Rozwód rodziców - trudny czas dla dziecka

Rozwód rodziców - trudny czas dla dziecka
Marián Carrero Puerto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Marián Carrero Puerto.

Ostatnia aktualizacja: 30 marca, 2019

Rozwód rodziców może mieć ogromny wpływ na psychikę dziecka. W poniższym artykule przedstawimy kilka porad jak przeprowadzić dziecko przez rozwód rodziców, aby ucierpiało możliwie w jak najmniejszym stopniu.

Dla dzieci rozwód rodziców to trudny okres. Nikt ani nic nie może dzieciom zastąpić miłości rodziców. Dlatego ważne jest aby rodzice też po rozwodzie angażowali się w wychowanie i rozwój swoich dzieci.

Kiedy między rodzicami nie dzieje się za dobrze, powinni pamiętać, że ich kłótnie są ich kłótniami i dzieci nie powinny o nich wiedzieć. Separacja czy rozwód to sprawy ze świata dorosłych i nie można ich przenosić do świata dzieci. Co oznacza, że nie można przed dzieckiem okazywać swojej wrogości czy niechęci względem partnera. Takie zachowanie tylko krzywdzi dzieci.

Czasem może się jednemu z rodziców wydawać, że po rozwodzie, dziecko bardziej kocha drugiego rodzica. Nie można jednak tak interpretować zachowania swojego dziecka. Należy postarać się zrozumieć i uszanować uczucia dziecka w tym trudnym dla niego okresie. 

Rozwód rodziców a wyjaśnienie sytuacji

Rozwodzący się rodzice powinni wykazać się chęcią do rozmów z dzieckiem i do słuchania go. Powinni wziąć pod uwagę możliwości poznawcze dziecka i jeśli jest wystarczająco duże powinni z nim porozmawiać i wyjaśnić nową sytuację rodzinną. Dziecko powinno dostać szansę powiedzenia co myśli i co czuje w tym trudnym momencie.

Dziecko może niezwykle silnie emocjonalnie przeżyć rozstanie rodziców. Dlatego to obowiązkiem rodzica jest pomóc w zrozumieniu mu co się dzieje. Przede wszystkim dziecku należy wyjaśnić, że:

1. Decyzja o rozstaniu jest decyzją dorosłych

Dziecko ani nie jest odpowiedzialne za decyzję rodziców, ani nie może w żaden sposób zmienić ich uczuć. Rodzice mogą przeżywać złość, rozczarowanie czy smutek z powodu swojego rozwodu i dziecko może czuć się tak samo. Dlatego ważne, aby słuchać co dziecko mówi, pytać jak się czuje i co myśli.

2. Rodzice rozwodzą się z sobą, a nie z dzieckiem

Nawet po rozwodzie, każde z rodziców powinno spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu. Wzajemne nieprzeszkadzanie sobie w tym i pozytywne odnoszenie się do spotkań dziecka z drugim rodzicem pomoże mu łatwiej przeżyć ten trudny okres.

Rozwód rodziców - dyskusja przy dziecku

3. Związek opiera się na miłości, szacunku i wspólnych celach

Jeśli w relacji między rodzicami brakuje tych elementów, rozstanie może się dla nich okazać dobrą decyzją.

Rodzice powinni rozumieć i szanować uczucia dziecka w związku z nową sytuacją rodzinną.

Rozwód rodziców trudnym czasem dla dziecka

Każda zmiana wiąże się z pewną dawką stresu. W zależności od wieku dziecka rozwód może mieć na nie różny wpływ. Poniżej przedstawiamy listę możliwych reakcji dziecka, w zależności od tego ile ma lat.

Dzieci do 6 roku życia

W tym okresie mogą się u dziecka pojawić zaburzenia snu, regres rozwojowy, poczucia winy czy agresja względem jednego z rodziców. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rozstanie rodziców. 

Ważne również, aby powiedzieć dziecku, że to, iż jedno z rodziców nie będzie mieszkało już z nimi pod jednym dachem to nie oznacza, że kontakt z nim się urwie. Oboje rodziców powinno nadal w pełni wykonywać swoje obowiązki rodzicielskie.

Dziecko powinno znać nowy adres rodzica wyprowadzającego się z domu. Powinno też wiedzieć, że w każdej chwili będzie się mogło z nim spotkać.

Dzieci pomiędzy 6 a 8 rokiem życia

W tym wieku dzieci mogą zadawać trudne pytania i wyraźnie okazywać swój smutek. Mogą mieć problemy z nauką, wybuchać złością czy popadać w konflikty. 

Ważne aby poświęcić odpowiednio dużo czasu na wyjaśnienie dziecku sytuacji i odpowiedzenie na wszystkie pytania, jakie mogą się pojawić. Możliwe, że wystąpi konieczność zwrócenia się o pomoc psychologa.

Oboje rodziców mimo rozwodu muszą nieustannie okazywać miłość dziecku. Powinno ono mieć też zapewnioną przestrzeń do wyrażenia swoich obaw i niepokojów. Rodzice powinni zapewnić dziecko, że zawsze będą przy nim.

Dzieci pomiędzy 8 a 12 rokiem życia

W tym okresie dzieciństwa dzieci mogą zachowywać się nieprzyjemnie. Mogą zamknąć się w sobie lub wręcz przeciwnie – kłócić się z rodzicem, które chciało rozwodu.

W takich sytuacjach należy mimo wszystko nadal zachęcać dziecko do otwartego wyrażania swoich uczuć. Wszelkie aktywności, które dziecko wykonywało wspólnie z każdym z rodziców powinny być kontynuowane.

Kłótnia rodziców


Nastolatkowie a rozwód rodziców

W wieku dojrzewania dzieci mają w zwyczaju uciekać w krąg swoich znajomych. Prawdopodobne jest też, że zbliżą się do rodzica, który jest wobec nich bardziej tolerancyjny.

W takiej fazie dorastania dziecka, ważne jest, aby otwarcie rozmawiać o nowej sytuacji rodzinnej. Rodzice muszą brać pod uwagę opinię dzieci i dbać o zaspokojenie ich potrzeb.

Podsumowując, rozwód rodziców to dla dzieci bardzo trudny okres. Rodzice muszą cały czas nadal tak samo opiekować się dziećmi i dbać o ich uczucia. Dzieci powinny mieć możliwość utrzymywania bliskiej relacji z każdym z rodziców, mimo ich rozstania.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.