Plamy mongolskie u dzieci: przyczyny i leczenie

Wielu rodziców i lekarzy martwi się mongolskimi plamami u niemowląt. Jednak prawie nigdy nie odnoszą się do innych poważnych problemów medycznych. Dzisiaj opowiem Ci wszystko o tym stanie.
Plamy mongolskie u dzieci: przyczyny i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 30 lipca, 2021

Plamy mongolskie u niemowląt są również znane jako melanocytoza wrodzona, co jest właściwie poprawnym terminem. Zwykle jest to tylko jedna, duża, ciemna plamka, która często znajduje się w okolicy pośladkowej. Na szczęście jest to stan łagodny i z czasem znika.

W tym artykule omówimy jego główne cechy i wspomnimy o niektórych chorobach, które mogą pojawić się w tym samym czasie. Jeśli uważasz, że to ciekawy temat, przeczytaj nasz artykuł!.

Jakie są cechy charakterystyczne plam mongolskich?

Wrodzona melanocytoza.

Gdy ta zmiana pojawia się po raz pierwszy, rodzice mogą pomylić ją z krwiakiem, który powstaje, gdy małe naczynia krwionośne pod skórą pękają w wyniku urazu. Dzieje się tak, ponieważ plamy mongolskie są fioletowymi lub brązowymi plamami, które mogą osiągnąć rozmiar ponad pięciu centymetrów.

Ponadto plamki te są gładkie, mają nieregularny kształt (szczególnie u dzieci o skórze innej niż biała), nie zmieniają temperatury i nie powodują bólu.

Mogą pojawiać się od urodzenia lub w pierwszych tygodniach życia. Dlatego możemy powiedzieć, że ten stan dotyka noworodki w pierwszym miesiącu życia. Mimo tego, że plamy mongolskie zwykle znajdują się w okolicy pośladków, mogą występować także w kończynach lub innych obszarach ciała.

Dlaczego pojawiają się plamy mongolskie?

Pochodzenie tych plam łatwiej zrozumieć, gdy przeanalizujemy jej termin medyczny: wrodzona melanocytoza. Czy wiesz, czym są melanocyty? Są to specjalne komórki skóry zawierające melaninę, która jest głównym pigmentem odpowiedzialnym za różne kolory skóry.

W rzeczywistości, gdy komórki te są niszczone przez reakcję autoimmunologiczną, ludzie cierpią na bielactwo. W tym przypadku ludzie mają różnej wielkości plamy, które mają blady kolor, co jest spowodowane utratą tych komórek.

Melanocyty znajdują się w naskórku, który jest najbardziej powierzchowną warstwą skóry. Podczas rozwoju embrionalnego niektóre z tych komórek znajdują się w głębszej warstwie: skórze właściwej. Gdy te komórki nie zostaną utworzone na czas, stan ten może się rozwinąć. Dlatego nazywa się to również melanocytozą wrodzoną.

Czy to dotyczy innych chorób?

Tak. Chociaż te zmiany nie mają patologicznego konotacji, czasami pediatrzy przeprowadzają testy, aby dowiedzieć się, czy plamy mongolskie wiążą się z innymi schorzeniami. Niektóre z nich to na przykład:

  • Zespół Hurlera: znany również jako mukopolisacharydoza typu 1, jest wrodzoną chorobą metabolizmu. W takim przypadku niektóre cząsteczki przestają działać, co powoduje nagromadzenie pewnych substancji w różnych tkankach. W efekcie powoduje to problemy ze wzrostem i rozwojem psychomotorycznym.
  • Zespół Sturge’a-Webera: gdy to nastąpi, pojawia się naczyniak krwionośny (guz atakujący naczynia krwionośne), a dzieci mogą cierpieć na drgawki i zaburzenia metaboliczne.

Są to choroby uważane za rzadkie. Dlatego lekarzom może być trudno je zdiagnozować, chyba że pacjenci mają więcej objawów.

Czy plamy mongolskie można pomylić z innymi warunkami?

Tak, można. W rzeczywistości istnieje wiele chorób podobnych do melanocytozy skóry, które mają wspólne cechy dotyczące sposobu, w jaki się pojawiają. Tak byłoby w przypadku znamiona błękitnego Oty i znamiona Ito.

Neurofibromatoza to kolejne zaburzenie, które można pomylić z plamami mongolskimi. Dzieje się tak dlatego, że jej głównymi objawami są pojawianie się plam o wyglądzie kawy z mlekiem w różnych częściach ciała. Jednak zaburzenie to może z czasem powodować komplikacje neurologiczne.

Inną ważną cechą plam mongolskich jest to, że ze względu na podobieństwo do siniaków mogą wydawać się objawami krzywdzenia dzieci. Dlatego może prowadzić do różnych problemów. Mimo to, ponieważ plamy te pozostają na skórze przez bardzo długi czas, lekarze zazwyczaj prawidłowo je diagnozują.

Czy można leczyć to zjawisko?

Dziecko z pediatrą.

Plamy mongolskie nie wymagają specjalnego leczenia, ponieważ po kilku latach samoistnie znikają. Niektórzy specjaliści mogą zalecić unikanie ekspozycji na słońce. Co więcej, leczenie laserowe może być bardzo przydatne, jeśli plamy nie znikną po okresie dojrzewania.

Powszechna zmiana, na którą jednak warto zwrócić uwagę

Chociaż jest to stan łagodny, powinieneś udać się do pediatry lub dermatologa, gdy tylko zauważysz te plamy, zwłaszcza jeśli Twoje dziecko ma inne objawy. Pamiętaj, aby nie stosować medycyny naturalnej do leczenia tego schorzenia, ponieważ może to pogorszyć sytuację.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dorado Criado M, Fabra Garrido C, Rueda Carnero JM, Molina Gutiérrez MA. Mancha mongólica atípica: un reto diagnóstico. Rev Pediatr Aten Primaria. 2018;20:245-7.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.