Guzki śpiewacze i polipy - czy możesz je mieć?

Guzki śpiewacze i polipy - czy możesz je mieć?

Ostatnia aktualizacja: 16 października, 2019

Czym są guzki śpiewacze i polipy? Można je uznać za uszkodzenia krtani, które powstają w wyniku różnych urazów. Złe nawyki, które zbytnio przeciążają krtań, to jedna z głównych przyczyn takich problemów.

Guzki śpiewacze i polipy to jedne zaliczamy do jednych z najczęściej występujących urazów krtani. Wyglądają jak niewielkie i łagodne narośle umiejscowione na krawędziach strun głosowych. Mogą mieć różną etiologię, jednak w wielu przypadkach ich charakterystyka, diagnoza oraz leczenie przebiegają podobnie.

Guzki powstają zazwyczaj z powodu “nadużywania” strun głosowych. Polipy i guzki na strunach głosowych mogą pojawić się u osób, które nadwyrężają głos podczas śpiewu. To samo może dotknąć nauczycieli uczących w klasach z dużą liczbą uczniów, którzy muszą mówić głośno, aby zostali usłyszani.

U kogo mogą wystąpić guzki śpiewacze i polipy?

Po pierwsze, na wystąpienie guzków śpiewaczych i polipów narażone są wszystkie osoby, które używają głosu podczas pracy – od operatorów telefonów, śpiewaków, aktorów, mówców i nauczycieli po sprzedawców ulicznych.

Dziewczynka trzymająca się za gardło - guzki śpiewacze

Nawyk zbyt głośnego mówienia mogą wyrobić w sobie również osoby cierpiące na ubytki słuchu, co także wywołuje uszkodzenia strun głosowych. Każde działanie, które nadwyręża głos, może prowadzić do pojawienia się guzków śpiewaczych lub polipów.

Na szczęście guzki śpiewacze i polipy są zawsze łagodne . Przyjmuje się, że powstają w wyniku stanów zapalnych krawędzi strun głosowych, gdzie zbierają się podczas mówienia. Te małe rany wywołane podrażnieniami często znikają po zastosowaniu odpowiedniego leczenia przez określony czas.

Objawy sugerujące obecność guzków śpiewaczych i polipów

Najczęstszy objaw to zmęczenie strun głosowych oraz szeroki wachlarz dolegliwości, które pojawiają się podczas mówienia . Głos zaczyna się łamać i staje się zachrypnięty.

Poza tym może pojawić się bezdech podczas wydechów, który uniemożliwia wypowiadanie średnich i długich zdań. W takim przypadku może dojść do przewlekłej dysfonii.

Oprócz tego stan zapalny może wywoływać kaszel, ból gardła, napięcie mięśni szyjnych, dyskomfort, a nawet ból. Dobry laryngolog będzie w stanie ocenić stan zaawansowania każdego przypadku. Następnie zaleci leczenie, którego należy przestrzegać.

Ocena i diagnoza guzków śpiewaczych i polipów

Możesz zauważyć, że po intensywnym dniu pracy masz często zachrypnięty głos, który z czasem staje się normalny. Kiedy powinnaś udać się do lekarza, aby sprawdzić, czy nie masz uszkodzonych strun głosowych? Jeśli chrypa nie przechodzi przez dwa lub trzy tygodnie, warto zacząć szukać jej przyczyny.

Chłopiec w łóżku z szalikiem na gardle

Podczas wizyty Twój lekarz oceni poziom zachrypnięcia lub dysfonii, przeprowadzając różne badania. Pierwsze z nich to analiza jakości głosu. Na podstawie rodzaju chrypy logopeda będzie w stanie określić czy trzeba wprowadzić leczenie czy też nie.

Drugie badanie to bezpośrednia obserwacja wykonywana podczas laryngoskopii. Aby jej dokonać, lekarz użyje lusterka nazywanego laryngoskopem. Lekarz może również zauważyć objawy, które wymagają wykonania biopsji. Robi się ją, aby wykluczyć raka. Takie badanie nazywane jest mikrolaryngoskopią.

Jak leczyć guzki śpiewacze i polipy?

W takich dolegliwościach zabiegi chirurgiczne to ostateczność. Guzki śpiewacze i polipy usuwa się chirurgicznie jedynie wtedy, gdy są bardzo duże lub są obecne od dawna. Zamiast tego lekarz postara się ocenić główne przyczyny ich powstawania

Laryngolog skieruje pacjenta do odpowiedniego lekarza, w zależności od tego, czy ma problem gruczołowy (nadczynność tarczycy), gastryczny (refluks) lub alergiczny. Jednak najlepsze leczenie guzków śpiewaczych i polipów, które łagodzi objawy, a nawet zapobiega ich wystąpieniu, to trening głosu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.