do nowych ról i wyzwań.

Praca Taty podczas karmienia piersią:

  • Ojciec powinien być zaangażowany w decyzję o karmieniu piersią.
  • Musi on wiedzieć tyle samo o karmieniu piersią, jak i matka. Oznacza to zaangażowanie się w czytanie, słuchanie doświadczeń innych oraz uczestniczenie w konsultacjach dotyczących karmienia piersią. Tylko ojciec, który rozumie wspaniałe zalety mleka matki dla fizycznego, poznawczego i emocjonalnego rozwoju ich dziecka, będzie mógł być najlepszym sprzymierzeńcem.

Ojciec musi wczuć się w rolę matki i wspierać ją w wyzwaniu, jakim jest karmienie piersią.

Należy zrozumieć, że niektóre kobiety uważają, iż karmienie piersią jest nieco skomplikowane w tempie wymaganym przez ich dziecko. Korzyści jednak są ogromne.

rola taty w karmieniu piersią najważniejszy etap wychowania
  • Ojciec musi być obrońcą matki w obliczu tysięcy bezmyślnych uwag, a także zaleceń rodziny i przyjaciół. Muszą pracować jako zgrany zespół.
  • Ojciec powinien cieszyć się tym czasem tak samo, jak matka. Ta mistyczna więź w momencie karmienia piersią musi obejmować wszystkich trzech członków rodziny.
  • Ojciec może pomóc w czynnościach związanych z karmieniem piersią. Pomaga między innymi w trzymaniu dziecka w stanie snu podczas karmienia, przynosząc wodę mamie, znajdując dla ukochanej wygodne miejsce do leżenia z poduszkami (tatusiowie są w tym najlepsi!), pomoc w pozbyciu się gazów i przebieranie dziecka.
  • Ojciec może również pomóc w pracach domowych. Karmienie piersią to działanie, które zajmuje dużo czasu i wiele matek zgłasza, że ​​czują się zestresowane, ponieważ spędzają czas “siedząc bezczynnie”. Ojciec może pomóc w takich obowiązkach jak mycie naczyń, składanie ubrań i przygotowywanie posiłków, aby matka mogła mieć więcej czasu dla siebie samej i dla dziecka.
  • Ojciec może przyjmować odwiedzających, którzy przychodzą do domu, aby spotkać maleństwo – pełniąc tym samym rolę dobrego gospodarza.

Rola taty w karmieniu piersią jest niezbędna

Jeśli chcesz, aby ojciec Twojego dziecka odgrywał aktywną rolę w jego rozwoju i dzieciństwie, karmienie piersią stanie się do tego kluczem. To, że kobieta posiada biust, nie oznacza, że karmienie piersią jest zadaniem, w którym będzie uczestniczyć sama. Rola ojca w karmieniu piersią jest równie ważna.

Daj ojcu szansę pokazania, że ​​on także wie o swoim dziecku tyle samo, co Ty. Ciesz się, że masz partnera w tym procesie. Ojciec jest najlepszą osobą wspierającą matkę – jej powiernikiem i jej nieodłączną pomocą. Pozwól ojcu wejść w tę rolę i oboje czerpcie z tego same korzyści.

Rola ojca w karmieniu piersią jest niezastąpiona

Ojcowie, którzy byli aktywnym uczestnikiem procesu karmienia piersią, opisują to jako doświadczenie, którego nie zamieniliby na nic innego.

Tatusiowie czasami spadają na piąte miejsce po dziecku, matce, babkach, ciotkach i sąsiadach… Nie pozwólmy na to. Spraw, aby świeżo upieczony tato czuł się usatysfakcjonowany swoją podstawową rolą jako członka tej nowej rosnącej rodziny.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.