Niska tolerancja na frustrację u dziecka – jak pomóc maluchowi?

Niska tolerancja na frustrację u dziecka – jak pomóc maluchowi?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 14 listopada, 2018

Frustracja to to uczucie, które pojawia się, gdy coś nie idzie po naszej myśli lub gdy nie spełniają się nasze marzenia. Niska tolerancja na frustrację w dzieciństwie może sprawiać problemy w przyszłości. Dlatego też rodzice powinni nauczyć dziecko jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami, by wyrosło na cierpliwego i zdecydowanego dorosłego.

W tym artykule pokażemy, w jaki sposób możesz pomóc dziecku, dla którego niska tolerancja na frustrację stanowi spory problem. Aby maluszek był w stanie skutecznie działać w różnych sytuacjach, musi od najmłodszych lat uczyć się walki z frustracją.

Frustracja to uczucie, które pojawia się, gdy coś się nie udaje lub nie spełniają się nasze marzenia.

Wywołuje takie emocje jak smutek, złość, niepokój i zdenerwowanie. W takiej sytuacji każde dziecko może zareagować inaczej. Warto wiedzieć, jak może wyglądać niska tolerancja na frustrację u dzieci oraz jak ją rozpoznać.

Niska tolerancja na frustrację – cechy dzieci

Nie pomagasz dziecku starając się chronić je przed frustracją i dając mu wszystko, czego zapragnie.

Jeden ze sposobów na zadbanie o zdrowy rozwój maluszka to nauczenie go akceptowania faktu, że życie składa się zarówno z sukcesów, jak i porażek.

Naburmuszony chłopiec z rękoma założonymi na klatce piersiowej
  • Niska tolerancja frustracji sprawia, że dziecko jest bardziej niecierpliwe i impulsywne.
  • Ma większe trudności z panowaniem nad emocjami.
  • Dziecko o niskiej tolerancji na frustrację jest bardziej wymagające.
  • Maluch stara się jak najszybciej zaspokoić swoje potrzeby. Jeśli musi na coś poczekać, może płakać lub mieć atak złości.
  • Istnieje większe prawdopodobieństwo, że w razie wystąpienia dużych trudności lub konfliktów rozwinie się u niego depresja lub niepewność.
  • Dziecko ma mniejszą umiejętność przystosowywania się i nie jest elastyczne.
  • Uważa, że zasługuje na to, by dostać wszystko, czego pragnie, a świat kręci się wokół niego. Może uważać narzucane mu zasady i granice za niesprawiedliwe. Trudno mu zrozumieć dlaczego nie może mieć wszystkiego, czego pragnie.
  • Taki maluch ma tendencję do postrzegania wszystkiego w kategorii czarne lub białe. Nie uznaje kompromisów.

Niska tolerancja na frustrację – co ją wywołuje

Oto niektóre z przyczyn niskiej tolerancji na frustrację u dzieci:

  1. Błyskawiczne zaspokajanie wszystkich potrzeb dziecka. Dziecko dostaje wszystko, czego chce, kiedy tylko tego chce. W związku z tym nie ma szansy nauczyć się odraczania zadowolenia z osiągnięcia celu. Dziecko woli dostać małą nagrodę teraz niż czekać na większą, którą otrzyma później.
  2. Brak zasad i granic w trakcie wychowania. Dzieci o niskiej tolerancji na frustrację często nie miały wyznaczonych granic i nie zaakceptują odmowy.
  3. Rodzice podejmujący decyzje za dzieci. Ponieważ wybieranie jednej spośród różnych możliwości niesie za sobą pewną dozę ryzyka, wielu rodziców podejmuje decyzje za swoje dziecko, aby nie wystawiać go na rozczarowanie.

“Jeden za sposobów na zadbanie o zdrowy rozwój maluszka to nauczenie go akceptowania faktu, że życie składa się zarówno z sukcesów, jak i porażek.”

Jak pomóc dziecku o niskiej tolerancji na frustrację

Możesz pomóc dziecku o niskiej tolerancji na frustrację. Nie jest to wcale takie trudne. Oto kilka wskazówek:

  • Poznaj przyczynę zachowania dziecka.
  • Tłumacz tak często, jak to konieczne, że popełnianie błędów jest całkowicie normalne. Pomaganie dziecku w wyrażaniu uczuć sprawi, że będzie w stanie stawić czoła frustrującym sytuacjom.
  • Postaraj się pokazać dziecku różnicę między pragnieniami a potrzebami. To pomoże mu kontrolować impulsy.
  • Jako osoba dorosła powinnaś być w stanie ustalać cele i granice dostosowane do wieku i umiejętności dziecka. Dzięki temu maluch uniknie niepotrzebnych frustracji.
  • Czasem, gdy dziecko stawia czoła trudnej sytuacji, zbawienna może okazać się szczypta humoru.

Niska tolerancja na frustrację – przydatne zajęcia

Terapia i ćwiczenia dla dzieci o niskiej tolerancji na frustrację to doskonałe narzędzia wspierające zrównoważony rozwój maluszka.

Pomogą zadbać o to, by dziecko wyrosło na dorosłego, który będzie w stanie dać sobie radę z frustrującymi sytuacjami.

Terapia dla dzieci o niskiej tolerancji na frustrację

  • Techniki relaksacyjne. Możesz nauczyć dziecko technik relaksacyjnych, które pomogą mu stawić czoła światu z pozytywnym nastawieniem w obliczu niekorzystnych sytuacji. Naucz malucha jak zwiększać tolerancję na frustrację relaksując ciało i umysł.
Mama i córka siedzące w pozycji lotosu na tarasie
  • Naucz dziecko rozpoznawać frustrację. Ważne, aby było w stanie zauważyć moment, w którym uczucie frustracji przejmuje nad nim kontrolę.
  • Uświadom dziecku, że może poprosić o pomoc. Naucz je poszukiwania rozwiązań. Jeśli poczuje się sfrustrowane próbując wykonać zadanie, daj mu do zrobienia coś innego, zanim się zezłości lub podda.

Inne zajęcia dla dzieci o niskiej tolerancji na frustrację

  • Wspieraj pozytywne zachowanie. Pamiętaj, by chwalić dziecko gdy stosuje odpowiednią strategię w przypadku frustrującej sytuacji.
  • Zmień zadanie. Pokaż dziecku, że istnieje inny sposób na osiągnięcie tego, czego pragnie.
  • Spróbuj odgrywania scenek. Możesz zmienić frustrujące wydarzenie w grę. Po pierwsze, pozwól dziecku wyrzucić z siebie frustrację. Następnie odegraj zupełnie inną rolę. Zachęć dziecko do mówienia w pozytywny sposób, bo to najlepsza droga do rozwiązania problemu.

W wielu przypadkach duża doza czułości i zrozumienia stanowi najlepszy sposób na radzenie sobie z niską tolerancją na frustrację.

W wielu sytuacjach frustracja jest nieunikniona. Dlatego też tak istotne jest, by nauczyć dziecko jak ją rozpoznawać. Ułatwi to wyrażanie uczuć i sprawi, że będzie w stanie poprosić o pomoc, gdy uzna, że jej potrzebuje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.