Nie wolno brać jedzenia od obcych: naucz tego dziecko

Nie wolno brać jedzenia od obcych: naucz tego dziecko
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2019

Każdy z nas słyszał wielokrotnie ostrzeżenia naszych własnych rodziców: nie wolno brać jedzenia od obcych. Przyjmowanie cukierków, słodyczy lub innych pokarmów od nieznajomych może okazać się bardzo ryzykowne. Dlatego musisz nauczyć dziecko tej samej niezwykle ważnej reguły: Nie wolno brać jedzenia od obcych.

Rodzice często niepokoją się, że dziecko bez ich pozwolenia weźmie coś do zjedzenia od nieznajomej osoby. W takim razie co możemy zrobić, by temu zapobiec? Maluch może mieć problem ze zrozumieniem tej sytuacji i odnalezieniem się w niej. Musi umieć odróżnić osobę dorosłą i ewentualne ryzyko, na które się naraża.

W dzisiejszych czasach istnieje mnóstwo narkotyków podawanych drogą doustną, których nie da się wykryć. Oczywiście nieznajomy nie zawsze chce zrobić dziecku krzywdę. Najczęściej oferuje jedzenie w formie “miłego gestu”. Jednak mimo tego nie wolno brać jedzenia od obcych.

Dziecko może mieć alergię lub nietolerancję pokarmową, której nieznajomy nie jest świadomy.

Naucz dziecko ostrożności

Ta lekcja może sprawić, że dziecko stanie się bardziej nieśmiałe lub będzie się bało niektórych rzeczy. Jednak umiejętność zachowania ostrożności i odpowiedniego analizowania sytuacji da mu narzędzia umożliwiające zachowanie bezpieczeństwa. Na samym początku musisz nauczyć maluszka, że może podchodzić jedynie do tych dorosłych, których znają jego rodzice.

Z czasem dziecko musi zrozumieć, że nie wolno brać jedzenia od obcych, bo to niebezpieczne. Gdy ktoś oferuje mu poczęstunek, to zanim go zje powinno poprosić o pozwolenie rodzica lub innego zaufanego dorosłego.

Umiejętność rozpoznawania członków rodziny i innych godnych zaufania dorosłych jest bardzo przydatna. Dzięki niej dziecko będzie wiedziało co ma zrobić, gdy podejdzie do niego nieznana osoba. Dlatego warto przygotować malucha na taką ewentualność i wytłumaczyć mu, jak ma się zachowywać, aby zachować bezpieczeństwo.

Trzy rzeczy, na które należy zwracać uwagę, gdy obcy daje jedzenie dziecku:

  • Oznaka niebezpieczeństwa: Kiedy obca osoba oferuje dziecku jedzenie lub prezent, dziecko powinno kojarzyć to z czymś złym. Musisz wyraźnie i dobitnie wytłumaczyć niebezpieczeństwa zawiązane z tą sytuacją.
  • Jedzenie pod nadzorem rodzica: Nawet gdy dziecko coś dostało, powinno od razu pokazać podarunek zaufanemu dorosłemu. Rodzice i nauczyciele mogą pozwolić na spożycie prezentu lub tego zakazać.
  • Prezenty dawane w tajemnicy nigdy nie są dobre: Odpowiedzialny dorosły zawsze przed zaoferowaniem dziecku jedzenia poprosi jego rodziców o pozwolenie. Jeśli tego nie zrobi, dziecko powinno zacząć podejrzewać, że za takim działaniem może kryć się coś niedobrego.
Przestraszona dziewczynka obgryzająca paznokcie

Dlaczego nie wolno brać jedzenia od obcych?

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było zawsze bezpieczne. Jednak niebezpieczeństwo może czaić się za każdym rogiem – i właśnie dlatego trzeba być na nie przygotowanym. Pamiętaj, by w odpowiednim momencie nauczyć maluszka, że niestety świat nie składa się jedynie z dobrych ludzi i każdemu mogą przydarzyć się złe rzeczy.

Gdy nadejdzie na to czas, dziecko powinno dowiedzieć się czym są narkotyki i zrozumieć jak łatwo można dodać je do jedzenia. Musisz porozmawiać z nim o uzależnieniu, wykorzystywaniu i porwaniach.

Dziecko musi mieć świadomość, że należy poinformować rodzica lub nauczyciela o każdej niebezpiecznej sytuacji. Jeśli jest samo, powinno poszukać policjanta lub kogoś w mundurze.

Ewentualne ryzyko

Oto największe niebezpieczeństwa związane z przyjmowaniem jedzenia od obcych:

  • Porwanie: Większość rodziców doskonale zdaje sobie sprawę z tego ryzyka. Dziecko musi zrozumieć, że cukierki i podarunki mają za zadanie przyciągnąć jego uwagę i pomóc je porwać.
  • Wykorzystywanie seksualne: Sprawca może użyć słodkości w roli przynęty, aby wykorzystać dziecko i dopuścić się molestowania. Może dodać do nich narkotyki lub użyć ich do wzbudzenia zaufania.
  • Droga do uzależnienia: Często zdarza się, że członkowie gangów narkotykowych rozprowadzają na ulicach cukierki z narkotykami, aby uzależnić od nich dzieci i zdobyć nowych klientów.

“Umiejętność zachowania ostrożności i odpowiedniego analizowania sytuacji da dziecku narzędzia umożliwiające zachowanie bezpieczeństwa. Na samym początku musisz nauczyć maluszka, że może podchodzić jedynie do tych dorosłych, których znają jego rodzice.”

Narkotyki w formie cukierków i wzrost liczby uzależnionych dzieci

W dzisiejszych czasach osoby dorosłe rozdające dzieciom cukierki stanowią jeszcze większe zagrożenie niż dawniej. W takich krajach jak Hiszpania, Nikaragua, Meksyk i Kolumbia odnotowuje się wiele zgłoszeń dotyczących rozpowszechniania narkotyków pośród dzieci.

Organizacje handlujące narkotykami wykorzystują cukierki w dwóch celach. Po pierwsze, przemycają w nich narkotyki, aby policja nie była ich w stanie wykryć. Po drugie, korzystają z nich by zwiększyć liczbę uzależnionych dzieci i młodzieży, a tym samym stworzyć sobie nowych klientów.

Nie wystarczy już spojrzeć na markę cukierków ani sprawdzić czy opakowanie nie było otwierane. Narkotyki w formie cukierków są wykonywane bardzo starannie i wyglądają tak samo jak oryginalne słodycze znanych firm.

W niektórych przypadkach przestępcy podrabiają nawet opakowania znanych marek.

Chłopiec patrzący zza stołu na słodycze

Wykorzystaj technologię

Zawsze możesz wykorzystać zdobycze technologii, Internet i inne źródła, by uświadomić dziecko o realnych zagrożeniach. Stworzono wiele filmów dokumentalnych, piosenek i programów, które poruszają ten temat.

Nie wahaj się po nie sięgać i dziel się nimi ze swoją pociechą. Nie ma wątpliwości, że jego bezpieczeństwo musi być najważniejsze. Upewnij się, że Twoje dziecko wie, że nie wolno brać jedzenia od obcych bez pytania o zgodę rodzica.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.