Okrutni rówieśnicy: naucz swoje dziecko się przed nimi bronić

Okrutni rówieśnicy to element rzeczywistości, w jakiej funkcjonują nasze dzieci. Warto nauczyć maluchy jak się przed nimi bronić.
Okrutni rówieśnicy: naucz swoje dziecko się przed nimi bronić
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Okrutni rówieśnicy, bullying, zastraszanie i przemoc fizyczna oraz psychiczna to częste problemy, jakich doświadczają nasze dzieci. Jak dowodzą statystki Instytutu Innowacji Edukacyjnych, jeden na czterech uczniów doświadcza różnego rodzaju nadużyć w szkole.

Problem ten wpływa nie tylko na relacje dziecka z rówieśnikami, ale także obniża jego poczucie własnej wartości i poziom zaufania. Dlatego warto nauczyć malucha, że nie wszyscy ludzie są dobrzy, a niektórzy cierpią na problemy emocjonalne.

Nie chodzi o wpajanie dziecku paranoi, ale o wyjaśnienie charakterystyki toksycznych osób, które nie wnoszą nic pozytywnego do naszego życia, a jedynie rozczarowania, frustracje i nieprzyjemne doświadczenia.

Okrutni rówieśnicy: dlaczego warto się przed nimi bronić?

Przekonasz się, że nauczenie dziecka bronienia się przed okrutnymi rówieśnikami przyniesie wiele korzyści, gdyż w ten sposób przygotujesz je do konfrontacji z przemocą w szkole oraz do radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych. Wzmocni to jego autonomię i poczucie pewności.

To oczywiste, że chcesz zawsze być przy maluchu i chronić go przed niebezpieczeństwami pojawiającymi się wokół, ale z czasem dziecko dorasta i chce samo kontrolować swój czas i przestrzeń oraz uniezależniać się od innych.

Dziecko powinno być gotowe do konfrontacji z przeciwnościami losu i umieć bronić się przed okrutnymi rówieśnikami oraz znać swoją wartość.

Okrutni rówieśnicy: jak nauczyć dziecko bronić się przed nimi?

Naucz dziecko odpierać ataki

W przypadku bullyingu da się zawsze ustalić przyczynę lub prowokację działającą jak przynęta na okrutne dzieci, które lubią ranić i atakować słabszych. Niestety jest to bardzo skuteczna strategia. Aby pomóc dziecku, naucz je odpierać tego typu ataki – wyposażysz je w skuteczne narzędzie do obrony na całe życie.

Smutne dziecko

Możesz zastosować w tym calu następujące strategie:

  • Wyjaśnij dziecku korzyści płynące z ignorowania okrutnych komentarzy rzucanych przez inne dzieci. Ich zachowanie jest bowiem odzwierciedleniem ich krajobrazu wewnętrznego, czyli jedynie projekcją.
  • Naucz dziecko jak odpowiadać na ataki w skuteczny sposób lub zasugeruj, by odchodziło z podniesioną głową, jakby go to nie obchodziło.
  • Wpój maluchowi, że unikanie przemocy nie jest jednoznaczne z tchórzostwem. To natomiast skuteczna strategia obrony, gdy nie ma sensu płynąć pod prąd.
  • Wyjaśnij dziecku, że warto ignorować okrutnych rówieśników. Zawsze można się oddalić lub schronić w towarzystwie kolegów. To najodważniejsze i najrozsądniejsze wyjście z sytuacji.

Wyposaż dziecko w techniki kontroli emocjonalnej

Możliwe, że dziecko, które dokucza twojemu maluchowi potrzebuje poczucia władzy i uwagi. Próbuje więc denerwować innych i wyprowadzać ich z równowagi. Gdy potencjalna ofiara ustąpi pod wpływem ataku i okaże słabość, zapewne będzie częściej nękane.

Dlatego też lepiej, by dziecko nie okazywało emocji w takich sytuacjach. To trudne i wymaga dużo cierpliwości i praktyki. W tym celu możesz zaproponować kilka prostych i efektywnych strategii:

  • Ćwicz z dzieckiem cierpliwość i wytrwałość. Zaproponuj mu, by policzyło do 10 zachowując kamienną twarz i oddychając głęboko.
  • Nie sugeruj strategii oko za oko ani odpowiadania przemocą na przemoc – w ten sposób wpajasz negatywne wartości. Ucz empatii i zrozumienia dla cudzych zachowań.
  • Wytłumacz dziecku, jakie zalety ma traktowanie innych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Jeśli okrutny kolega zostanie potraktowany w przyjazny sposób, wpadnie w stan dezorientacji i nie będzie wiedział, co się dzieje.

Zachęcaj do poszukiwania wsparcia

Innym sposobem na wpajanie dziecku sposobów obrony przez bullyingiem jest zachęcanie dziecka do unikania go, gdyż nękanie najczęściej uderza w bezbronne, niepewne i słabe dzieci. Dlatego też warto rozmawiać z maluchem i uczyć go poszukiwania wsparcia.

Mama przytulająca dziecko

Powiedz dziecku, że proszenie o pomoc nie jest synonimem słabości. To okazja do przeprowadzenia autokrytyki i rozpoznania własnych słabych punktów celem rozwiązania problemów.

Postaw na pierwszym miejscu komunikację z dzieckiem

Kluczem do rozwiązywania problemów jest dobra komunikacja i dialog pomiędzy rodzicami a dziećmi. Maluch powinien wiedzieć, że może liczyć na pomoc, wsparcie i zrozumienie ze strony rodziców.

Dzieci maltretowane i padające ofiarą nadużyć często zamykają się w sobie i nie rozmawiają z nikim o upokorzeniach czy groźbach. Warto zachęcać dziecko do komunikowania problemów. Tylko wówczas mamy szansę mu pomóc.

Zawsze dawaj dziecku znać, że dobrze zrobiło, gdy tylko opowie ci o nieprzyjemnych wydarzeniach. Niech wie, że wyrażanie uczuć i dzielenie się wydarzeniami to pożądane zachowanie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.