Rozpieszczanie - jak robić to mądrze

Rozpieszczanie - jak robić to mądrze
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 16 maja, 2018

Sztuka rozpieszczania płynie prosto z serca. Rozpieszczanie dziecka to najpiękniejsza rzecz jaką możemy robić jako matki. Za każdym razem gdy spotykamy dziecko które nigdy nie było rozpieszczone coś w nas pęka i pragniemy rozpieścić go za wszystkie czasy kiedy tego potrzebowało.

Jeżeli mowa o czymś takim jak sztuka rozpieszczania to najważniejszą rzeczą jest to aby nauczyć się rozróżniać rozpieszczanie od rozpuszczania dziecka. W tym artykule wytłumaczymy różnicę między tymi, podobnie brzmiącymi, pojęciami.

Nie oszukujmy się, nikt nie lubi słyszeć jak ktoś mówi „twoje dziecko jest rozpuszczone”. Nie rzadko słyszymy też “Ależ twoje dziecko jest rozpieszczone!”.

Mimo, że w głosie rozmówcy nie można wyczuć negatywnego tonu, daje nam to do myślenia. Zastanawiamy się czy nie przesadzamy. Dlaczego ktoś nam zwraca uwagę za każdym razem gdy troszczę się o swoje dziecko?

Większość ludzi zapomina o tym, że istnieje subtelna różnica pomiędzy rozpieszczonym a rozpuszczonym dzieckiem. Tak naprawdę, ludzie uznają obydwa te słowa za synonimy złego wychowania. To negatywne podejście może wynikać z braku informacji na ten temat, dlatego chcemy wyjaśnić tą kwestię.

Mówi się, że matka rozpieszcza swoje dziecko gdy ma skłonność do demonstrowania tego poprzez całusy, przytulanie i komplementy.

Cokolwiek damy swoim dzieciom, dzieci zwrócą do społeczeństwa
-Karl A. Menninger-

Według słownika Royal Spanish Academy, rozpieszczone dziecko to osoba której okazuje się wiele uczuć i mówi pochlebstwa. Rozpieszczanie jest przejawem troskliwej i delikatnej opieki.

Na przykład, gdy troszczysz się o swoje dziecko i dajesz mu miłość, rozpieszczasz go. Czemu? Ponieważ okazujesz mu zaangażowanie  w delikatny i troskliwy sposób.

Rozpuszczone dziecko to takie, którego rodzice są zazwyczaj pobłażliwi. Różnica polega na tym, że rozpuszczone dziecko może robić rzeczy z nadmiarem, podczas gdy rozpieszczone dziecko po prostu otrzymuje dużo uczucia.

Niektóre dzieci są rozpuszczone i rozpieszczane w tym samym czasie. Jednak nie wszystkie przypadki tak wyglądają.

Rozpieszczanie - mama przytula dziecko

Rozpieszczanie – prawdziwa sztuka

Nie ma nic piękniejszego niż troszczenie się o nasze maleństwa przez rozpieszczanie, jeżeli robimy to rozważnie. Bycie kochającą, aktywną I delikatną matką to sposób na psychologiczne i emocjonalne zdrowie naszych dzieci.

Dobra matka wie jak wyznaczyć granicę tak aby nie przekroczyć cienkiej linii pomiędzy rozpieszczaniem a nadmiernym i ciągłym uleganiem. Będzie ona darzyć dziecko miłością a jednocześnie uniknie wykształcenia u dziecka osobowości która będzie dla niego niedobra.  Ponadto dziecko, które jest rozpieszczane, będzie bardziej otwarte na emocje.

W przeciwieństwie do tego co wielu ludzi myśli, dziecko któremu okazuje się ciągłe uczucia i przejawy miłości, może stać się silniejsze i pewniejsze siebie niż to, któremu nie pokazujemy uczuć mówiąc, że: “bez bzdur będzie silniejszy”.

Świadome wychowanie: wybieram rozpieszczenie bez rozpuszczania

Czy rozpieszczanie naszego dziecka jest naprawdę dla niego takie dobre ? Odpowiedź brzmi TAK. Aby to zrozumieć musimy znaleźć odpowiedź na podstawie teorii przywiązania.

Koncepcja rodzicielstwa bliskości została opisana przez pediatrę Williama Searsa. To on zaczął ruch zwany jako rodzicielstwo bliskości obecnie znana jako rodzicielstwo przywiązań lub naturalne, pełne szacunku i świadome rodzicielstwo.

Dziecko które jest rozpieszczane może stać się osobą o większej dojrzałości emocjonalnej i rozwinąć bezpieczne związki. Z kolei bezpieczne przywiązanie sprzyja rozwojowi mocnej i niezależnej osobowości. To wszystko mądre i świadome rozpieszczanie.

To poczucie bezpieczeństwa wpływa pozytywnie na poczucie własnej wartości dziecka. Zarówno opieka jak i poświęcanie mu uwagi to podwaliny do wychowania dziecka które w przyszłości będzie miało silną osobowość.

Hasło brzmi: wybieram rozpieszczać cię, nie psując cię. Kocham Cię, abyś czuł się kochany i nauczył się cenić tych, którzy Cię kochają

Dziecko które jest rozpieszczane i otrzymuje poczucie bezpieczeństwa oraz stałe uczucie, nie wie nic o szantażu czy toksyczności i nigdy nie stanie się małym tyranem lub dzieckiem uzależnionym od rodziców. Dziecko które jest rozpieszczane uczy się wartości języka emocjonalnego i będzie czuć się wolnym i bezpiecznym tak aby zrewanżować się tym samym tym których kocha.

Rozpieszczanie - buziak

Wolność

Matki które rozpieszczają swoje dzieci, robią to ponieważ je kochają. Doskonale wiedzą o tym, że jedynym synonimem rozpieszczania jest traktowanie kogoś  z czułością i nauka czułości i zaangażowania.

Matki rozumieją także to, że rodzicielstwo z szacunkiem ma bardzo specyficzny cel: aby wspierać i doradzać naszym dzieciom prosto z serca tak aby każdego dnia czuły się bardziej bezpieczne i wolne. Do czasu kiedy znajdą swoją własną ścieżkę.

Rozpieszczanie tak na prawdę nie ma daty ważności. Podąża za nami w dorosłość gdzie sami traktujemy nasze dzieci z cudownym zaangażowaniem. W końcu to właśnie znaczy kochać mądrze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.