Języki miłości w relacji matka-dziecko - dowiedz się więcej

Każda osoba wyraża miłość w inny sposób i wymaga czegoś innego, aby czuć się kochaną. Dlatego rodzice muszą znać język miłości swoich dzieci i dostosowywać się do niego.
Języki miłości w relacji matka-dziecko - dowiedz się więcej
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jeśli usłyszysz termin “język miłości“, to prawdopodobnie przyjdzie Ci od razu na myśl książka The Five Love Languages autorstwa Gary’ego Chapmana. A może Twoje własne doświadczenia życiowe pomogły Ci uświadomić sobie, że nie wszyscy ludzie kochają w ten sam sposób?

Każdy z nas inaczej wyraża uczucia i wymaga czegoś innego, aby czuć się kochanym. Język miłości najczęściej badany był w kontekście par. Jednak ma on również fundamentalne znaczenie w relacjach między rodzicami a ich dziećmi.

Ogólnie rzecz biorąc, my jako rodzice jesteśmy świadomi znaczenia miłości dla naszych dzieci. To główny fundament, na którym będzie opierać się ich samoocena i reszta ich przyszłych relacji.

Jednak nie wystarczy nam je kochać, one muszą też czuć się kochane. Nie wystarczy nam okazywać miłość; ważne jest, aby dziecko było w stanie to wyraźnie dostrzec.

Język miłości i jego pięć głównych odmian

Matka i dziecko rozmawiają o językach miłości.

Słowa afirmacji

Ten rodzaj języka polega na wyrażaniu miłości z uwielbieniem, słowami uznania, podziękowaniami. Jeśli Twoje dziecko utożsamia się z tym, będzie musiało usłyszeć i przeczytać, jak bardzo je kochasz. Aby to zrobić, rozmawiaj z nimi czule. Na przykład możesz mu powiedzieć: „Jestem z Ciebie taka dumna”; “jesteś taki mądry”; „Uwielbiam być Twoją mamą”.

Takie dzieci docenią również drobne gesty, takie jak odręczna notatka w pudełku na drugie śniadanie z życzeniami dobrego dnia lub specjalnie dedykowana mu kartka. Otwórz przed nimi swoje serce słowami.

Poświęcanie czasu

Język miłości oparty o czas polega na poświęceniu drugiej osobie, w tym przypadku dziecku, niepodzielnej uwagi. Nie chodzi tylko o przebywanie w tej samej przestrzeni fizycznej, ale o prawdziwe połączenie. Dzieci mówiące tym językiem miłości potrzebują tych wyjątkowych chwil sam na sam z rodzicami, zwłaszcza jeśli mają rodzeństwo.

Tak więc, aby pokazać mu swoją miłość, organizuj od czasu do czasu zajęcia, którymi możesz się dzielić i cieszyć się nimi razem, np. na przejażdżkę rowerową, granie w ich ulubioną grę, pójście do kina… Daj mu swój czas, a będzie czuć się kochanym.

Prezenty jako język miłości

Dla dzieci, które posługują się tym językiem, ważne jest, aby otrzymywały prezenty po to, by czuć miłość, nie ze względu na ich wartość materialną, ale ze względu na ich znaczenie. Otrzymanie prezentu oznacza, że mama lub tata pomyśleli o nich, ich upodobaniach i niechęciach, i chcą ich zadowolić.

Jeśli jesteś matką jednego z tych dzieci, unikaj dawania mu pieniędzy na urodziny, Postaraj się znaleźć dla niego coś naprawdę znaczącego i wartościowego. Dobrym pomysłem jest również podarowanie mu spontanicznych prezentów od czasu do czasu, nawet jeśli nie jest to wyjątkowy dzień.

Odbieranie go ze szkoły ze słodkim prezentem lub małą zabawką, którą zbierają, sprawi go ogromną radość.

Język miłości oparty o czyny

W tym przypadku czyny mówią głośniej niż słowa. Twoje dzieci potrzebują, abyś okazała im swoją miłość konkretnymi działaniami, a nie tylko mówiąc im, że je kochasz.

Czują się kochane, kiedy robisz dla nich małe poświęcenia, takie jak zabieranie ich na zajęcia pozalekcyjne, pomaganie im w odrabianiu zadań domowych, poświęcanie czasu na zrobienie ulubionej fryzury lub zszycie tego pluszaka, który się rozpruł.

Dziecko przytulające ojca w drodze do szkoły.

Kontakt fizyczny

I na koniec, niektóre dzieci potrzebują fizycznego okazywania uczuć, aby czuć się kochanymi. Nie tylko cieszą się uściskami i pocałunkami. Ale także doceniają trzymanie ich za rękę na ulicy lub przytulanie się w łóżku, gdy czytasz im bajkę na dobranoc.

Naucz się zarządzać językami miłości swojego dziecka

Chociaż wszyscy mamy do czynienia, w mniejszym lub większym stopniu, z wszystkimi tymi językami miłości, mamy też tendencję do wyraźnego wyboru jednego lub dwóch z nich.

W przypadku dzieci to upodobanie zaczyna się ujawniać w wieku pięciu lat. Jednak po zidentyfikowaniu języków miłości swoich dzieci może się okazać, że nie cenią one ani nie używają tych samych języków co Ty.

Może się okazać, że kontakt fizyczny nie jest dla Ciebie konieczny. W rzeczywistości możesz nawet uznać go za niekomfortowy. Jeśli jednak zauważysz, że tego właśnie potrzebuje Twoje dziecko, będziesz musiała się postarać.

Podobnie, jeśli nigdy nie byłaś wielkim dawcą prezentów, ale Twoje dziecko bardzo ceni spontaniczne i płynące z serca gesty, będziesz musiała spróbować to zmienić. Ważne jest, aby kochać swoje dzieci tak, jak tego potrzebują, ponieważ wpłynie to na ich życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.