Nauczanie nieformalne: jakie ma znaczenie?

Nauczanie nieformalne: jakie ma znaczenie?
María Matilde

Napisane i zweryfikowane przez pedagog María Matilde.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dzieci uczą się nie tylko w sposób formalny, ale również podczas wykonywania wielu codziennych aktywności. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się na czym polega nauczanie nieformalne.

Nauczanie nieformalne polega na pozyskiwaniu wiedzy poza klasą. Można powiedzieć, że jest to cała wiedza, jaką zdobywa się poza szkołą.

Na przykład dzieci cały czas uczą się nowych rzeczy w domu, uprawiając sporty lub wykonując inne aktywności, rozmawiając z przyjaciółmi i podczas innych czynności. To niezwykle istotne, ponieważ musimy cały czas zdobywać nową wiedzę i doświadczenia. Dzieci muszą uczyć się we wszystkich obszarach życia, nie tylko w szkole.

Nauczanie nieformalne: najważniejsze cechy

Nauczanie nieformalne ma miejsce podczas wszystkich codziennych aktywności, takich jak praca, czas spędzany z rodziną, a nawet zabawa. Oznacza to, że występuje podczas codziennych aktywności, gdy dzieci uczą się nowych umiejętności, a nawet zachowań.

Główna cecha nauczania nieformalnego to fakt, że zazwyczaj dochodzi do niego przez przypadek. Co więcej, często nawet nie orientujemy się, że się uczymy.

Nauczanie nieformalne, w przeciwieństwie do nauczania formalnego, wiąże się z nauką o życiu. Jest nieoczekiwane, niezaplanowane i o wiele bardziej praktyczne od nauki teoretycznej. Poza tym nauczanie formalne jest regulowane licznymi przepisami, zaś ten rodzaj kształcenia odbywa się w innym środowisku, spontanicznie lub aby osiągnąć cel.

Mama z córką w sklepie

Poza tym warto nadmienić, że w dzisiejszych czasach nowe technologie zapewniają wiele sposobności do nauczania nieformalnego. Istnieją miliony zasobów, platform i edukacyjnych aplikacji. Bez problemu można uzyskać dostęp do kursów, filmików i serwisów społecznościowych, które dają wiele możliwości uczenia się.

Obszary nauczania nieformalnego

Poza obszarem szkoły nauczanie nieformalne może odbywać się w każdym miejscu. Istnieje mnóstwo różnych środowisk, w których odbywa się nauczanie nieformalne. Zaliczamy do nich między innymi:

  • Pracę,
  • Dom,
  • Związek,
  • Ośrodek sportowy lub siłownię,
  • Wakacje,
  • Kino i teatr,
  • Konferencje i kursy (językowe, gotowania, DIY lub poświęcone określonym zawodom),
  • Warsztaty,
  • Zajęcia wykonywane w wolnym czasie, takie jak zakupy.

Oprócz tego, jak już wspomnieliśmy wcześniej, we wszystkich tych obszarach można korzystać z nowych technologii. Dzięki nim nauka staje się jeszcze łatwiejsza.

Tata majsterkujący z synem - nauczanie nieformalne

 

Znaczenie ciągłego uczenia się

Ten rodzaj nauczania jest niezwykle ważny, ponieważ sprawdza się w połączeniu z kształceniem formalnym, które odbywa się w szkole. Łącząc te dwa rodzaje nauczania pomagasz swojemu dziecku regularnie się uczyć. To, czego dzieci nauczą się dzięki tym doświadczeniom, zostanie z nimi na zawsze.

Dzięki temu mogą uczyć się o:

  • Spełnianiu określonych potrzeb lub rozwiązywaniu problemówzarówno w domu, jak i w pracy.
  • Rozwijaniu własnych zainteresowań, takich jak hobby lub inne rzeczy, które Cię interesują.
  • Spotykaniu innych ludzi bazując na wspólnych zainteresowaniach czy celach.
  • Uzupełnianiu, rozszerzaniu lub pogłębianiu nauczania formalnego.

Podsumowanie

Uczymy się w każdej sekundzie naszego życia, wykonując każdą czynność. Zawsze się uczysz, bez względu na to, gdzie akurat jesteś.

Nauczanie nieformalne pozwala nam poruszać się, rozwijać się, utożsamiać się z innymi i komunikować się z nimi. Krótko mówiąc, nawet jeśli to, co robimy, nie wydaje się istotne, to wszystkie nasze działania uczą nas ciągle czegoś nowego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.