Obecność dziadków w życiu dziecka - szczęście i bezpieczeństwo

Obecność dziadków w życiu dziecka - szczęście i bezpieczeństwo
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2021

Dzieci, którym towarzyszyła obecność dziadków to prawdziwi szczęściarze. Dzięki tej więzi wzbogaciło się ich życie emocjonalne, ustabilizowały uczucia i stworzyły się piękne wspomnienia, dzięki którym obecność dziadków stała się wiecznym dziedzictwem, które dzieci zabiorą ze sobą na zawsze.

Oczywiście, nie oznacza to, że dzieci, które nie miały szansy dorastać przy dziadkach będą mniej szczęśliwe. Nie. Chodzi o to, by zrozumieć, że obecność dziadków w dzieciństwie stwarza niepowtarzalną szansę na niezliczoną ilość pozytywnych bodźców, rozpieszczania i tworzenia więzi opartej na bezwarunkowej miłości, jaką dziadkowie są w stanie okazać. Wszystko to przekłada się w przyszłości na większą dojrzałość emocjonalną dziecka.

Innym ciekawym i zasługującym na uwagę aspektem jest fakt, że według pewnych badań, dzieci pilnowane przez dziadków zamiast oddawane do przedszkola znacznie szybciej nabywają umiejętności językowe i są znacznie silniejsze i odporniejsze emocjonalnie.

Oczywiście, czasami obecność dziadków w życiu dziecka zakrawa na luksus. Wiele par nie może sobie na niego pozwolić, dlatego są one zmuszone do posyłania dziecka do żłobka lub przedszkola. Jeżeli jednak w Twoim przypadku możliwe jest wspomaganie więzi dziadek – wnuczek, nie wahaj się, wspieraj ten proces. Dzięki temu ukształtujesz osobowość dziecka silnego, dojrzalszego i pozytywnie nastawionego do życia. Skorzystają na tym wszyscy.

Jak doskonale wiemy, dziadkowie mają ogromne, niewyczerpane wręcz pokłady miłości, magię w kieszeniach i zawsze gotowy uśmiech, który nigdy się nie wypala, wydobywając z naszych dzieci to, co najlepsze.

Obecność dziadków przynosi korzyści dzieciom od 3. roku życia

Chłopiec i gwiazdy

Od 0. do 3. roku życia dziecko potrzebuje przede wszystkim bliskości swoich rodziców. Jest to jego pierwszy krąg rodzinny i małe społeczeństwo, na którym tak wiele się uczy. To tutaj nawiązuje pierwsze więzi i kształtuje się jego mózg oraz pojęcie przywiązania.

Z czasem jednak malec zaczyna wchodzić w interakcje z otoczeniem, dotyka przedmiotów, chodzi, odkrywa i rozpoczyna proces komunikowania się. Wtedy to właśnie obecność dziadków zaczyna odgrywać bardzo istotną rolę.

Obecność dziadków wspomaga rozwój komunikacyjno – emocjonalny

Trzeba przyznać to otwarcie. Dziadkowie mają niezwykłą energię. Pojawienie się w ich życiu wnuków dodatkowo ją zwiększa, stanowiąc szansę na swoisty powrót do młodości. Dzięki temu mogą zacząć wykonywać nową rolę, którą wprost uwielbiają: zapewniać czułość, opowiadać historie, zapewniać słodycze, niespodzianki i chodzić na długie spacery po parku w ulubionym tempie ślimaka.

  • Etap wychowywania dzieci jest już za nimi. Nie muszą już narzucać norm i zasad. Rola dziadka i babci na tym nie polega i dziadkowie wcale nie mają już na to ochoty.
  • Obecność dziadków w życiu dziecka to nie to samo co władza rodzicielska. Wychowanie dziadków jest mniej restrykcyjne i pachnie wanilią, tchnie ciepłem letniego popołudnia i smakuje ulubionymi daniami dzieci.
  • Wszystkie te dynamiki w połączeniu z niezwykłymi wysiłkami dziadków, by mieć swój wkład w rozwój, działają stymulująco na umiejętności językowe dzieci. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, nie nabędzie się tych zdolności w żłobku.
  • Dziadkowie wchodzą w nieustanne interakcje z dziećmi. Niemalże bezwiednie zmieniają się tym samym w wielkich architektów ich zdolności komunikacyjnych.

Obecność dziadków pozostawia trwały ślad w życiu dzieci

Babcia z wnuczką

Dzisiejszy świat jest naznaczony pośpiechem. Jest bardzo chaotyczny i wszystko musi dziać się niezwykle szybko. Zarówno mama jak i tato doceniają obecność dziadków w życiu dziecka. Ci bowiem żyją bez presji i doskonale wiedzą, jak cieszyć się tym, co tu i teraz.

  • To, o czym nigdy nie powinniśmy zapominać to fakt, że dziadkowie w dzisiejszych czasach to osoby o młodym duchu, często cieszą się również dobrym stanem fizycznym oraz mają ochotę doświadczać, przeżywać i gromadzić nowe doświadczenia.
  • Dzięki swojemu doświadczeniu życiowemu nauczyli się już tego, co w życiu najważniejsze. Wiedzą, że dziedzictwo, jakie oferują swoim wnukom to coś znacznie więcej, niż dobra materialne: najważniejsze to zostawić w nich pozytywny ślad emocjonalny.
  • Dzieci i dziadkowie idą tym samym rytmem: jak nikt inny doceniają to, co “tu i teraz”. Z upodobaniem obserwują, jak robaczek wspina się na roślinkę, jak krople deszcze spadają na okno i jak kostka czekolady rozpuszcza się w szklance ciepłego mleka.

Wszystko zdaje się być magiczne, są to momenty, gdy dzieli się wspólnie piękne chwile. Obecność dziadków w życiu dziecka zapewnia im wyjątkową mądrość: umiejętność cieszenia się prostymi rzeczami. Bez udawania i fałszu. Czy może być coś piękniejszego?

Babcia czyta wnuczkowy

Dzieci rozpieszczone, dzieci szczęśliwsze i pewniejsze siebie

To jest właśnie klucz do dobrego wychowywania dzieci: maluchy, które są kochane, doceniane i szanowane wyrastają na szczęśliwszych ludzi, ponieważ wyrabiają sobie zdrowy pogląd na własny temat. Poczucie własnej wartości wyrobione w dzieciństwie pomaga cieszyć się lepszym życiem w dorosłości. Obecność dziadków odgrywa w tym niezwykle ważną rolę.

Będą oni w stanie się przyczynić do dobrego wychowania młodego człowieka, jeśli będą solidni, pełni optymizmu i mądrości a także z głową pełną sposobów na to, jak podejść do dziecka, aby otworzyć jego małe serduszko.

Nie wahaj się ani chwili. Jeżeli Twoi rodzice są wykonani z miłości nierdzewnej i niepalnych uczuć, pozwól im wejść do świata Twojego dziecka. Pomagaj wzmacniać tę więź. Niech w życiu codziennym dziadek i wnuczek dzielą ze sobą momenty, anegdoty i historie, które nigdy nie zostaną zapomniane.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.