Biały szum - co to jest i dlaczego jest korzystny dla wszystkich?

Biały szum - co to jest i dlaczego jest korzystny dla wszystkich?

Ostatnia aktualizacja: 01 stycznia, 2019

Biały szum jest sygnałem, który nie ma określonego wzorca. Jest to wynik połączenia wszystkich słyszalnych częstotliwości w zakresie od 20 do 20 000 Hz.

W tym artykule dowiesz się o korzyściach zdrowotnych, które powoduje biały szum dla dzieci i dorosłych.

Co to jest biały szum?

Słowo “hałas” ma różne znaczenia. Hałas może być zakłóceniem, zniekształceniem lub nieartykułowanym uczuciem na poziomie słuchowym.

To słowo pochodzi od łacińskiego słowa: “nudności”, które odnosiło się do uczucia dyskomfortu lub rozdrażnienia.

Biały szum charakteryzuje się częstotliwościami (niska, średnia, wysoka), które mają równy poziom amplitudy w tym samym czasie.

To samo dzieje się na poziomie optycznym z białym światłem. Właśnie dlatego biały szum otrzymał tę nazwę.

Deszcz za oknem

Biały szum a zdrowie

Istnieje kilka badań dotyczących wpływu białego szumu na zdrowie, ale żadne z nich nie jest rozstrzygające. Dlatego potrzebne są dalsze badania, aby określić jego wpływ na organizm ludzki.

Mówi się, że biały szum przynosi korzyści dla zdrowia, ponieważ zachęca do medytacji i koncentracji. W ten sam sposób te dźwięki pomagają zwalczyć bezsenność, umożliwiając relaks.

Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że te, które były wystawione na inne hałasy, zachowały w pamięci mniej rzeczy niż te, które zostały narażone wyłącznie na biały szum.

Związek między różnymi rodzajami hałasu

Biały szum łączy inne dźwięki, ale ich nie eliminuje. Z tego powodu, że mózg słucha tysięcy częstotliwości jednocześnie, nie jest w stanie odróżnić danego w tym samym czasie. W konsekwencji, prawidłowe użycie białego szumu może pomóc w maskowaniu pewnych dźwięków dochodzących z ulicy. Wśród nich są hałas ruchu ulicznego, odgłosy sąsiadów lub prace budowlane na drogach publicznych.

W ten sposób możesz odpoczywać, uczyć się lub pracować, ponieważ ten rodzaj hałasu pomaga zwiększyć Twój poziom koncentracji.

Szumy uszne to zjawisko słuchowe charakteryzujące się słyszanymi dźwiękami, które nie występują poza uchem. Dlatego własnie te dźwięki generują cierpienie i bezsenność. Przy pomocy białego szumu można jednak znacznie zmniejszyć ten stan.

Biały szum a dzieci

Często mówi się o korzyściach, jakie biały szum może mieć na dzieci. Niektórzy eksperci twierdzą nawet, że ma on relaksujący wpływ na najmłodszych w domu. Integruje on bowiem lub pochłania każdy hałas, który mógłby przeszkadzać dziecku. Po kilku minutach niemowlęta mogą osiągnąć stan relaksu i spokój.

Poprzez zwiększenie stopnia relaksacji, biały szum pomaga dzieciom dłużej spać. Dlatego czynniki te są odpowiedzialne za zmniejszenie stresu u niemowląt. Natomiast zmęczenie wynikające z aktywności i ruchów w ciągu dnia lub nadmiernej stymulacji może stresować noworodka.

Wiatrak

Inna hipoteza o zaletach białego szumu u noworodków wskazuje, że otoczenie dźwiękowe w macicy podczas ciąży bardzo go przypomina. Dlatego generuje uczucie przyjemności, bezpieczeństwa i spokoju u dziecka.

Kolejną korzyścią białego szumu u niemowląt jest uspokojenie płaczu. W rezultacie unikają trwającego zbyt długo stresu. Specjaliści twierdzą też, że ważne jest, aby dzieci nie przyzwyczaiły się do snu spowodowanego przez ten rodzaj dźwięku. Musi być używany tylko okazjonalnie, nie każdej nocy.

Jaki ma wpływ na dorosłych?

U dorosłych natomiast, podczas fazy snu REM, kontakt z białym szumem działa jako stymulator mózgu. Dzięki temu pomaga nam osiągnąć stan relaksu, który tworzy korzystne warunki do snu. Obecnie można znaleźć wiele urządzeń emitujących ten rodzaj dźwięku. Istnieją aplikacje dla urządzeń mobilnych, które mają kilka opcji białego szumu do wyboru.

Na ten moment wszystkie te innowacje koncentrują się na oferowaniu rozwiązania problemu bezsenności. Specjaliści zalecają unikanie bardzo częstego kontaktu z tym rodzajem dźwięku ustawionego na bardzo dużą głośność. U dzieci poziom hałasu nie powinien przekraczać 50 decybeli.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Maqueda Blasco J., Ordaz Castillo E., Cortés Barragán R.A., Gamo González M.F., Bermejo García E., Silva Mato A., Asunsolo del Barco A. “Efectos extra-auditivos del ruido, salud, calidad de vida y rendimiento en el trabajo; actuación en vigilancia de la salud” Escuela Nacional de Medicina del Trabajo. Instituto de Salud Carlos III. Ministerio de Ciencia e Innovación. Madrid. 2010.
  • Pantley, E. (2016). The no-cry sleep solution for newborns: amazing sleep from day one. McGraw-Hill.
  • Spencer, John & J Moran, D & Lee, A & Talbert, David. (1990). White noise and sleep induction. Archives of disease in childhood. 65. 135-7. 10.1136/adc.65.1.135.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.