Będziesz tatą? Oto 7 wielkich zmian, jakie Cię czekają

Będziesz tatą? Oto 7 wielkich zmian, jakie Cię czekają
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Będziesz tatą? Jakie pytania kłębią Ci się w głowie? Masz wątpliwości, obawy, nadzieje? To całkiem naturalne!

Gdy kobieta staje się matką, doświadcza w swoim życiu wielkich zmian – zmienia się jej ciało, pojawiają wahania hormonalne i konieczne są zmiany stylu życia. Okazuje się jednak, że we wszystkim tym zapomina się czasami o postaci mężczyzny, który również stoi w obliczu wielkich życiowych zmian.

Będziesz tatą? Nie daj się zaskoczyć, przygotuj się na poniższe sytuacje. Pomożemy Ci.

Będziesz tatą? Opowiemy Ci, jakie zmiany Cię czekają

1. Będziesz miał znacznie mniej czasu na swoje zajęcia

Jeżeli masz zwyczaj oglądania piłki nożnej ze znajomymi bądź spędzania mnóstwa czasu przed telewizorem, przygotuj się na zmiany. Będziesz miał na to znacznie mniej czasu.

Oczywiście, jak każdy człowiek potrzebujesz samotności i chwili relaksu dla siebie. Uważaj jednak – Twoje dziecko będzie wymagać troski, uwagi i miłości, dlatego gdy będziesz tatą, na pewno przyjdzie Ci ograniczyć czas przeznaczony na rozrywkę.

Tato śpi z dzieckiem

2. Będziesz miał więcej obowiązków

Będziesz tatą? To cudownie! Ojcostwo to jedno z najlepszych doświadczeń życiowych w życiu każdego mężczyzny. Podobnie jednak jak jest to w przypadku każdego przywileju, będzie to również wymagać wypełnienia większej ilości obowiązków.

Obowiązki ojca obejmują dbanie o dziecko w razie choroby, żywienie go, zmienianie pieluszek, wspólne odrabianie lekcji i całe mnóstwo innych zajęć. Jeśli będziesz tatą, zawczasu zaplanuj zmiany w swoim grafiku zajęć aby jak najlepiej wypełnić te nowe obowiązki.

3. Twoje zdolności i umiejętności zostaną wypróbowane

Gdy będziesz tatą, czeka Cię wykonywanie wielu zadań, o których dotąd nie miałeś pojęcia. Dostrzeżesz, że Twoje dziecko staje się dla Ciebie priorytetem, dzięki czemu wykształcisz w sobie umiejętności, o których nie miałeś pojęcia.

Pozwól żonie nieco Cię nauczyć, a już niedługo będziesz w stanie nosić dziecko, przewijać je, kąpać, uspokajać jego płacz, rozśmieszać je i usypiać.

4. Zmieni się sposób planowania wydatków

Jedną ze zmian, jakich musisz być świadomy, gdy będziesz tatą jest fakt, że całkowicie zmieni się finansowy wymiar rodziny. W budżecie rodzinnym należy uwzględnić koszt lekarstw, wizyt u lekarza i niespodziewanych wypadków. Pieniądze wydasz też na ubranka dziecięce, pieluszki, jedzenie i zabawki. Niektórzy rodzice już na tym etapie zaczynają też odkładać środki na studia dla dziecka.

Gdy będziesz ojcem, koniecznie musisz uwzględnić wszystkie te zmiany w swoim budżecie.

5. W dni wolne nie będziesz chciał spędzać cały swój czas z dzieckiem

Po całym tygodniu pracy z niecierpliwością będziesz wyczekiwał momentu wypoczynku z dziećmi. Pamiętaj, że zarówno mama jak i tato potrzebują jednak także towarzystwa przyjaciół i dalszej rodziny oraz nieco rozrywki we dwoje od czasu do czasu. Pomoże to uniknąć wypalenia się i uczucia, że dom stał się więzieniem.

Mężczyzna przytula brzuch ciężarnej kobiety

6. Zmieni się nieco Twój krąg znajomych

Od chwili gdy staniesz się tatą, zaczniesz nawiązywać więzi z innymi parami, które znajdują się na tym samym etapie życia. Bardzo trudno będzie utrzymać przyjaźń z Twoimi znajomymi, którzy nadal są singlami lub nie mają dzieci. Dlaczego? Zmniejszy się ilość czasu wolnego, jakim dysponujesz i zajęcia będą znacznie odmienne od tego, co robiłeś dotychczas.

7. Odkryjesz swój dotąd nieznany pierwiastek kobiecy

Gdy będziesz tatą, odkryjesz, że jesteś znacznie wrażliwszy niż by Ci się mogło wydawać. Zobaczysz w tym maleństwie odbicie siebie samego. Nagle ogarnie Cię czułość i miłość tak wielka, że nigdy nie miałeś nawet pojęcia o jej istnieniu.

Nagle czynności, które dotąd wydawały Ci się bardzo kobiece, staną się znacznie łatwiejsze do wykonania i przestaną być dla Ciebie jakimkolwiek wyzwaniem czy poświęceniem. Wszystko dla dobra dziecka.

Będziesz tatą lub planujesz ojcostwo? Oto kilka wskazówek dla Ciebie

  • Czas to najlepszy podarunek, jaki możesz dać swoim dzieciom. Postaraj się wykorzystać każdy moment, który możesz spędzić razem z nimi, obserwować ich rozwój to przywilej, którego nie możesz zmarnować.
  • Wykaż się cierpliwością i elastycznością. Pamiętaj, że jesteś na tym świecie po to, by nauczyć swoje dzieci tego, co będzie im potrzebne. W tym procesie pojawią się momenty kuszące o utratę cierpliwości. W takich chwilach spójrz tylko na ich pełne miłości twarzyczki, weź głęboki wdech i postaraj się uspokoić zanim cokolwiek powiesz lub zrobisz.
  • Rozmawiaj z dziećmi i baw się z nimi. W pierwszych latach życia dziecka jego największym przyjacielem jest ruch i aktywność oraz gesty. Bardzo łatwo uczą się poprzez ruch. Pamiętaj o tym i wykorzystuj to jak najczęściej.
  • Zwracaj uwagę na uczucia dziecka. Za każdym razem, gdy dziecko się uzewnętrznia, robi to oczekując informacji zwrotnej z Twojej strony. Podobnie jak nam dorosłym nie jest miło mówić do ściany, dla dzieci również nie jest to przyjemne.
  • Miłość i dyscyplina – idealne połączenie. Miłość, która uczy mądrze jest kluczem do wychowania dzieci na dobrych ludzi. Okazuj im całą miłość, jaką do nich czujesz, a jednocześnie ucz ich właściwego zachowania, wyznaczając rozsądne granice.

Choć wszystkie te zmiany, jakie pojawią się w Twoim życiu gdy będziesz tatą brzmią nieco radykalnie, otrzymasz najlepszą nagrodę, jaką mógłbyś sobie wymarzyć: miłość Twojego dziecka. Każdy z jego pocałunków, przytuleń i słów pełnych miłości z nawiązką odpłaci Ci za zmiany w stylu życia, na jakie się zdobyłeś.

Ciesz się tym nowym etapem życia i z radością przyjmij nową wersję siebie, przywitaj nowego mężczyznę, którego będą nazywać tatą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.