Najlepszy przykład dla dzieci jest przede wszystkim w domu

Najlepszy przykład dla dzieci jest przede wszystkim w domu
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 03 lutego, 2019

Od momentu narodzin dzieci, ich rodzice stają się absolutnymi wzorami do naśladowania. Wszystko, co robią lub mówią maluchy będzie oparte na tym, czego nauczyły się w domu. To wynika z natury ludzkiej, że dzieci obserwują co robią i mówią rodzice. Ich ciekawe oczy uczą się z analiz tych właśnie działań. Upewnij się, że jest to dobre zwierciadło do refleksji, ponieważ najlepszy przykład dla dzieci jest ten, którego uczą się w domu.

Bez wątpienia najlepszy przykład, jaki dajesz swoim dzieciom, wart jest tysiąca słów. Twoje maluchy patrzą na wszystko co robisz. Osądzają Cię poprzez obserwację Twoich działań i wyciągają własne wnioski. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci kochają i podziwiają swoich rodziców.

Dlatego jesteście dla nich zwierciadłem, w którym pragną się odbić. Jeśli doświadczasz smutku, będzie to także ich smutek. Twoje emocje, samoocena i zachowanie również zostaną im przekazane.

Co mówią rodzice w porównaniu do tego co robią…

Dzieci szybko zdają sobie sprawę, że ich rodzice nie zawsze praktykują to, co mówią. Mogą na przykład krytycznie zastanowić się: “Dlaczego moja mama mówi mi, aby nie krzyczeć, jeśli potem ona sama to robi?”, “Dlaczego ona mówi mi, aby nie zostawiać odkręconego kranu, jeśli później sama go odkręci, gdy będzie gotować?”.

Kiedy Twoje dzieci chcą Cię oskarżyć o jedną z Twoich win, nie represjonuj ich. Przeciwnie, pokaż im, że walczysz z własnymi błędami i słabościami.

Dzieci wymagają Twojej miłości, uczucia, wsparcia, zrozumienia i wskazówek. Muszą być wysłuchane, ale szczególnie potrzebują przykładów do naśladowania.

Muszą znaleźć spójność między tym co mówisz, a tym co robisz. W ten sposób mogą przyjąć i wdrożyć w życie nauki, które otrzymują od swoich rodziców.

Matka to najlepszy przykład dla córki

Niemowlęta wchodzą ze światem w interakcje i kształtują je poprzez odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Oznacza to, że jeśli chcesz, aby Twoje dzieci były uporządkowane, musisz pokazać im, że sama jesteś czysta.

Co więcej, jeśli poprosisz, aby nie używały przekleństw, nie powinnaś ich również wypowiadać. Wartości są nie tylko nauczane lub wyjaśniane, ale muszą być wspierane przez przykłady i doświadczenia rodziców.

Dzięki zachowaniu rodziców, dzieci uczą się co to jest zdrowy rozsądek i jak to jest być szczęśliwym. Przyswajają także sztukę panowania nad sobą.

Warto wspomnieć, że rodzice nie są jedynymi członkami rodziny, którzy wpływają na edukację i zachowanie dzieci. Dziadkowie, wujkowie, kuzyni lub przyjaciele, którzy dzielą się codziennym życiem z dziećmi, będą również bezpośrednio wpływać na ich zachowanie.

Najlepszy przykład dla dzieci jest w domu: kilka sugestii do naśladowania

Jest to popularne przekonanie, że wartości są nauczane w domu, a wiedza jest zdobywana w szkole. Jednak obowiązek edukacji spoczywa na wszystkich.

Aby rodzice byli dumni z tego, że najlepszy przykład dzieci wyniosły z domu, zalecamy następujące wskazówki:

 • Jeśli nie chcesz, aby Twoje dzieci komunikowały się z innymi poprzez unoszenie głosu, nie krzycz na nie. Ponadto, jeśli spodziewasz się, że Twoje dzieci będą zainteresowane czytaniem, czytaj sama i dla nich. Niech widzą jak czytasz.
 • Aby zapobiec szantażowaniu lub wymuszaniu przez Twoje pociechy, sama tego nie rób.

“Dzieci bardzo kochają i podziwiają swoich rodziców. Dlatego jesteście zwierciadłem, w którym pragną się odbić.”

 • Czy chcesz, aby Twój maluch był szczery? Nie kłam z jakiegokolwiek powodu.
 • Jeśli chcesz, aby Twoje dzieci cieszyły się jedzeniem i wręcz prosiły o spróbowanie różnych, nowych rodzajów jedzenia, nie zmuszaj ich do spożywania tego, co Ty chcesz i szanuj ich własne tempo.
 • Jeśli chcesz, aby wykreowały swoją własną osobowość i smaki, nie narzucaj im swoich upodobań.
 • W wypadku, gdy nie wyobrażasz sobie, aby Twoje dzieci były uprzedzone wobec wartości innych ludzi, nie osądzaj ich.
Ojciec spędzający czas z synem
 • Nie chcesz, żeby Twoje dzieci uderzyły Ciebie lub innych? Unikaj gwałtownych działań w stosunku do nich.
 • Czy chcesz, aby Twoje dzieci ufały tobie w każdych okolicznościach swojego życia? Pokaż, że im ufasz.
 • Aby upewnić się, że Twoje dzieci nie są ludźmi, którzy się wszystkiego boją, nie wychowuj ich wśród lęków i potencjalnych zagrożeń.

Najlepszy przykład to Ty sama

Powinnaś zdecydowanie wziąć pod uwagę, że wszystko co mówisz i robisz, będzie miało bezpośredni wpływ na zachowanie Twoich dzieci. Powtarzają wszystko co widzą co robisz. Zawsze pamiętaj: najlepszy przykład dla Twoich dzieci to dom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
 • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
 • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
 • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
 • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.