Krzyczenie w domu – jak możecie skutecznie z nim skończyć?

Krzyczenie w domu – jak możecie skutecznie z nim skończyć?
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Krzyczenie w domu to częsty problem wielu rodziców, którzy osiągają szczyt cierpliwości w trudnych sytuacjach związanych z dziećmi. Jednak nawet gdy zaczynamy tracić kontrolę, nadal mamy możliwość pokojowego rozwiązania sytuacji i zachowania atmosfery pełnej szacunku. Krzyczenie w domu nie musi być naszą przykrą codziennością.

Kiedy dziecko przyzwyczaja się do krzyków zrodziców, powoli przestaje na nie reagować i zaczyna wytwarzać tak zwane “mechanizmy obronne”, aby chronić się przed takim zachowaniem. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, jeśli męczy Cię krzyczenie w domu, chcesz z nim zerwać i na spokojnie zapanować nad różnymi sytuacjami.

Krzyczenie w domu – zerwij z nawykiem rozwijając samodyscyplinę

Postaraj się rozmawiać z dzieckiem używając spokojnego i pełnego szacunku tonu. Jeśli nie chcesz, by dziecko krzyczało, powinnaś dawać mu dobry wzór. Mów do niego z szacunkiem i spokojnie, nawet jeśli sytuacja jest frustrująca. Naucz się panować nad emocjami w zdrowy sposób. Jesteś przykładem dla swojego dziecka. To pomoże mu opanować sztukę panowania nad emocjami i reakcjami.

Dziecko nauczy się empatii, jeśli pokażesz mu, jak powinno postępować. Będzie naśladowało przykład, które daje mu najbliższa rodzina. Maluch zacznie Ci niemiło odpowiadać, jeśli sama tak będziesz do niego w taki sposób mówiła. Pamiętaj, że dziecko ma prawo zachowywać się jak dziecko. Będzie postępowało nierozsądnie i niedorośle, bo jego jedyne zadanie to po prostu bycie sobą.

Kora mózgu rozwija się w pełni dopiero, gdy dziecko wchodzi w dorosłość. W trakcie dorastania powinnaś być jego towarzyszem i uczyć je lepszej samokontroli i spokojnego życia. Gdy dziecko okazuje Ci swoje uczucia, okaż mu, że je rozumiesz. Jeśli dasz mu znać, że wiesz, co czuje w danej sytuacji, zacznie pojmować, co możesz czuć Ty.

Zrozumienie sprawia, że dziecku trudniej jest przekraczać granice i zachowywać się w niezdrowy sposób.

Tata trzymający na rękach skrzywioną dziewczynkę

Co jeszcze możesz zrobić?

Nie żyw urazy. Jeśli masz coś do powiedzenia lub masz zły dzień, uspokój się zanim zaczniesz rozmawiać z innymi. Duża ilość negatywnych myśli i emocji sprawia, że możesz szybciej zacząć zachowywać się nieracjonalnie w stosunku do dziecka i innych członków rodziny. Postaraj się zachować spokój reagując na różne wypadki.

Miej na uwadze perspektywę dziecka. Kiedy ustalasz zasady lub poprawiasz niewłaściwe zachowanie, myśl o tym, co może czuć maluch. Postaraj się, by dziecko chciało podporządkować się Twoim zasadom. Nie powinno czuć się do nich zmuszone tylko dlatego, że Ty tego wymagasz.

Ugryź się w język w chwilach, gdy jesteś naprawdę zła. Jeśli jest Ci przykro, nie reaguj agresywnie. Gdy nie jesteś w stanie zapanować na własnymi słowami, lepszym wyborem jest cisza. Weź głęboki oddech, pomyśl o czymś relaksującym i nie mów dziecku przykrych rzeczy, gdy jesteś zirytowana. Słowa mogą wywierać szkodliwy wpływ na Twoją relację z dzieckiem. Uważaj, co do niego mówisz.

Unikaj stresujących sytuacji. Jeśli wiesz, że opuszczanie domu z rana w pośpiechu wywoła stres, postaraj się przygotować poprzedniego wieczoru, by tego uniknąć. Jeśli wiesz, że będziesz zestresowana wykonując obowiązki domowe z dzieckiem, pomyśl o tym, jak możesz temu zaradzić. Możesz poprosić o pomoc innych członków rodziny.

Dziewczynka i chłopiec krzyczący na siebie - krzyczenie w domu

Bądźcie aktywni fizycznie całą rodziną. Ćwiczenia to jeden z najlepszych sposobów na rozładowanie stresu. Po trzydziestu minutach ćwiczeń umysł i ciało będą bardziej zrelaksowane, a atmosfera – zdrowsza. Jeśli ćwiczenia będą w rodzinie wykonywane codziennie, z pewnością wpłynie to pozytywnie na Twoją relację z dzieckiem. W rezultacie wyeliminujesz problem, jakim jest krzyczenie w domu.

Gdy to konieczne, utrzymaj dystans. Jeśli osiągniesz limit wytrzymałości i wiesz, że możesz stracić kontrolę, trzymaj się przez jakiś czas z dala od dziecka i zastanów się, jak obiektywnie podejść do problemu. Pamiętaj, by nie mówić bez namysłu gdy tracisz kontrolę, bo możesz powiedzieć coś, czego będziesz później żałować. Weź głęboki oddech, zrelaksuj się i utrzymaj dystans, gdy tego potrzebujesz.

To może Cię zainteresować ...
Zły nastrój rodziców wpływa na rozwój emocjonalny dziecka
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Zły nastrój rodziców wpływa na rozwój emocjonalny dziecka

Otoczenie dziecka wywiera ogromny wpływ na jego psychikę. Zły nastrój rodziców, złość lub irytacja, mogą odbić się negatywnie na stabilności mental...




Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.