Śmiech dziecka: czy wiesz, jak dzieci uczą się śmiać i dlaczego to dla nich takie ważne?

Śmiech dziecka: czy wiesz, jak dzieci uczą się śmiać i dlaczego to dla nich takie ważne?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Pierwszy śmiech dziecka to bez wątpienia ekscytujący moment dla każdego rodzica. Jednak, co ten śmiech ujawnia o tym, jak nasze dziecko doświadcza otaczającego go świata?

Początkowo dzieci uczą się śmiać i uśmiechać, naśladując osoby z ich otoczenia. Innymi słowy, widzą uśmiech na twarzy innej osoby i robią to samo. W ten sposób śmiech dziecka staje się elementem codzienności.

Kiedy dzieci dorastają, zaczynają się przejawiać zabawne zachowania, takie jak skradanie się, łaskotanie, robienie min i wydawanie śmiesznych dźwięków. Po roku uwielbiają, gdy mówimy do nich przeciągniętymi sylabami. Niewątpliwie ułatwia im to naukę języka.

Odkrywają, jak wypowiedzieć słowa, które pomogą im lepiej komunikować się z Tobą i otaczającym ich światem. Jest to proces, który trwa do okresu dzieciństwa.

Śmiech dziecka pozwala na komunikację ze światem zewnętrznym.

Według niektórych ekspertów śmiech dziecka i uśmiech to umiejętności, które zostają bardzo szybko opanowane, co uważa się za formę komunikacji. Oprócz tego, że dziecko potrafi powiedzieć przez płacz, czy jest głodne, śpiące, zmarznięte czy jest mu zbyt gorąco, śmiech to także sposób na interakcję.

Najnowsze badania zostały przeprowadzone przez grupę naukowców z Birkbeck College w Londynie, która zebrała ponad 700 kwestionariuszy z całego świata na temat tego, jak dzieci uczą się śmiać. Badacze odkryli, że maluchy uśmiechają się, by udzielić odpowiedzi w przyjemnych sytuacjach.

Jak dziecko uczy się śmiać?

Pierwszy śmiech Twojego dziecka jest błogosławieństwem, ponieważ pochodzi prosto z jego serca. Nawet jeśli jest to tylko naśladowanie Ciebie, poczujesz, że Twoje maleństwo próbuje powiedzieć Ci, że jest szczęśliwe, że urodził się w Twoich ramionach, że czuje się bezpiecznie i swobodnie dzięki ciepłu, które przekazujesz mu przez swoje ciało.

Dziecko śmieje się podczas zabawy

Noworodki zwykle uśmiechają się podczas snu, ponieważ robią to nieświadomie. Jest to skurcz mięśni twarzy spowodowany odczuciami, które sprawiają im przyjemność… na przykład smak mleka matki, wspomnienie, kiedy były w brzuchu matki itp.

Najgorszy dzień to dzień bez śmiechu”.

-Chamfort-

Niektórzy nazywają ten akt „uśmiechem anioła”, ponieważ nic go nie zachęca, ani nie jest adresowany do nikogo, ani nie stanowi próby przekazania jakiejkolwiek wiadomości. Z drugiej strony czasami mama lub tata próbują wywołać śmiech dziecka, gdy maluch nie śpi, ale bez powodzenia.

Następnie, około ósmego lub dziewiątego tygodnia, uśmiech malucha staje się dobrowolny. Wtedy uśmiech może pojawić się w odpowiedzi na towarzystwo, zwłaszcza jego rodziców lub innych najbliższych osób. Na tym etapie, jeśli rodzic jest szczęśliwy, jego dziecko także jest szczęśliwe.

W kolejnych miesiącach, poprzez powtarzanie tego doświadczenia na co dzień, dziecko jest w stanie nabrać wspaniałego poczucia humoru, które otworzy mu drzwi do szczęścia i entuzjazmu.

Niewątpliwie to uczucie przyjemności sprawi, że poczuje się akceptowane i kochane przez rodzinę.

Dlaczego śmiech dziecka jest tak ważny

Utrzymanie dobrego poczucia humoru jest wielce satysfakcjonującym zadaniem. Dlatego powinniśmy pomagać dzieciom rozwijać tę zdolność od najmłodszych lat. Dorośli, którzy są szczęśliwi, widzą życie z innej perspektywy. To samo dotyczy młodych ludzi, którzy dopiero odkrywają świat.

Śmiech dziecka na trawie

Aby wyjaśnić, dlaczego śmiech dziecka jest tak ważny, opracowaliśmy listę jego głównych zalet:

Niesamowita medycyna

Śmiech dziecka poprawia samopoczucie i pozwala odłożyć pesymizm na bok. Dodatkowo wzmacnia układ odpornościowy.

Pomoc edukacyjna

Jeśli użyjesz trochę humoru, aby złagodzić napad złości, zobaczysz, że ma to niesamowity wpływ na zachowanie.

Rozwój empatii

Aby rozwinąć empatię i współczucie, najpierw musisz być uważny i rozumieć potrzeby innych.

Pogłębienie zaufania

Wiele badań wykazało, że poczucie humoru dziecka jest ściśle związane z poczuciem własnej wartości.

Rozwój inteligencji

Częste żartowanie rozszerza słownictwo i poprawia pamięć dzieci, a także rozwija myślenie lateralne, które sprawia, że ​​dzieci oceniają otaczający je świat w kategoriach humorystycznych.

Nauka uśmiechania się z dziećmi to ekscytująca podróż, która najpewniej zainspiruje Cię do odnalezienia szczęścia. Twój uśmiech jest głównym bodźcem dla Twojego dziecka, więc ciesz się życiem i zaproś malca do wspólnego śmiechu.

To może Cię zainteresować ...
Uśmiech niemowlaka – wielki krok w rozwoju emocjonalnym
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Uśmiech niemowlaka – wielki krok w rozwoju emocjonalnym

Kiedy dzieci się śmieją i uśmiechają, jest to znak ich rozwoju emocjonalnego. Uśmiech niemowlaka jest kamieniem milowym takiego rozwoju. Poniżej po...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.