Wykorzystywanie seksualne dzieci - co zrobić, by mu zapobiec?

Wykorzystywanie seksualne dzieci to niestety praktyka, która nadal istnieje w naszym społeczeństwie. Dlatego właśnie to takie ważne, by podejmować odpowiednie kroki w zaciszu domowym. Należy uczyć dzieci rozpoznawać i odrzucać zachowania mające na celu wyrządzenie im krzywdy.
Wykorzystywanie seksualne dzieci - co zrobić, by mu zapobiec?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 26 listopada, 2018

Wykorzystywanie seksualne dzieci to obrzydliwa i bezduszna praktyka, która może całkowicie zrujnować dzieciństwo i pozostawić poważne ślady na całe życie. Dlatego właśnie to takie ważne, aby wszczepiać naszym dzieciom zachowania mające na celu zapobieganie temu zjawisku.

Rodzice powinni być obrońcami i zaufanymi powiernikami dziecka. Najmłodsi z kolei muszą nauczyć się rozróżniać i zauważać podejrzane zachowania u innych ludzi.

Seksualność i inne związane z nią tematy to coś, o czym należy otwarcie rozmawiać z dzieckiem już od najmłodszych lat. Oczywiście, dbając o delikatność i odpowiedni dobór słownictwa zależnie od wieku dziecka. Nie powinno ono jednak czuć, że jest to temat tabu. Chodzi o utrzymywanie odpowiedniej komunikacji i dbanie o zaufanie między rodzicami a dziećmi. Dzięki temu uchronimy najmłodszych przed zagrożeniem jakim jest wykorzystywanie seksualne dzieci.

Wykorzystywanie seksualne dzieci – jak mu zapobiec?

Jakiś czas temu organizacja Unicef przeprowadził a kampanię poruszającą temat jakim jest wykorzystywanie seksualne dzieci. Osobom dorosłym dostarczono trzech przydatnych wskazówek mających na celu pomoc w rozpoznawaniu i unikaniu czynności ingerujących w intymność dzieci.

Oto one:

1. Szanowanie własnych i cudzych intymnych części ciała

Jeśli chodzi o wykorzystywanie seksualne dzieci i zapobieganie mu, wspomniana organizacja kładzie nacisk przede wszystkim na edukację i otwartą komunikację. Dziecko musi rozumieć, jakie części ciała są intymne i nauczyć się je szanować. Powinno ono doskonale zdawać sobie sprawę, że pewne części ciała nie mogą być dotykane przez osoby postronne, a jeśli tak się stanie – należy to zgłosić.

2. Nie współpracujemy – złych sekretów się nie ukrywa

Kolejną wskazówką dostarczaną przez Unicef jest sugestia, by nie pozwalać na poufność. Osoby pozbawione moralności i wykorzystujące seksualnie dzieci wykorzystują bowiem pewną formę manipulacji. Uczą dzieci, by trzymały pewne kwestie w tajemnicy. Wpajają im mylną ideę, że intymność jaka zaszła to coś, co należy ukryć.

Aby uniknąć tej sytuacji, należy nauczyć dziecko, że nie powinno ukrywać nic przed swoimi rodzicami. Nawet jeśli zostało zastraszone i grożono mu, żeby nic nie mówiło, musi zdobyć się na odwagę i opowiedzieć rodzicom o tym, co zaszło.

Mama z synkiem

3. Wsparcie zaufanych dorosłych

Ostatnim z aspektów poruszonych przez Unicef był fakt po części wspomniany w poprzednim punkcie. Dziecko musi czuć, że może zaufać komuś dorosłemu. Powinno zdawać sobie sprawę z tego, że niezależnie od okoliczności może porozmawiać i się zwierzyć.

Zapewnianie wsparcia, zaufania i nie osądzanie jest niezwykle ważnym elementem zapobiegania wykorzystywaniu seksualnemu dzieci.

Wykorzystywanie seksualne dzieci – inne wskazówki, by mu zapobiegać

Konieczne jest zastosowanie wyżej wymienionych sposobów. To jednak nie wszystko. Istotne jest również uczenie dziecka, jak działać w obliczu zagrażającej mu sytuacji. Oto kilka wskazówek:

  • Naucz dziecko asertywności i szanowania własnej przestrzeni. Niech wie, że żadne dziecko ani dorosły nie ma prawa przytulać go, całować i okazywać czułości bez jego zgody. Jeżeli się to jednak zdarzy, Twoje dziecko musi wiedzieć, że ma prawo się bronić i jak najszybciej opowiedzieć o tym rodzicom.
  • Zachowywanie ostrożności w rodzinie. To przerażająca informacja i większość z nas wolałaby nie brać pod uwagę takiego scenariusza. Dane jednak są jasne. Rozmaite badania i publikacje dowodzą, że zdecydowana większość przypadków nadużycia w rodzinie dzieje się wewnątrz rodziny. Fakt, że ma się do czynienia z człowiekiem kochanym i zaufanym może działać na dzieci myląco i jest naprawdę druzgoczące. Dlatego też należy nauczyć malucha jak działać w takiej sytuacji.
  • Znaczenie zaufania do dziecka. Jeżeli maluch zdobył się na odwagę, by ujawnić swoim rodzicom coś, co się stało, ostatnią rzeczą, jaką należy zrobić jest powątpiewanie w jego słowa. Może to sprawić, że dziecko poczuje się bezbronne wobec miażdżącej sytuacji jaką jest wykorzystanie seksualne.
  • Nie zmuszanie dziecka do niczego. Dzieci nie mają obowiązku przytulania ani całowania nikogo, nawet członków swojej rodziny. Jeżeli “grzecznościowo” zmuszamy do tego dziecko, w pewien sposób uczymy je, że jego wola i przestrzeń osobista może zostać podeptana przez oczekiwania drugich i normy społeczne.

Po czym poznać, że dziecku dzieje się krzywda?

Bardzo często niestety zdarza się tak, że wykorzystywanie seksualne dzieci wychodzi na jaw dopiero po fakcie. Aby możliwie jak najszybciej zadziałać i zminimalizować drastyczne konsekwencje wyrządzonej krzywdy, należy zwracać pilną uwagę na zachowanie dziecka.

Oto niektóre objawy świadczące o tym, że być może w życiu dziecka dzieje się coś niedobrego:

  • Niepokój i stany lękoweDziecko przez cały czas odczuwa niepokój. Zdaje się cierpieć z powodu jakiejś sytuacji, którą próbuje ukryć.
  • Zaburzenia snu i jedzenia. Maluch może przestać odżywiać się normalnie. Mogą się też pojawić zaburzenia snu. Jest to alarmująca sytuacja zasługująca na naszą uwagę.
Mała dziewczynka odczuwa niepokój
  • Dziecko wydaje się nieco wycofane i jest nienaturalnie ciche. Jeżeli zauważasz tego typu zmianę w zachowaniu swojego dziecka, koniecznie sprawdź, czy coś się nie stało. Innym niepokojącym zachowaniem może być nagłe unikanie miejsc publicznych i ciągłe chowanie za rodzicami.
  • Inne sposoby wyrażania się. Wykorzystywanie seksualne dzieci może sprawić, że zaczną one pokazywać to poprzez swoje rysunki czy zabawę. Jeżeli zauważysz coś dziwnego, koniecznie skup się na emocjach dziecka, jakie kryją się za daną sytuacją.

Oczywiście, w kwestii jaką jest wykorzystywanie seksualne dzieci i zapobieganie mu najważniejsza jest bliskość rodziców z dziećmi i zaufanie jakie między nimi istnieje. Pomoże to uniknąć sytuacji prowadzących do nadużyć. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu ono wystąpi, łatwiej będzie się o tym dowiedzieć i odpowiednio zadziałać aby pomóc skrzywdzonemu dziecku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.