Mamy, dobrze sobie radzicie. Nie martwcie się

Mamy, dobrze sobie radzicie. Nie martwcie się
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 15 maja, 2018

Nie martwcie się mamy, dobrze sobie radzicie. Wasza nocna bezsenność, z powodu płaczu dziecka, ma sens. Wiecie, że to miłość daje Wam siłę. Nikt poza Wami, mamy, nie wie lepiej, czego potrzebuje Wasze dziecko w danej chwili.

Coś, o czym wiedzą wszystkie mamy, to to, że nie trzeba rodzić dziecka, aby wiedzieć, czym jest miłość. Macierzyństwo samo w sobie nie uwalnia nas od pewnych lęków.

Obawiamy się, że nasze dzieci przestaną oddychać podczas snu. Każdego dnia zadajemy sobie pytanie, czy wykonujemy dobrą robotę i zastanawiamy się, czy – jak mówi nam nasza mama lub znajomi – zbytnio “rozpieszczamy” nasze dzieci.

Nikt nie przychodzi na ten świat, wiedząc wszystko o rodzicielstwie. Ale jest coś, o czym powinnaś wiedzieć: dobrze sobie radzisz. A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, twój pediatra na pewno Ci doradzi. Porady z zewnątrz są nieistotne dla naturalnego instynktu mamy. Zaufaniem należy obdarzyć jedynie pracowników służby zdrowia.

Trzy lęki każdej mamy

Czasami obawy mamy są naznaczone jej osobistą i rodzinną historią. Złożone dzieciństwo z niedostatkami emocjonalnymi lub złym traktowaniem powoduje, że każda matka chce uniknąć tych samych błędów i zapewnić dziecku pełną równowagę osobistą, emocjonalną i psychologiczną, której sama nie miała w dzieciństwie.

Podobnie, gdy kobieta nie czuje się dobrze w swoim życiu osobistym, ze swoim partnerem lub sytuacją zawodową, rozwija wiele niepokojów, które codziennie próbuje kontrolować i łagodzić, aby żadna z nich nie wpłynęła na wychowanie jej dziecka.

Obraz przedstawiający dziecko ze skrzydłami motyla

Macierzyństwo jest pełne pułapek. Z jednej strony mamy naszą osobistą przeszłość. Następnie jest społeczeństwo, społeczny i emocjonalny kontekst, w którym żyjemy. Ostatni krąg, najdelikatniejszy i najważniejszy, to ten, który ustalamy z naszymi dziećmi.

Teraz przyjrzyjmy się trzem obawom, jakie zwykle przeżywa matka, kiedy uważa, że nie radzi sobie z macierzyństwem.

  • Strach przed nieświadomością potrzeb dziecka. Ten strach jest powszechny i ​​zrozumiały. Co więcej, ten sam niepokój pojawia się nawet po kilku dzieciach, ponieważ każde dziecko jest inne i ma różne potrzeby.

Jednak, aby nie wzbudzać obaw, musisz pamiętać o czymś: jesteś najlepszą odpowiedzią na każdą potrzebę Twojego dziecka. Więź, którą tworzysz z nim, od kiedy tylko pojawiło się na świecie, sprawia, że intuicyjnie wyczuwasz jego potrzeby. Ponadto, masz wsparcie wspaniałych pracowników służby zdrowia, którzy doradzają ci przez cały czas.

  • Strach przed popełnieniem tych samych błędów, które popełnili jej rodzice. Tak czy inaczej, wszyscy mamy wyobrażenie o tym, co zrobiła lub nie zrobiła nasza rodzina, gdy byliśmy dziećmi. Teraz warto pamiętać, że bycie matką czy ojcem nie oznacza, że ​​nigdy nie popełnisz błędów. Doskonali rodzice nie istnieją.

Jednak najważniejszą rzeczą jest być dla swoich dzieci, kiedy będą Ciebie potrzebować.

  • Strach przed niewiedzą, jak sprawić, by nasze dzieci były szczęśliwe. To kolejny powszechny strach. Jednak nie miej obsesji na tym punkcie. Pamiętaj tylko o kilku ważnych rzeczach: słuchaj swojego dziecka, szanuj jego rozwój, ucz go, jak być odpowiedzialnym, spraw, by poczuł się jak wyjątkową osobą i przypominaj mu, że zawsze będziesz przy nim na każdej ścieżce, którą wybierze.
Obraz przedstawiający mamę z dzieckiem na łące

Radzisz sobie dobrze i jesteś matką kompletną

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Psychologies zdefiniowano interesującą koncepcję, która bez wątpienia pomoże ci odkryć, że doskonale sobie radzisz jako matka.

Chodzi o ideę “kompletnej mamy”. Oto główne filary, które składają się na tę ideę lub obraz, do którego wszyscy powinniśmy aspirować:

  • Kompletna matka nie uważa się za idealną mamę, ale jest osobą, która uczy się każdego dnia, aby dać dziecku wszystko, co najlepsze w oparciu o jego potrzeby
  • Kompletna mama nie przenosi swoich problemów emocjonalnych na swoje dzieci. Zły dzień w pracy lub kłótnia ze swoim partnerem nie wpływają na jakość jej relacji z dziećmi.
  • Kompletna mama nie kontroluje, nie ogranicza ani nie przycina skrzydeł swoich dzieci. Uczy ich odpowiedzialności i dojrzałości, aby w przyszłości byli szczęśliwymi dorosłymi.
  • Emocjonalna mama oferuje wspaniałe emocjonalne dziedzictwo, które pomaga jej dzieciom wzmacniać poczucie własnej wartości i pewność siebie.

Warto o tym pamiętać i zawsze ufać sobie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.